Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: Dziś o godz. 10:00 poznamy wyliczenie za październik indeksu instytutu Ifo, tj. wskaźnika najszerzej obrazującego nastroje w gospodarce Niemiec. Według konsensusu prognoz ekonomistów indeks ten wyniesie 85,9 pkt wobec 85,7 pkt we wrześniu. Oznacza to oczekiwania utrzymania pesymistycznych nastrojów w gospodarce Niemiec, która najpewniej w całym 2023 r. skurczy się. Rok 2024 powinien już być okresem powolnej poprawy aktywności największej gospodarce strefy euro, co sygnalizują informacje z indeksu instytutu ZEW.

 

Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Wczoraj liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy oficjalnie poinformowali o gotowości tworzenia rządu z D.Tuskiem jako premierem. Teraz od Prezydenta zależy, czy przewodniczącemu PO zostanie powierzona funkcja tworzenia rządu w pierwszej kolejności, co przyspieszyłoby powołanie nowej Rady Ministrów. Do tej pory jednak zwyczajowo funkcję tę dostawał przedstawiciel partii, która wygrała wybory. Ewentualna zmiana rządu w Polsce w naszej ocenie nie zmienia krótkookresowych oczekiwań dla krajowej gospodarki.

Reklama

EZ: Złożony wskaźnik PMI dla strefy euro, uwzględniający informacje zarówno z przemysłu, jak i usług, wyniósł w październiku br. według wstępnego wyliczenia 46,5 pkt wobec 47,2 pkt we wrześniu. Dane te okazały się słabsze od oczekiwań. Jednocześnie jest to najniższa wartość wskaźnika w bieżącym okresie pogorszenia koniunktury w tej gospodarce. Złożony indeks PMI już od czerwca br. kształtuje się poniżej 50 pkt, tj. poziomu oddzielającego spowolnienie od ożywienia. Rośnie zatem prawdopodobieństwo tzw. technicznej recesji w strefie euro w II poł. tego roku, co oznacza dwa kwartały z rzędu spadku PKB. Niska aktywność gospodarcza przekłada się jednak na utrwalenie dalszego spowolnienia inflacji i pierwszy od stycznia 2021 r. spadek raportowanego przez firmy zatrudnienia. Wyniki badania PMI są zgodne z coraz mocniejszym oddziaływaniem najwyższych w historii strefy euro stóp procentowych na tę gospodarkę. W naszej ocenie dane PMI oznaczają stabilizacją stóp Europejskiego Banku Centralnego w perspektywie kilku miesięcy, w tym na posiedzeniu jutro. Rynki finansowe nadal przypisują największe prawdopodobieństwo pierwszej obniżce stóp w połowie 2024 r.

US: Według wstępnych wyliczeń złożony wskaźnik PMI dla Stanów Zjednoczonych wzrósł w październiku do 51,0 pkt z 50,2 pkt miesiąc wcześniej, przewyższając oczekiwania. Wskazuje to, że gospodarka USA rozpoczyna 4Q 2023 ożywieniem, co kontrastuje z danymi dla strefy euro.

PL: Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 5,0%, podobnie jak w lipcu i sierpniu. Bezrobocie w Polsce pozostaje na poziomie najniższym od dekad. Nie zakładamy, aby bezrobocie znacząco rosło w nadchodzących miesiącach, choć silna podwyżka płacy minimalnej, która wejdzie w życie od początku roku, stanowi pewien czynnik ryzyka, zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorstw usługowych.

HU: Narodowy Bank Węgier obniżył podstawową stopę procentową o 0,75 pkt proc., do poziomu 12,25%, a więc nieco silniej od oczekiwań.

 

Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

Reklama

 

Rynki na dziś

Kalendarium dzisiejszej sesji nie jest tak rozbudowane jak wczoraj. Co więcej, rynki finansowe wchodzą stopniowo w nastrój wyczekiwania na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacje wstępnych danych o PKB za Q3 w USA. W rezultacie, o ile oczekujemy utrzymania bieżących trendów (umocnienie dolara, osłabienie złotego), to uważamy, iż będą one dziś symboliczne. W tym też kontekście analizowane będą dane o indeksie Ifo, choć nie uważamy, aby miały one istotny wpływ na sentyment rynkowy. Szansą dla złotego mogą być ewentualne komentarze dotyczące m.in. możliwości odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy po zaplanowanym na dziś spotkaniu D.Tuska z Ursulą von der Leyen.

 

Zobacz także: Polscy inwestorzy wyczekują raportu Santandera. Dwóch gigantów już zachwyciło solidnymi wynikami!

 

 

Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Polski złoty (PLN) liczy na dobre wieści w sprawie środków z KPO [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama