Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

RPP łagodniej, choć realizacja celu inflacyjnego to nadal odległa perspektywa

|
selectedselectedselected

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w lipcu stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna będzie zatem 10 miesiąc z rzędu kształtowała się na poziomie 5,75%. Komunikat naszym zdaniem ma nieco łagodniejszą wymowę niż poprzedni, ale w świetle nowej projekcji makroekonomicznej NBP realizacja celu inflacyjnego to odległa perspektywa.

Bank Millennium - Prosto z rynku: RPP łagodniej, choć realizacja celu inflacyjnego to nadal odległa perspektywa
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podtrzymujemy zatem oczekiwania braku zmian stóp proc. w tym roku. Naszej prognozy zapewne nie zmieni jutrzejsza konferencja prezesa NBP A.Glapińskiego zaplanowana na godz. 15:00.

 

Podczas lipcowego posiedzenia członkowie RPP zapoznali się z wynikami nowej projekcji makroekonomicznej. Powstała ona uwzględniając dane dostępne do 14 czerwca br. i, co ważne, przy założeniu stałych stóp procentowych. Na podstawie komunikatu policzyć można podstawowe ścieżki prognoz inflacji CPI i PKB. Obliczenia te wskazują, że inflacja CPI w latach 2024-2026 wynieść ma odpowiednio 3,7% r/r, 5,3% r/r i 2,7% r/r. Oznacza to niższe oczekiwania (względem poprzedniej rundy projekcyjnej z marca br.) dla 2024 r., wyższe dla 2025 r. i brak zmian dla 2026 r. Tym samym w latach 2024-2025 inflacja CPI ma utrzymywać się powyżej górnego ograniczenia dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. W przypadku PKB obecna ścieżka prognoz wskazuje na wzrost gospodarki wynoszący w latach 2024-2026 odpowiednio 3,0%, 3,8% i 3,1%. Jest to niewielka rewizja odnosząc się do poprzednich prognoz z marca. Przedstawione oczekiwania, w naszej ocenie, nie modyfikują najważniejszych wniosków z projekcji marcowej. Na potwierdzenie tego czekamy do piątku, gdy zapoznamy się ze szczegółami lipcowej projekcji makroekonomicznej. W szczególności najciekawszej informacje będą dotyczyć rynku pracy.

 

Zobacz także: Pożyczka gotówkowa a kredyt hipoteczny – na co warto się zdecydować?

 

Wymowa nowych prognoz CPI i PKB zasadniczo jest podobna to tej z marca. W komunikacie jednak widzimy pewne zmiany, które, naszym zdaniem, łagodniejszą postawę Rady niż miesiąc wcześniej. Rada obecnie już nie pisze, że „jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń” zauważając jedynie bieżącą podwyższoną presję kosztową w gospodarce wynikającą z rynku pracy. Co więcej, Rada w lipcu zrezygnowała z zapisu, że źródłem niepewności dla inflacji może być tempo ożywienia gospodarczego i sytuacja na rynku pracy. Spośród źródeł niepewności pozostawiono jedynie oczekiwania inflacyjne i wpływ na nie podwyżki od lipca cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. Interpretujemy to tak, że Rada zauważa wygasanie części czynników ryzyka, a sytuacja na rynku pracy w przyszłości, nie budzi już tak istotnych obaw jak przed miesiącem. Rada w komunikacie nie prezentuje wskazówek co do scenariusza dla stóp procentowych w przyszłości i nadal przyjmuje stanowisko, że dalsze decyzje będą zależne od napływających danych.

 

Pomimo łagodniejszej wymowy komunikatu, nie zmieniają się naszym zdaniem oczekiwania dla stabilnych stóp procentowych w Polsce w 2024 r. II poł. tego roku to znaczący wzrost inflacji, która zapewne będzie wahać się wokół 5,0% r/r, a więc będzie przewyższała górne ograniczenie (3,5% r/r) dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Nie będzie to dawało, wraz z nadal szybkim wzrostem płac, przestrzeni do obniżek stóp procentowych. Podtrzymujemy nasze oczekiwania, że w tym roku stopy proc. NBP będą stabilne, a do pierwszych cięć dojdzie w 2025 r. Przestrzeń do obniżek stóp w 2025 r. zapewne nie będzie duża, naszym zdaniem nie większa niż 100 pkt baz., z powodu oczekiwanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i nadal luźnej polityki fiskalnej.

 

Podobnie jak przed miesiącem nie wykluczamy, że pod koniec tego roku może dojść do jednej niewielkiej obniżki stóp proc., która miałaby być sygnałem dla kontynuacji cięć w 2025 r. Taki scenariusz, naszym zdaniem, mógłby materializować się w przypadku szybszego niż wydaje się obecnie łagodzenia polityki pieniężnej za granicą, co miałoby potencjalny wpływ na umocnienie złotego sprzyjające powrotowi inflacji do celu. Taka sytuacja to jednak dla nas scenariusz alternatywny.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama