Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prezes NBP podtrzymuje nastawienie „wait-and-see". EBC dojrzewa do obniżki stóp w czerwcu

|
selectedselectedselected

US: Dziś o godz. 14:30 opublikowany zostanie raport z rynku pracy USA w lutym. Według konsensusu prognoz liczba etatów poza rolnictwem wzrosła o 200 tys. po zaskakująco mocnym wzroście o 353 tys, m/m w styczniu. Oczekiwania wskazują też na spowolnienie wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia do 0,3% m/m z 0,6% m/m w styczniu, a w przypadku stopy bezrobocia prognoza wynosi 3,7%, co oznacz stabilizację względem stycznia.

Prezes NBP podtrzymuje nastawienie „wait-and-see". EBC dojrzewa do obniżki stóp w czerwcu
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Realizacja tych prognoz oznaczałaby już mniejszą temperaturę rynku pracy niż w bardzo dobrym styczniu. Przyrost zatrudnienia, gdyby się zrealizował zgodnie z oczekiwaniami, nadal przewyższałby średnią wieloletnią, dając przestrzeń Fed do kontynuacji dotychczasowego podejścia „wait-and-see".

 

Informacje na dziś

PL: W trakcie konferencji prasowej podsumowującej marcowe posiedzenie RPP, uzasadniającej decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, prezes A. Glapiński podtrzymał dotychczasowe nastawienie wait-and-see. Co prawda prezes odnotował powrót inflacji do celu NBP (według naszych szacunków indeks CPI wyniósł w marcu 3,1% r/r), to wycofanie działań osłonowych spowoduje wyraźny wzrost inflacji na przełomie 2024 i 2025 r. Wysoka niepewność ścieżki inflacji związana jest przede wszystkim z czynnikami regulacyjnymi, a w szczególności odmrożeniem cen energii. Co istotne jednak, niezależnie od scenariusza (utrzymanie działań osłonowych lub rezygnacja z nich) inflacja wraca do celu w 2026 r. Prezes podkreślił, że trwałemu powrotowi inflacji do celu sprzyja umocnienie złotego, które może przybrać na sile w warunkach łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed, EBC, a także przez banki centralne naszego regionu. Wymowa konferencji utrwala oczekiwania stabilizacji stóp procentowych w Polsce przez dominującą część bieżącego roku. Widzimy niewielką przestrzeń do cięć stóp pod koniec roku, jeśli utrzymywać się będzie scenariusz powrotu inflacji do celu w 2026 r., a złoty pozostanie mocny.

EZ: Zgodnie z oczekiwaniami Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego jednogłośnie utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomie. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wynoszą zatem odpowiednio: 4,50%, 4,75% oraz 4,00%. Wymowa posiedzenia nie różni się zbytnio od tej ze stycznia, a głównym wnioskiem, naszym zdaniem, płynącym ze spotkania jest konsekwentne „dojrzewanie" Rady do decyzji o rozpoczęciu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro i wyczekiwanie na kolejne dane makroekonomiczne. Zwłaszcza te o płacach i zyskach determinujących inflację. Jak zaznaczyła podczas konferencji po posiedzeniu przewodnicząca EBC Ch.Lagarde członkowie są coraz bardziej przekonani o zrealizowaniu celu inflacyjnego w średnim okresie, ale jednak nadal niewystarczająco pewni. Co prawda członkowie nie poddali dyskusji obniżki na marcowym posiedzeniu, to rozmawiano o stopniowym wycofywaniu się z restrykcyjnej polityki pieniężnej. Ch.Lagarde oceniła również, że okres między posiedzeniem w marcu, a w następnym w kwietniu nie dostarczy zbyt wielu danych, natomiast bardziej obszerny zestaw danych będzie dostępny do posiedzenia zaplanowanego na 6 czerwca br. Według oczekiwań rynkowych do pierwszej obniżki stóp dojdzie właśnie na posiedzeniu w czerwcu, po czym obniżki mają być kontynuowane w dalszej części roku. Łączna skala cięć stóp procentowych do końca 2024 r., według wyceny rynkowej, wynosi niecałe 100 pkt. baz. Zgadzamy się z tym scenariuszem, kontekście oczekiwań rynków Ch.Lagarde powiedziała, że „zbiegają w dobrym kierunku".

 

Reklama

prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 1prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 1

 

Rynki na dziś

Wczorajsze wypowiedzi prezesa Fed o bliskim nabyciu przekonania co do konieczności cięć stóp procentowych rynek zinterpretował gołębio. W rezultacie eurodolar dotarł do wskazywanego przez nas od kilku dni poziomu 1,0951 wyczerpując – na gruncie technicznym - przestrzeń do wzrostów. Nowym paliwem mogą jednak okazać się dzisiejsze dane z rynku pracy USA, w sytuacji gdyby okazały się słabsze od oczekiwań. Złoty pozostaje konsekwentny w walce o zejście poniżej poziomu 4,30 za EUR.

 

Kursy walutowe EUR/PLN i EUR/USD

prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 2prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 2

Źródło: LSEG Datastream

Reklama

 

Rynek krajowy

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami zarówno konferencja prasowa Ch.Lagarde (podsumowująca posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego), jak również A.Gapińskiego (podsumowująca zakończone w środę posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej) nie miały większego wpływu na notowania złotego. Kurs EUR/PLN oscylował wokół poziomu 4,30 przejściowo schodząc poniżej tej bariery „udeptując” niejako dolne ograniczenie kanału spadkowego w ramach którego notowania poruszają się od ponad miesiąca. Na krajowym rynku długu czwartek nie przyniósł żadnych zmian rentowności 10-latki. Wyniosła ona 5,27% i pozostaje niemal niezmieniona licząc od początku tygodnia. Niewielki wzrost – o 2 pkt. baz. do 5,09% – widoczny był natomiast na krótkim końcu krzywej.

 

Krajowy rynek stopy procentowej

prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 3prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 3

Źródło: LSEG Datastream

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Zważywszy na fakt, iż wynik posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (włączając komentarze Ch.Lagarde) niewiele różnił się od oczekiwań, ale i poprzedniego spotkania bankierów zabrakło impulsu mogącego nadać większą zmienność rynkowi eurodolara. Z tego tytułu kurs EUR/USD kształtował się wokół środowego zamknięcia tj. okolic 1,09. Uwaga obecnie przesuwa się na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy, choć i tu wrażliwość aktywów na publikację pojawi się dopiero w przypadku odmienności od konsensusu. Względny spokój towarzyszył wczoraj także wycenie obligacji na rynkach bazowych. W przypadku 10-latki amerykańskiej odnotowaliśmy zniżkę o 3 pkt. baz. do 4,08%, co w skali początku tygodnia oznacza spadek już o 11 pkt. baz.

 

Rentowności długu USA, Niemiec i Polski [%]

prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 4prezes nbp podtrzymuje nastawienie wait and see ebc dojrzewa do obnizki stop w czerwcu grafika numer 4

Źródło: LSEG Datastream

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama