Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki po południu – Jackson Hole w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na koniec tygodnia w najwięcej uwagi inwestorów przyciąga doroczne sympozjum szefów banków centralnych z całego świata w Jackson Hole, które w obliczu aktualnych wydarzeń na rynkach finansowych, może przynieść pewne rozstrzygnięcia. Mimo kilku poważnych braków kadrowych – na szczycie zabraknie przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen oraz prezesa EBC Mario Draghiego – to jednak w dalszym ciągu jest to istotne wydarzenie z punktu widzenia rynków, które może pomóc w ocenie potencjalnego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj poznaliśmy stanowisko Williama Dudley'a, który odniósł się głównie do bieżących wydarzeń związanych ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach i podkreślił, że może to być główny czynnik decydujący o terminie pierwszej podwyżki. Dlatego należy sądzić, że w przypadku uspokojenia sytuacji makroekonomicznej w Państwie Środka, Rezerwa Federalna może powrócić do swojego bazowego scenariusza, którym jest podwyższenie stóp procentowych jeszcze w tym roku. Wydaje się, że wrześniowy termin odszedł w niepamięć – rynek kontraktów na stopę procentową wycenia ten termin z zaledwie 30% prawdopodobieństwem – dlatego najbardziej realnym terminem, jeżeli mówimy jeszcze o tym roku, jest grudzień.

 

Dzisiaj poznaliśmy również wypowiedź kolejnego z członków Rezerwy Federalnej, tym razem był to Kocherlakota – przewodniczący banku z Minneapolis, który znany jest ze swojego gołębiego nastawienia. Według niego, przy obecnych warunkach makroekonomicznych podwyżka stóp procentowych w bliskim terminie nie wchodzi w grę, a bardziej odpowiednim działaniem byłoby wręcz dalsze poluzowanie polityki pieniężnej. James Bullard to kolejny z członków Rezerwy Federalnej, który podczas dzisiejszego dnia skomentował bieżącą sytuację gospodarczą. W wywiadzie dla agencji Bloomberg stwierdził, że fundamenty gospodarcze Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu wyglądają dobrze, a ostatnie zawirowania na rynkach nie powinny zmienić perspektyw Rezerwy Federalnej, jednak pozostawanie inflacji CPI na tak niskim poziomie jest argumentem przemawiającym za wstrzymaniem się z pierwszą podwyżką. Według niego najlepszym rozwiązaniem będzie dokonanie jednej podwyżki i wstrzymanie się z dalszymi decyzjami w zależności od wzrostu poziomu cen w kolejnych miesiącach.

 

Kolejną ważną informacją dzisiejszego dnia jest rozwiązanie greckiego parlamentu przez prezydenta oraz przeprowadzenie przedterminowych wyborów 20 września – tak wynika z informacji podanych przez agencję Reuters. Dwie próby utworzenia rządu zakończyły się niepowodzeniem – najpierw próbowała to zrobić największa opozycja w parlamencie, czyli partia Nowa Demokracja, a następnie swoich sił spróbowała Jedność Ludowa, partia która powstała po rozłamie w Syrizie. Przeprowadzone sondaże pokazują, że we wrześniowych wyborach największe szanse na zwycięstwo ma lewicowa Syriza, która mogłaby potwierdzić swoje silne poparcie wśród greckiego społeczeństwa.

Reklama

Frank szwajcarski pozostaje przez cały dzień najsilniejszy w koszyku najważniejszych walut. Aprecjacja helweckiej waluty wynika przede wszystkim z dobrych wyników PKB w drugim kwartale tego roku. Podczas gdy konsensus ekonomistów spodziewał się recesji na poziomie -0,1%, zaprezentowane dzisiejszego poranka wyniki pokazały wzrost gospodarczy na poziomie 0,2% w ujęciu kwartalnym. Dzięki temu indeks franka, tworzony na podstawie notowań par CHFEUR, CHFGBP, CHFJPY i CHFUSD, rośnie dzisiaj o ponad 0,5%

 

Dzisiejsza sesja na europejskich giełdach upływa pod znakiem niższej zmienności, niż w porównaniu do ostatnich dni. Notowania głównych indeksów przebiegają pod dyktando sprzedających – niemiecki DAX traci 0,7%, francuski CAC40 0,4%, a włoski FTSE MIB blisko 1,4%. Z kolei jednym z wyróżniających się indeksów jest WIG20 – jego dzisiejsza stopa zwrotu dochodzi do 0,8%, a motorem wzrostów już druga sesję z rzędu jest spółka Bogdanka, która odrabia niedawne straty, a jej dzisiejszy wzrost kursu akcji przekracza poziom 10%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Robert Pietrzak

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych w HFT Brokers. Zwolennik fundamentalnego podejścia do rynków i rozpoznawania długotrwałych trendów makroekonomicznych. Laureat konkursu ProjectTRADER.


Tematy

Reklama
Reklama