Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta

|
selectedselectedselected
Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj odbyła się konferencja prezesa NBP, na której komentował aktualne podejście swoje i RPP do polityki monetarnej. W grudniu i listopadzie A. Glapiński komunikował, że stopy raczej pozostaną stabilne przynajmniej do momentu kiedy zaczną się rozjaśniać kwestie dot. polityki gospodarczej nowego rządu.

 

W styczniu wiadomo w tym temacie już nieco więcej i do tego w dużej mierze się odnosił prezes NBP. Przede wszystkim do wychodzenia z osłon antyinflacyjnych (chodzi głównie o obniżony VAT na żywność i mrożenie cen energii). Ich utrzymanie w obecnej formie wg prezesa NBP sprzyjałoby obniżkom stóp procentowych. Ale taki scenariusz uznaje za wręcz „niemożliwy”. Mało prawdopodobna wg niego jest sytuacja odwrotna, a więc całkowita rezygnacja z dotychczasowych osłon, co z miejsca podbiłoby inflację o blisko 5 p.p., z czego odmrożenie cen energii to ok. +4 p.p. Dla przypomnienia – na chwilę obecną zerowy VAT na część artykułów spożywczych obowiązuje do końca 1Q’24, a mrożenie cen energii do końca 2Q’24. Za najbardziej prawdopodobny scenariusz A. Glapiński uznaje stopniową rezygnację z osłon antyinflacyjnych, co tak czy inaczej w końcu zacznie podbijać wskaźnik inflacji, w naszej opinii wyraźniej od połowy roku. Kluczowe jest jak to zjawisko RPP będzie traktować. Z jednej strony prezes NBP mówił, że głównym wskaźnikiem analizowanym przez RPP będzie inflacja bazowa, a więc po wyłączeniu cen żywności i energii. Ta wg niego powinna się stopniowo obniżać.

Z drugiej strony wczoraj wspominany był już nawet scenariusz podwyżek stóp, jeśli inflacja wzrośnie zbyt mocno. Choć A. Glapiński mówił, że wątpi w taki scenariusz. Całkowity wydźwięk wczorajszej konferencji naszym zdaniem sugeruje, że RPP na trwałe przesunęła się na bardziej konserwatywne pozycje w kontekście prowadzenia polityki monetarnej. Można też niemal mówić o nieformalnym forward guidance sugerującym stabilizację stóp procentowych w perspektywie najbliższych miesięcy. Retoryka prezesa NBP, przy akcentach zdecydowanie mocniej przyłożonych do przyszłego wzrostu inflacji, a niewielkiej uwadze poświęconej bieżącej niższej od oczekiwań ścieżce CPI, naszym zdaniem potwierdza nasze dotychczasowe wnioski, że RPP będzie bardzo ostrożna i zachowawcza w dalszych decyzjach dot. polityki monetarnej. Po konferencji widzimy jednocześnie niewielkie ryzyko (w górę) dla naszego bazowego scenariusza ścieżki stóp procentowych, w którym zakładamy trzy obniżki stóp po 25 p.b. w tym roku (marzec, lipiec, listopad).

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce - jest decyzja RPP! Impuls do wzrostu kursu złotego

 

Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 1Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 1

 

EUR-USD z lekkim wzrostem przed odczytem CPI w USA

Wczoraj kurs głównej pary został podciągnięty z ok. 1,093 do ok. 1,097, co można uznać za wstępne pozycjonowanie pod publikowany dziś odczyt o inflacji konsumenckiej w USA. Rynek spodziewa się danych wspierających zagrywki pod rychłe luzowanie polityki monetarnej w USA.

Reklama

Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 2Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 2

 

Złoty korzysta zarówno ze słabszego dolara jak i z zaostrzonej retoryki NBP

Wczoraj kurs EUR-PLN przesunął się na nieco niższe poziomy w trakcie dnia, z okolic 4,35 do ok. 4,3370. Złotemu sprzyja bardziej konserwatywna polityka NBP oraz powrót apetytu na ryzyko na rynki finansowe. Jak dotąd w kursie złotego nie widać zaniepokojenia kryzysem relacji na linii rząd - prezydent.

Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 3Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 3

 

Bardziej konserwatywne nastawienie prezesa NBP podnosi rentowności

Reklama

Wczorajsza konferencja A. Glapińskiego przesunęła w górę rynkowe wyceny przyszłej ścieżki stóp procentowych. Automatycznie doszło do korekcyjnego wzrostu rentowności SPW, głównie na krótszym końcu (rentowności 2-latek w górę o 8 p.b., do 4,88%). Tu widzimy jeszcze potencjał do kontynuacji korekty. Długi koniec jest do pewnego stopnia stabilizowany przez sytuację na rynkach bazowych, gdzie odbicie rentowności wyhamowało.

Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 4Prezes NBP konserwatywnie o stopach. Kurs złotego (PLN) korzysta  - 4

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama