Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polska „złotówka” wyznacza kolejne minima kursowe! Gdzie leży przyczyna i czy notowania PLN-a będą dalej spadać? - komentarz

|
selectedselectedselected
Polska „złotówka” wyznacza kolejne minima kursowe! Gdzie leży przyczyna i czy notowania PLN-a będą dalej spadać? - komentarz | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas wtorkowej sesji kurs polskiego złotego w relacji do dolara oscylował w okolicach 4,11, co oznaczało spadek rzędu 3,7% w relacji do ostatniej środy. Tak słabą „złotówkę” ostatni raz zauważyć mogliśmy na przełomie kwietnia i maja 2020 roku, podczas pierwszej fali Covid-19. Tym razem głównym powodem spadku złotego nie był jednak niepokój związany z pandemią i jej skutkami, lecz wyniki inflacyjne z poprzedniego tygodnia ze Stanów Zjednoczonych.

Wysokie odczyty inflacji zarówno konsumenckiej (CPI), jak i producenckiej (PPI) dały sygnał inwestorom, że spodziewać się można podwyżek stóp procentowych w USA w celu schłodzenia gospodarki. To z kolei miałoby przyczynić się do wzmocnienia dolara i osłabienia walut rynków wschodzących, za jaki w dalszym ciągu uważany jest rynek polski. W teorię tą wpisują się osłabienia kursów walut innych krajów wschodzących - czeskiej korony oraz węgierskiego forinta, notowanych odpowiednio po 22,18 oraz 320,89 na wtorkowej sesji.

 

 

Podczas swoich ostatnich wypowiedzi Adam Glapinski ponownie podkreślał, że RPP nie ma wpływu na bieżącą inflację,

Reklama

gdyż jest ona spowodowana przez sytuację międzynarodową – m.in niedobory półproduktów i przerwane łańcuchy dostaw. Z tego też powodu RPP podtrzymuje swoją opinię, że wzrost stóp procentowych wpłynie głównie na spowolnienie gospodarcze Polski, a nie na zahamowanie spadku siły nabywczej „złotówki”. Prezes NBP zaznacza jednak, że zarówno krajowa, jak i międzynarodowa sytuacja gospodarcza jest dynamiczna, i jeśli zajdzie taka potrzeba, RPP będzie reagowała. Jednakże, nawet w przypadku decyzji o podniesieniu stóp procentowych ciężko spodziewać się, aby te zostały podniesione do poziomów, które znacznie wzmocnią złotego – zwłaszcza pamiętając, że pełny wpływ stóp procentowych na rynek jest odnotowywany dopiero po pewnym czasie, najczęściej po kilku kwartałach. Wobec powyższego, wątpliwym wydaje się być znaczący spadek kursu USD/PLN w najbliższym czasie bez zmiany oczekiwań inwestorów co do podwyżki stóp procentowych w USA.

Dalsze spadki polskiej waluty - 1Dalsze spadki polskiej waluty - 1

USD/PLN Spot, wykres 2-letni, źródło:baha.com

 

Polska waluta traci także w stosunku do euro

Podczas wtorkowej sesji notowania pary walutowej EUR/PLN rosły do poziomu 4,66, co oznaczało spadek notowań złotego o 1,7%. Tak wysokie wartości tej pary walutowej mogliśmy ostatnio obserwować w okolicach marca i kwietnia tego roku. W kontekście spadającej ceny „złotówki” do euro i dolara warto wspomnieć o napiętej relacji Polski z Unią Europejską, a także o sytuacji na granicy polsko – białoruskiej.

 

Reklama

Dalsze spadki polskiej waluty - 2Dalsze spadki polskiej waluty - 2

EUR/PLN Spot, wykres 2-letni, źródło:baha.com

 

Na otwarciu środowej sesji kurs EUR/PLN wynosił 4,65, co oznaczało utrzymanie kursu z zakończenia sesji wtorkowej. Sytuacja podobnie wygląda na parze walutowej USD/PLN, gdzie kurs 4,11 był kursem zarówno zakończenia sesji wtorkowej, jak i otwarcia środowej.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Grubiak

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI


Reklama
Reklama