Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przyczyny spektakularnego wzrostu kursu Bitcoina

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim roku byliśmy świadkami szału medialnego wokół Bitcoina. Jego wartość w ciągu roku (do 25.05.2017) wzrosła o około 400% – rzadko kiedy zdarza się inwestorom możliwość pięciokrotnego zwiększenia kapitału w tak krótkim czasie. W szczególności spektakularne były trzy miesiące pomiędzy początkiem marca a 25 maja, gdy kurs wzrósł z poziomu poniżej 1000 USD do powyżej 2500 USD (chwilami nawet pobijając rekordy i przekraczając poziom 2750 USD). W ostatnim tygodniu wspomnianego okresu kurs zwiększył wartość o 45%. Warto zastanowić się, jakie był przyczyny tej sytuacji oraz co może pomóc w przewidywaniu kształtowania się kursu w najbliższych miesiącach.

 

Po tak nagłych wzrostach kursu każdy racjonalny inwestor stara się zrealizować zyski i wycofać sięz rynku przed pęknięciem bańki spekulacyjnej. W rzeczywistości od 25 maja nastąpiła korekta – w ciągu dwóch dni Bitcoin stał się tańszy 30%. Ogromna zmienność jego kursu z jednej strony skłania osoby racjonalnie pochodzące do inwestowania do trzymania się z daleka od tego rynku, z drugiej strony zachęca ryzykantów do spekulacji. Trudno prognozować, jak będzie kształtować się kurs w najbliższym tygodniach, warto jednak zastanowić się, czy istnieją jakieś fundamentalne powody wzrostu kursu Bitcoina. W tym artykule chciałbym opisać kilka teorii próbujących wyjaśnić te sytuacje, z którymi się spotkałem.

 

BTC/USD

Reklama

bitcoinbitcoin 

 

 

Decyzja SEC w sprawie powstania pierwszego funduszu ETF opartego na Bitcoinie

Obecny dwumiesięczny rajd kryptowaluty był poprzedzony spadkami wynikającymi z decyzji, którą podjęła amerykańska Komisja papierów Wartościowych (ang. United States Securities and Exchange Commission – SEC). Nie pozwoliła ona na stworzenie pierwszego funduszu ETF opartego na Bitcoinie, WinklevossBitcoin ETF. Podobny los spotkał fundusze Grayscale i SolidX. Decyzje komisji spowodowały załamanie kursu. Jednakże Bracia Winklevoss odwołali się od decyzji komisji, która obiecała ponownie rozważyć decyzje – ostatnie  oświadczenie wydała 15 maja, czyli przed okresem ogromnych wzrostów kursu.

 

Zalegalizowanie kryptowaluty jako środka płatniczego w Japonii

Reklama

Innym wydarzeniem ze świata Bitcoina, które miało miejsce w niedawnym czasie, było jego zatwierdzenie jako pełnoprawnego środka płatniczego w Japonii. Pełna legalizacja tej kryptowaluty nastąpiła 1 kwietnia – od tego momentu rośnie wykładniczo liczba firm, które udostępniają taką formę płatności. W efekcie tych zmian japoński rynek zajął pozycję lidera z ponad 50% udziałem w globalnym rynku.

 

Wpływ ataku oprogramowaniem WannaCry

Następnym czynnikiem, który mógł być odpowiedzialny za zmiany kursu w maju, był jeden z największych ataków hakerskich w historii, podczas którego użyto tzw. oprogramowania ransomware –WannaCry. Niezidentyfikowani sprawcy (podejrzewa się hakerów z Korei Północnej) wprowadzili wirus doponad 200 tysięcy komputerów na świecie, uniemożliwiając prace takim firmom i instytucjom jak: hiszpańska firma Telefonica, instytucje finansowe w tym samym kraju, FedEx, Renault, Nissan, koleje w Niemczech i Rosji, brytyjskie szpitale (ponad 20% z nich musiało odesłać pacjentów do domu) oraz rosyjskie MSW. Złośliwe oprogramowanie blokowało całkowicie komputery, uniemożliwiając także odzyskanie danych. Jednakże jego twórcy obiecywali oddać kontrole nad zainfekowanym komputerem w przypadku zapłacenia okupu w Bitcoinach. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa zwracali uwagę, iż przestępcy podawali na przemian tylko trzy adresy portfeli Bitcoina, co sprawiało iż nie byli oni w stanie zweryfikować, kto tak naprawdę wpłacił im pieniądze. Skutkiem tego była bardzo mała ilość wpłat (szacuje się, ze zarobili tylko 18 BTC).W związku z czym chociąż sam atak mógł nie spowodować wzrostu popytu na kryptowalutę, to zamieszanie z nim związane mogło dodać dodatkowy impuls do spekulacji.

 

Inne teorie tłumaczące długookresowy wzrost kursu BTC

Oprócz omówionych sytuacji, które wpływały na sytuacje bitcoinowego rynku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy pojawiły się teorie, które (abstrahując od wzrostu jego rozpoznawalności) próbują tłumaczyć jego długookresowy wzrost wartości. Z ciekawszych warto wymienić dwie. Według pierwszej Bitcoin jest obecnie jednym z najlepszych sposobów transferu środków finansowych z chińskiej gospodarki. W czasach coraz surowszej kontroli kapitału w Chińskiej Republice Ludowej anonimowość, którą zapewnia, idealnie nadaje się do wykorzystania w tym celu. Druga teoria zakłada, iż powoli staje się on aktywem o podobnej funkcji jak złoto. W czasie ciągłego wzrostu zadłużenia publicznego i ekspansywnej polityki monetarnej mogącej doprowadzić do znacznego wzrostu inflacji, dzięki niezależności od władz państwowych zaczyna być traktowany jako aktywo, które zabezpieczy wartość majątku.

Reklama

Oczywiście powyższe teorie nie tłumaczą całkowicie opisywanego fenomenu, ale mogą rozjaśnić sytuację i pomóc w analizie, na ile są prawdopodobne dalsze spektakularne wzrosty.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Rafał Wrona

Rafał Wrona

Absolwent Ekonomii na UEK. Zwolennik łączenia analizy technicznej z analizą makroekonomiczną oraz inwestycji, wykorzystujących powiązania pomiędzy odmiennymi typami instrumentów finansowych. Wśród jego zainteresowań znajdują się inwestycje alternatywne (ETFy, Fundusze Hedgingowe, VC, PE, Equity Crowdfunding).


Tematy

Reklama
Reklama