Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia?

|
selectedselectedselected
Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś o godz. 10:30 poznamy wyliczenie indeksu Sentix za październik. Indeks ten przedstawia nastroje analityków i ekonomistów dotyczące gospodarki strefy euro. Według konsensusu prognoz wskaźnik ten ma spaść do -23,0 pkt z -21,5 pkt, a więc wartości najniższej od niemal roku. Realizacja tych oczekiwań oznaczałaby, że nastroje dotyczące strefy euro nie poprawiają się na początku 4Q 2023. Na nastrojach ciążą wysokie stopy procentowe, spowolnienie globalnej wymiany handlowej oraz nadal wysoka inflacja.

 

Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? - 1Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

US: Zatrudnienie poza rolnictwem (non-farm payrolls) w Stanach Zjednoczonych wzrosło we wrześniu o 336 tys. m/m wobec 227 tys. w sierpniu (poprzednie dane zostały zrewidowane w górę). Odczyt okazał się dużo wyższy od konsensusu prognoz, który wynosił 165 tys. Co prawda, dość duży przyrost odnotowano w sektorze publicznym, ale w samym sektorze prywatnym wzrost zatrudnienia wyniósł 234 tys., napędzany głównie przez wzrost liczby pracujących w usługach. Dane te nie są aż tak wysokie jak w 2022 r., aczkolwiek nadal wskazują na silny popyt na pracę w Stanach Zjednoczonych, czemu sprzyja wysoka aktywność gospodarcza, zwłaszcza w usługach, ale też w handlu. Pomimo dużego zapotrzebowania na pracę dynamika płacy godzinowej obniżyła się we wrześniu do 4,2% r/r (0,2% m/m) z 4,3% r/r (0,3% m/m) w sierpniu. Stopa bezrobocia wyniosła 3,8%, podobnie jak miesiąc wcześniej.

Reklama

Obraz wyłaniający się z danych za wrzesień pokazuje nadal mocny rynek pracy – zarówno wzrost zatrudnienia, jak i płaca przekraczają średnią historyczną. Niemniej, po tak szybkich i znaczących podwyżkach stóp procentowych rynek pracy w USA ulega powolnemu schłodzeniu. Członkowie Fed na posiedzeniu we wrześniu wskazywali na oczekiwania jeszcze jednej podwyżki stóp proc. w tym roku. Naszym zdaniem dane z rynku pracy za wrzesień mogłyby być traktowane jako argument dla zwyżki, aczkolwiek informacje m.in. o zmianach cen, np. w badaniach ISM pokazują trend dezinflacji. Stąd trudno jest na ten moment przesądzić, jaką decyzję podejmie Fed na posiedzeniu na przełomie października i listopada br. Obecnie rynki w instrumentach finansowych przypisują wyższe prawdopodobieństwo stabilizacji stóp (ok. 70,0%) niż podwyżce (30,0%) na najbliższym posiedzeniu (decyzja 1 listopada).

 

Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? - 2Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? - 2

 

Rynki na dziś

Weekendowe wydarzenia na Bliskim Wschodzie spowodowały wzrost cen ropy naftowej. Surowiec, który dość istotnie taniał w ostatnich dniach dziś drożeje o około 3%. Pozostała rynkowa reakcja na atak na Izrael i odwet na Strefę Gazy koncentruje się póki co na regionalnym wpływie (tanieją akcje lokalnej giełdy oraz izraelski szekel). Złoty pozostaje stosunkowo mocny. Kurs EUR/PLN rozpoczyna tydzień wokół poziomu 4,58 tj. najniżej od miesiąca. Najbliższe dni przyniosą kilka potencjalnie istotnych dla polskiej waluty wydarzeń. W piątek poznamy bowiem dane dotyczące rachunku obrotów bieżących. W niedzielę zaś odbędą się wybory parlamentarne (reakcja na to wydarzenie przeniesiona zostanie na przyszły poniedziałek). Globalnie – poza wspomnianymi starciami na Bliskim Wschodzie – najbliższe dni zapowiadają się dość jałowo. Najważniejszymi wydarzeniami będą wystąpienia przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Trudno jednak oczekiwać, by mogły one w istotny sposób przybliżyć decyzję banków podczas najbliższych posiedzeń. Zarówno EBC, jak i Fed uzależniać będą swoje decyzje od napływających danych.

 

Zobacz także: Akcje CD Projekt, JSW i Allegro pogrążają krajowy parkiet. Na szczęście sektor bankowy uratował sytuację

Reklama

 

Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? - 3Przed polskim złotym (PLN) kilka ważnych wydarzeń. Czy waluta wytrzyma nadchodzące napięcia? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama