Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki o poranku – rosnąca niepewność komitetu FOMC

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowany wczoraj wieczorem protokół z ostatniego posiedzenia komitetu FOMC, które odbyło się w dniach 26-27 stycznia, potwierdził rosnącą niepewność wśród jego członków. Wielu z nich zwróciło uwagę na wzrost ryzyka dla dalszego wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych, a szczególnie niepokojąco prezentowały się w ubiegłym miesiącu perspektywy inflacyjne. W tym kontekście bardzo istotne będą jutrzejsze dane o dynamice wzrostu cen konsumenckich w Stanach Zjednoczonych, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Członkowie FOMC nie pominęli kwestii spowolnienia gospodarczego w Chinach, które także nie pozostaje bez wpływu na wyniki poszczególnych sektorów amerykańskiej gospodarki. Natomiast pozytywnie wypowiadano się na temat kondycji rynku pracy i jej perspektyw na 2016 roku, tym samym potwierdzając, że na ten moment jest to najsilniejszy rynek w gospodarce Stanów Zjednoczonych.

 

Pierwszą reakcją rynku była wyprzedaż dolara amerykańskiego na szerokim rynku i kupno obligacji rządowych, jednak słabość została dosyć szybko zażegnana, a kupujący powrócili wykorzystując informacje o pozytywnych perspektywach dla rynku pracy. Czwartek rozpoczyna się od symbolicznego wzrostu kursu EURUSD o 0,05% do poziomu 1,1135. W koszyku głównych walut warto odnotować słabość dolara australijskiego, który nie wykorzystał optymistycznych nastrojów panujących na rynku surowcowym i w pierwszej fazie dzisiejszego handlu traci w stosunku do dolara amerykańskiego ponad 0,5%. Jest to efekt słabych danych z australijskiego rynku pracy, na którym bezrobocie wzrosło do poziomu 6%, najwyższego w okresie ostatnich czterech miesięcy.

 

Niekwestionowanym królem wzrostów w ostatnich dniach pozostaje ropa naftowa, której cena w środę wzrosła o ponad 8% w przypadku baryłki WTI. Potężny napływ kupujących to efekt ostatnich uzgodnień o zamrożeniu obecnego poziomu produkcji przez Rosję oraz niektóre z państw należących do grupy OPEC, a sama idea uzyskała wsparcie także ze strony Iranu. Do wzrostów przyczyniły się także wczorajsze wyniki zmiany zapasów według agencji API, które zostały opublikowane z jednodniowym opóźnieniem przez poniedziałkowe święto w Stanach Zjednoczonych. Niespodziewanie odnotowano uszczuplenie zapasów tego surowca aż o 3,3 mln baryłek ropy naftowej, podczas gdy konsensus ekonomistów spodziewał się wzrostu na poziomie 3 mln. Dzisiaj o godzinie 17:00 poznamy dane agencji EIA, również na temat zmiany zapasów tego surowca w amerykańskich magazynach.

Reklama

 

Azjatyccy inwestorzy giełdowi nie mogli być obojętni wobec tak dynamicznego wzrostu ceny ropy naftowej i także ruszyli do zakupów w nastrojach globalnego spadku awersji do ryzyka. Indeks Hang Seng wzrósł o 2,32%, będąc liderem wzrostów całej Azji, natomiast na drugim miejscu znalazł się japoński Nikkei 225, którego stopa zwrotu to 2,28%. Sesja europejska rozpoczyna się w nieco stonowanych nastrojach, gdzie kupujący łapią chwilę oddechu po wczorajszych mocnych zakupach. Niemiecki DAX w pierwszej godzinie handlu traci 0,1%, a w podobnych nastrojach przebiegają notowania na pozostałych głównych europejskich indeksach giełdowych.

 

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny to przede wszystkim publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, która została zaplanowana na godzinę 13:30. Inwestorzy z uwagą będą szukać gołębich wskazówek, które mogłyby potwierdzić decyzję o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej w strefie euro już w marcu. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Robert Pietrzak

Robert Pietrzak

Młodszy Analityk Rynków Finansowych w HFT Brokers. Zwolennik fundamentalnego podejścia do rynków i rozpoznawania długotrwałych trendów makroekonomicznych. Laureat konkursu ProjectTRADER.


Tematy

Reklama
Reklama