Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy walutowe na rok 2021. Dlaczego euro (EUR) jest silne słabością USD? Czy dolar amerykański jest na początku trendu spadkowego? Co czeka funta w perspektywie brexitu?

|
selectedselectedselected
Prognozy walutowe na rok 2021. Dlaczego euro (EUR) jest silne słabością USD? Czy dolar amerykański jest na początku trendu spadkowego? Co czeka funta w perspektywie brexitu? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prognozy na 2021 rok opierają się o globalne odreagowanie silnie zmiennego w gąszczu ryzyk i trudnego 2020 r. Pandemia COVID-19 doprowadziła do potężnych wstrząsów na rynkach finansowych i najsilniejszego w historii załamania aktywności gospodarczej, po którym nastąpiło równie silne odbicie wsparte bezprecedensową reakcją polityki fiskalnej i pieniężnej – piszą analitycy TMS Brokers w nowym raporcie. „Outlook walutowy” to specjalny przekrój wydarzeń gospodarczych połączony z prognozami na 2021 rok.

- Nadzieje na przynajmniej dwie wysoce skuteczne szczepionki wylewają fundamenty pod solidne odbicie globalnego ożywienia. Dla rynku walutowego oznacza to - przede wszystkim - długofalowe osłabienie dolara i przepływ kapitału w stronę ryzykownych aktywów – tłumaczą analitycy TMS w raporcie.

Chociaż informacje o przełomie w pracach nad szczepionką i gotowość do ich dystrybucji stały się silnym impulsem dla poprawy nastrojów na rynkach finansowych, to droga do odbudowy globalnej gospodarki będzie długa i wyboista.

Czego możemy spodziewać się w 2021 r.?

Banki centralne i rządy chcą zminimalizować efekty pandemii COVID-19, dlatego skupiają się na wspieraniu wzrostu gospodarczego, by nie powtórzyć błędów popełnionych po 2009 r., które poskutkowały umiarkowanym ożywieniem i problemami z trwałym odbiciem inflacji.

- Tym razem jak najdłużej decydenci będą unikać kwestii zaciskania pasa i normalizacji polityki monetarnej. Ścieżka podwyższonej inflacji ma być środkiem do obniżenia długu publicznego w relacji do PKB w długim terminie – ocenia główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas i dodaje: „w otoczeniu odbijającego wzrostu globalnego i ochrony fiskalno-monetarnej przed ryzykiem - inwestorzy będą odchodzić od bezpiecznych aktywów w poszukiwaniu ryzykownych okazji inwestycyjnych”.

Reklama

- Kierunek polityki monetarnej Fed pozostaje negatywny dla USD. Nowa strategia uśrednienia inflacji na 2 proc. w zadanym horyzoncie oznacza przyzwolenie na przejściowe „przestrzelenie” celu, by skompensować okresy niskiej inflacji – oceniają analitycy TMS Brokers w nowym raporcie.

RAPORT BEZPŁATNIE!

W „Outlooku walutowym” przeczytasz też m.in. o tym, dlaczego euro jest silne słabością dolara, czy dolar amerykański jest na początku, czy u schyłku trendu spadkowego oraz co czeka funta w perspektywie brexitu?

Z ebooka dowiesz się też m.in.: czy dolar w 2021 roku nadal będzie należeć do grona walut defensywnych? Czy tanie spółki ze Starego Kontynentu spowodują napływ kapitału i umocnienie euro? Jakie kroki w polityce monetarnej poczyni Fed i EBC? Jak to wpłynie na główne waluty? Co dalej z funtem w obliczu brexitu? Która z walut z Antypodów będzie najsilniejsza w przyszłym roku? Czy najniższe w regionie stopy procentowe wpłyną negatywnie na złotego

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Białas

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie


Reklama
Reklama