Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!

|
selectedselectedselected
Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10.00 GUS opublikuje finalne dane o inflacji CPI w lipcu, która według szybkiego szacunku wyniosła 10,8% r/r wobec 11,5% r/r w czerwcu. Najistotniejsze z punktu widzenia oceny perspektyw inflacji w Polsce będzie struktura zmian cen w komponentach inflacji bazowej. Spadki cen surowców energetycznych sprzyjają zniżce ogólnego wskaźnika inflacji, podczas gdy inflacja bazowa, a szczególnie inflacja cen usług pozostaje bardziej uporczywa. Natomiast o godz. 14.00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o bilansie płatniczym w czerwcu. Szacujemy, że rachunek obrotów bieżących zamknął się w czerwcu nadwyżką 1990 mln EUR wobec nadwyżki wartości 1392 mln EUR miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy kształtuje się na poziomie 1769 mln EUR. Ze względu na obniżoną aktywność inwestorów krajowych na rynku finansowym wpływ publikowanych dziś danych na nastroje rynkowe nie powinien być znaczny.

 

Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  - 1Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  - 1

 

Wydarzenia i komentarze

US: Indeks cen producenta w USA wzrósł w lipcu o 0,3% m/m i 0,7% r/r, co jest wynikiem nieznacznie wyższym od konsensusu rynkowego. Indeks bazowy PPI, nie uwzględniający cen żywności i energii wyniósł natomiast 2,4% r/r podobnie jak w czerwcu. Bliskie oczekiwaniom dane o indeksie PPI nie zmieniają rynkowych oczekiwań co do perspektyw polityki pieniężnej Fed. Wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja stóp procentowych przez Fed w najbliższych miesiącach.

Reklama

PL: W najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring” oceniającego koniunkturę w gospodarce, przedsiębiorstwa oczekują w 3Q br. niewielkiego spadku popytu, a w perspektywie rocznej spodziewana jest jego stabilizacja, choć w przypadku popytu zagranicznego oczekiwany jest zauważany wzrost. Najkorzystniejsze prognozy popytu formułują przedsiębiorstwa świadczące usługi nierynkowe, a także eksporterzy nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Rezultaty Szybkiego Monitoringu NBP wskazują, że nastroje inwestycyjne mimo pewnej poprawy pozostają osłabione. W wynikach badania uwagę zwraca fakt, iż udział firm prognozujących podniesienie płac w perspektywie kolejnych 12 miesięcy wzrósł do 75% z 72%, osiągając jedną z najwyższych notowanych dotąd wartości. zmniejszyła się natomiast średnia wysokość planowanych w perspektywie kwartału podwyżek wynagrodzeń do 6,7%. z 7,8% kwartał wcześniej. Wyniki badania NBP potwierdzają, iż dołek cyklu koniunkturalnego gospodarka osiągnęła w 2Q br. i druga połowa roku powinna przynieść odbudowę koniunktury. Ze względu na wciąż podwyższoną inflację oraz spodziewany niski wzrost gospodarczy u naszych głównych partnerów handlowych proces ten będzie następował stopniowo. Wyniki badania wskazują też, iż presja płacowa utrzymywać się będzie na podwyższonym poziomie, co będzie utrudniać szybkie sprowadzenie inflacji do celu NBP.

 

Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  - 2Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  - 2

 

Rynki na dziś

Rozpoczynamy krótszy z uwagi na jutrzejszy dzień wolny od pracy tydzień dla inwestorów krajowych. Już dziś jednak nie zabraknie impulsów mogących wpływać na wycenę złotego. Poznamy bowiem finalne dane o inflacji CPI w Polsce (tu prawdopodobieństwo niespodzianki w stosunku do pierwotnego odczytu jest niewielkie) oraz dane o rachunku obrotów bieżących, które w poprzednich miesiącach pozytywnie zaskakując były argumentem za aprecjacją złotego. W kolejnych dniach również nie zabraknie krajowych czynników mogących wpływać na notowania EUR/PLN (PKB za 2Q). Póki co jednak kurs rozpoczyna poniedziałek wokół poziom 4,43 i jeśli utrzyma trend z końca ubiegłego tygodnia a dodatkowo zostanie wsparty wspomnianymi danymi C/A (w przypadku pozytywnej niespodzianki), to może kierować się w stronę bariery 4,4060.

Zobacz także: Powiew optymizmu z krajowej gospodarki. Teraz będzie tylko lepiej?

 

Reklama

 

Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  - 3Polski złoty (PLN) może mieć okazję do dalszego umocnienia – i to nie jedną!  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama