Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Polsce w październiku 2023 - jest spore zaskoczenie!

|
selectedselectedselected
PILNE! Inflacja w Polsce w październiku - znamy najnowsze dane! | FXMAG INWESTOR
fot. Narodowy Bank Polski, depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Znamy już najnowsze dane na temat inflacji w Polsce. Dynamika cen w skali roku po raz ósmy z rzędu zanotowała spadek, który w październiku okazał się naprawdę spory i po raz kolejny mocniejszy od oczekiwań. W kolejnych miesiącach prezesowi NBP nie będzie już jednak tak łatwo chwalić się postępującą dezinflacją.

 

Na skróty:

  • GUS opublikował szacunkowe dane na temat inflacji konsumenckiej w Polsce za październik
  • Wskaźnik CPI w ujęciu rocznym zanotował ósmy z rzędu spadek dynamiki
  • Inflacja wyniosła 6,5 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym i tym samym jest najniższa (w skali roku) od ponad dwóch lat
  • Dla porównania: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 proc. w skali roku oraz spadła o -0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Kolejny mocny spadek dynamiki cen w Polsce

Główny Urząd Statystyczny opublikował w ostatni dzień miesiąca szacunkowy odczyt inflacji konsumenckiej za październik. Zgodnie z prognozami, dynamika cen w skali roku zanotowała kolejny spadek - wg szybkiego odczytu GUS inflacja wyniosła bowiem 6,5 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. w porównaniu do września.

Tym samym jest to najniższy odczyt dynamiki cen w Polsce od ponad 2 lat - ostatni raz niższa inflacja była notowana we wrześniu 2021 roku.

Reklama

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 7,9 proc. w skali roku i poszły w górę o 0,4 proc. w porównaniu do września. Nośniki energii podrożały o 8,3 proc. w ujęciu rocznym oraz o 0,2 proc. w porównaniu do zeszłego miesiąca. Paliwa do prywatnych środków transporty potaniały o 14,4 proc. w porównaniu do października ubiegłego roku  oraz zanotowały spadek cen o 4,2 proc. wobec poprzedniego miesiąca.

 

Zobacz także: Unia Europejska - mamy nowe dane! Które kraje są zagrożone recesją?

 

Analitycy spodziewali się październikowego odczytu inflacji na poziomie 6,8 proc. w skali roku.

Ósmy z rzędu wyraźnie spadkowy odczyt dynamiki cen wynika w dużej mierze z bardzo wysokiej bazy statystycznej z zeszłego roku. W październiku 2022 roku dynamika cen wyniosła bowiem aż 17,9 proc. w skali roku (wobec 17,2 proc. r/r we wrześniu 2022). Do hamowania cen przyczynił się też „cud na Orlenie”, czyli przedwyborcza obniżka hurtowych i detalicznych cen paliw, która jednak przeszła już do historii. Od połowy miesiąca bowiem ceny na Orlenie wzrosły o kilka procent. W kolejnych miesiącach efekt bazy statystycznej nie będzie już wspierał spadków dynamiki cen w ujęciu rocznym (nie licząc odczytu z lutego 2023, kiedy CPI wyniósł szczytowe 18,4 proc. r/r).

 

Reklama

 

Dla przypomnienia, we wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 8,2 proc. w skali roku oraz zanotowała spadek o -0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 8,2 proc. w skali roku i jednocześnie spadły o 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Nośniki energii podrożały o 9,9 proc. w skali roku i zanotowały spadek cen o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym. Paliwa do prywatnych środków transportu jako jedyne z głównych kategorii potaniały zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym - ceny zanotowały spadek o 7 proc. w skali roku oraz 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym.

 

Zobacz także: Mocny tydzień na rynku Forex! Kursy walut pod presją danych o inflacji za październik

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama