Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w Polsce w październiku

Już w najbliższy piątek poznamy kompletne i ostateczne dane na temat inflacji we wrześniu, które niemal na pewno pokryją się ze wstępnym, niższym od oczekiwań, odczytem. Czy jednak w październiku i końcówce 2023 roku możemy liczyć na dalsze hamowanie dynamiki cen, zgodnie z zapewnieniami prezesa NBP Adama Glapińskiego, który triumfalnie ogłosił „zwycięstwo w walce z wysoką inflacją”?

 

Na skróty:

  • W październiku czeka nas ósmy z rzędu spadek dynamiki inflacji w Polsce
  • Nie wiadomo jednak czy już na koniec roku inflacja nie zacznie nieznacznie rosnąć - taką możliwość dostrzega członkini RPP
  • W przyszłym roku dezinflacja znacząco wyhamuje
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Szczęśliwa siódemka w październiku

Zarówno analitycy, jak i prezes NBP, nie mają złudzeń w kwestii tego czy w październiku inflacja będzie kontynuować spadki - w tym miesiącu czeka nas kolejny, ósmy z rzędu spadkowy odczyt dynamiki cen. Stanie się tak przede wszystkim dzięki bardzo wysokiej bazie statystycznej z ubiegłego roku - dla przypomnienia: w październiku 2022 roku dynamika cen wyniosła aż 17,9 proc. w skali roku, co było najwyższym odczytem wskaźnika CPI w ubiegłym roku.

Reklama

Prezes NBP Adam Glapiński na zeszłotygodniowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP stwierdził, że w październiku inflacja spadnie do poziomu „nieco ponad siedmiu procent w skali roku”. Co ciekawe, zaledwie kilka dni później, w niedzielę 8 października, ukazał się dość osobliwy wywiad z Glapińskim w tygodniku Sieci, w którym powiedział, że „spadek inflacji jest szybki i zgodny z naszymi prognozami. Już w październiku przewidujemy inflację poniżej 7 proc.” Czyżby prezes miał dwie różne prognozy -  optymistyczną dla czytelników prorządowego tygodnika i bardziej realistyczną dla pozostałych odbiorców?

Glapiński stwierdził również, że na koniec 2023 roku dynamika inflacji spadnie do okolic 6 proc. w skali roku, jednak w przyszłym roku będzie hamować już dużo mniej dynamicznie. Dynamika cen ma wynieść ok. 5 proc. r/r w połowie 2024 r.

 

Zobacz także: Notowania złotego w Q3 2023 a wyniki wyborów parlamentarnych. Analizujemy scenariusze

 

Członkini RPP Gabriela Masłowska (znana raczej z gołębiego nastawienia i poparcia dla ostatnich obniżek stóp) również twierdzi, że w październiku inflacja spadnie poniżej 7 proc. (6,6-7 proc. r/r). Co ciekawe jednak uważa ona, że „z uwagi na efekt bazy niskich cen opału w zeszłym roku na skutek interwencji rządu, poziom inflacji może wahać się niewiele więcej ponad 7% r/r na koniec 2023 roku”, co oznaczałoby, że spadkowa seria odczytów inflacji zostałaby przerwana pod koniec roku.

Reklama

Daniel Kostecki, główny analityk CMC Markets Polska, również twierdzi że w październiku inflacja zauważalnie wyhamuje: „Jak wynika z najnowszego badania koszyka zakupowego Business Insider ceny w ostatnim czasie nie zmieniały się znacząco, ale są produkty, których ceny przyspieszyły wzrost. To może spowodować, że w październiku łącznie CPI w relacji do września będzie wyżej, ale możliwe, że tylko o około 0,2-0,3%, to mogłoby oznaczać, że roczna inflacja za październik wyniesie poniżej lub w okolicach 7 proc. Niemniej najważniejszą kwestią jest jeszcze to, jak długo na niskim poziomie pozostaną ceny paliw. To jest jedna wielka niewiadoma.”

 

Czytaj również: Inflacja na Węgrzech - czy wciąż najwyższa w Europie? Są dane!

 

W najbliższy piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje ostateczne dane na temat wrześniowej inflacji. Wg szybkiego odczytu inflacja we wrześniu wyhamowała do 8,2 proc. w skali roku i odnotowała spadek o -0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych zanotowały wzrost o 8,2 proc. w skali roku i jednocześnie spadły o 0,4 proc. w porównaniu do sierpnia. Nośniki energii podrożały o 9,9 proc. w skali roku i zanotowały spadek cen o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

Paliwa do prywatnych środków transportu jako jedyne z głównych kategorii potaniały zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym - ceny zanotowały spadek o 7 proc. w skali roku oraz 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym.

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka inflacja w Polsce w październiku