Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Powell powiedział, a dolar (USD) poleciał. Złoty (PLN) bacznie obserwuje sytuację na Bliskim Wschodzie

|
selectedselectedselected
Powell powiedział, a dolar (USD) poleciał. Złoty (PLN) bacznie obserwuje sytuację na Bliskim Wschodzie | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas europejskiej części sesji dochodowość środka oraz długiego końca UST utrzymywała się na względnie stabilnym poziomie po wzrostach obserwowanych w Azji. W przypadku tenora 2Y rentowność nieco obniżała się. Po godz. 18:00 nastąpiło silne wystromienie krzywej – krótki koniec wyraźnie umocnił się, a długi kontynuował osłabienie (dochodowość 10Y sięgnęła 5,00% pod koniec amerykańskiej sesji). Ten ruch sprowokowały komentarze ze strony J. Powella.

 

 

Przewodniczący FOMC zasugerował, że biorąc pod uwagę czynniki ryzyka i niepewność Komitet powinien postępować ostrożnie. Zostało to odebrane przez rynek jako zapowiedź braku podwyżki stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu oraz zwiększenie prawdopodobieństwa, że Fed zakończył cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Wraz z pozostałymi wypowiedziami członków FOMC, które pojawiły się w minionych dniach, ta reakcja wydaje się być słuszna.

Reklama

Podczas sesji pytań i odpowiedzi w nowojorskim „Economic Club” J. Powell relatywnie dużo mówił o przyczynach wzrostu rentowności długu na dłuższych tenorach. Według niego dochodowość nie rośnie ze względu na wyższe oczekiwania inflacyjne oraz działania Rezerwy Federalnej. Wskazał, że to rezultat silnej gospodarki (co może wymagać wyższych stóp procentowych nawet w długim terminie), deficytu fiskalnego (większa podaż Treasuries), redukcji bilansu Fed oraz zaburzeń korelacji między rynkiem akcji a długu.

Wydaje się, że rynek odebrał komentarze J. Powella jako sugestie o braku kontroli przez Fed środka i długiego końca krzywej. To zgodne z teorią ekonomiczną podejście może jednak generować ryzyko, że FOMC będzie mniej wrażliwy na wzrost dochodowości dłuższych tenorów UST niż to się wcześniej wydawało. Stąd po komentarzach Powella długi koniec UST pogłębił spadki.

Ostatecznie na głównych węzłach zmiany rentowności wyniosły -5, +7 oraz +11 pb. do odpowiednio 5,14% (2Y), 4,98% (10Y) oraz 5,11% (30Y). Analogiczny kształt, choć w mniejszej skali, przyjęły ruchy niemieckiej krzywej. Dochodowość Bunda na głównych węzłach wyniosła 3,23% (2Y), 2,93% (10Y) oraz 3,13% (30Y) po odpowiednio spadku o 3 i wzroście o 2 oraz 5 pb.

Podczas azjatyckich notowań presja na amerykański dług nieco osłabła i rentowności spadły o kilka pb. na środku oraz końcu krzywej UST. Oceniamy, że dzisiejsza sesja w Europie może przynieść kontynuację zapoczątkowanej w Azji korekty.

 

Krajowy dług pod presją

Od otwarcia polskie obligacje traciły na wartości. Było to spowodowane przede wszystkim osłabieniem bazowego FI. W kolejnych godzinach przecena pogłębiała się wraz z niepewnością co do sygnałów z FOMC i wystąpienia J. Powella. Ostatecznie na głównych węzłach dochodowość SPW przesunęła się w górę o 6, 11 oraz 13 pb. do odpowiednio 5,32% (2Y), 5,55% (5Y) oraz 5,91% (10Y). Zachowanie PLN IRS było tożsame ze zmianami na obligacjach. W tle Ministerstwo Finansów poinformowało o aukcji sprzedaży SPW. MF zaoferuje do sprzedaży 23 października obligacje o łącznej wartości 6-11 mld zł, serii OK1025, WZ1128, WS0429 oraz DS1033.

Reklama

Dziś oczekujemy, że presja na krajowy dług powinna ustąpić wraz z aprecjacją bazowego FI. Oceniamy, że ten scenariusz mogą zaburzyć dalsze wzrosty ceny ropy naftowej i zbliżenie się wyceny Brent do 100 USD za baryłkę.

 

Zobacz także: Eurodolar (EUR/USD) ruszył do góry po wypowiedzi Powella. Przypadek czy zamierzona reakcja?

 

Umiarkowane wzrosty EURUSD

Jeszcze przed wystąpieniem J. Powella dolar delikatnie tracił do euro. Komentarze szefa Fed przyniosły wzrost zmienności na parze, ale pozwoliły jej przedłużyć ruch aprecjacyjny. Ostatecznie EURSUD wzrósł o 0,4% do 1,0580. Notowania w Azji oraz pierwsze kwotowania w Europie nie przynoszą większych zmian na parze. W kolejnych godzinach oczekujemy utrzymania się EURUSD w przedziale ostatniej zmienności (1,0530-1,0630).

 

Bardzo spokojna sesja na złotym

Zmienność na krajowej walucie podczas czwartkowych notowań była wyjątkowo niska. EURPLN był kwotowany przez większość dnia blisko poziomu 4,4550 i na tym poziomie zakończył sesję. W relacji do walut regionu złoty był stabilny do czeskiej korony i tracił ok. 0,3% do forinta. Spodziewamy się, że piątkowa sesja również będzie spokojna na złotym, zakładając brak silnego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama