Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynki ignorują jastrzębie głosy Fedu i dodają siły euro (EUR). Dolar (USD) pozostaje na przegranej pozycji

|
selectedselectedselected
Rynki ignorują jastrzębie głosy Fedu i dodają siły euro (EUR). Dolar (USD) pozostaje na przegranej pozycji | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podobnie jak zagranicą koniec tygodnia był spokojny na krajowym FI. Dochodowość SPW początkowo obniżała się, ale po południu za sprawą delikatnej presji ze strony rynków bazowych zaczęła marginalnie rosnąć. Ostatecznie zmiany rentowności na głównych węzłach SPW wyniosły +1, +1 oraz +2 pb. do odpowiednio 5,32% (2Y), 5,30% (5Y) oraz 5,48% (10Y). Pusty kalendarz makro sygnalizuje ograniczone prawdopodobieństwo głębszych ruchów na rodzimych obligacjach. Dodatkowo nie spodziewamy się ucieczki od ryzyka. W związku z tym kolejne godziny na SPW powinny być relatywnie spokojne.

 

 

Dobre nastroje na EURUSD

Reklama

Przy dość spokojnym zachowaniu bazowego FI euro do dolara kontynuowało aprecjację. Para w trakcie piątkowych notowań wzrosła o ok. 0,5% i zamknęła notowania blisko poziomu 1,0910. Pod koniec ub. tyg. napłynęło nieco komentarzy ze strony neutralnych przedstawicieli FOMC (S. Collins, M. Barr). Nadal nie wykluczają oni dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, ale rynek po ostatnich danych CPI zza Oceanu ignoruje jastrzębie sugestie. Jednocześnie inwestorzy wyceniają pierwsze cięcie kosztów kredytu przez FOMC na maju (do końca roku o ok. 100 pb). Oceniamy, że podobnie jak w ub. tyg. EURUSD może być również wspierany przez zmniejszenie napięć geopolitycznych.

 

Zobacz także: Kursy walut (komentarz): dolar (USD) na skraju załamania – uda mu się odbudować straty?

 

Złoty utrzymuje wcześniejsze wzrosty

Piątkowe notowania były spokojne na złotym. EURPLN poruszał się w zakresie zmienności 4,37-4,39, a zamknięcie wypadło na poziomie 4,3850 (+0,15%). Niewielka presja spadkowa na krajowej walucie widoczna podczas amerykańskiej sesji nie zmienia pozytywnego wydźwięku całego tygodnia dla złotego (umocnienie do euro o ok. 1% oraz do dolara o ok. 3%). Brak kluczowych odczytów makro w kolejnych godzinach powinien stabilizować EURPLN w przedziale 4,37-4,39 podczas poniedziałkowych notowań.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama