Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Posiedzenie EBC i RPP mogą wstrząsnąć rynkami! Czy złoty (PLN) to przetrwa?

|
selectedselectedselected

Przed nami intensywny tydzień, w trakcie którego nie zabraknie potencjalnych impulsów mogących okresowo podbijać zmienność rynkową. Za najważniejsze wydarzenia uznać należy posiedzenia Europejskiego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej (wraz z czwartkową konferencją prezesa NBP). O ile w obu przypadkach nie oczekujemy zmian stóp procentowych to istotna będzie narracja bankierów centralnych.

Posiedzenie EBC i RPP mogą wstrząsnąć rynkami! Czy złoty (PLN) to przetrwa?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Perspektywy polityki monetarnej w USA przybliży natomiast wystąpienie J.Powella w Kongresie. Uzupełnieniem będą dane makroekonomiczne, w tym raport z rynku pracy USA. W naszej ocenie kurs EUR/PLN pozostanie względnie stabilny w tym tygodniu tj. oscylujący wokół poziomu 4,32. Zmiennością – w zależności od wymowy opisywanych powyżej wydarzeń - wykazywać się będą zaś notowania eurodolara oraz bazowych rynków długu.

 

Rynek krajowy

Za nami kolejna spokojna sesja w wykonaniu kursu EUR/PLN. Wycena złotego do euro stabilizowała się – wzorem czwartku - wokół poziomu 4,32 generując niewielką zmienność. Spokój zapewniał marazm widoczny na rynku eurodolara, jak i brak nowych impulsów. Te pojawić się mogą w tym tygodniu w związku z posiedzeniami Europejskiego Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej, czy wystąpienia prezesa Fed w amerykańskim Kongresie.

Początek marca na krajowym rynku długu przyniósł spore spadki dochodowości widoczne na długim końcu krzywej. Rentowność polskiej 10-latki obniżyła się o 8 pkt. baz. do 5,27% (decydując o spadku w całym tygodniu o 2 pkt. baz.). Kolejną w ostatnim czasie informacją wspierającą komfort Ministerstwa Finansów w realizacji potrzeb pożyczkowych było zarejestrowanie przez resort finansów dokumentacji emisyjnej w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. W ramach programu MinFin może wyemitować obligacje do wartości 12 mld USD. Krótki koniec krzywej był natomiast stabilny w piątek (na poziomie 5,06%) natomiast w skali całego zakończonego tygodnia wzrósł o 7 pkt. baz.

Reklama

 

Zobacz także: Czy warto teraz kupić dolary (USD) 04.03.2024? Kurs dolara amerykańskiego (prognozy)

 

Rynki zagraniczne

Niewiele jest w stanie odmienić notowania eurodolara i miniona sesja była tego dobrym przykładem (podobnie jak czwartkowa). W piątek kurs EUR/USD koncentrował się wokół poziomu 1,0835 z mniej niż półcentową zmiennością. Wpływu na notowania nie miały dane dotyczące inflacji w strefie euro mimo, iż pokazały one uporczywą inflację cen usług wspierając rynkowe oczekiwania dotyczące czerwca a nie maja jako miesiąca pierwszego cięcia stóp procentowych w strefie euro. Niewielką zmiennością cechowały się ponadto rentowności obligacji rynków bazowych. Dochodowość Bunda wzrosła o 2 pkt. baz. do 2,46%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama