Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odwrócenie na kursie euro (EUR) do funta (GBP)? Kruchy sentyment po wyprzedaży spółek technologicznych

|
selectedselectedselected
Odwrócenie na kursie euro (EUR) do funta (GBP)? Kruchy sentyment po wyprzedaży spółek technologicznych
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj mieliśmy pierwszy dzień handlowy dla amerykańskich akcji w tym tygodniu, ponieważ w poniedziałek w USA obchodzono Święto Pracy. Podobnie jak pod koniec ubiegłego tygodnia, rynki w USA nadały ton nastrojom po obu stronach Atlantyku. Traderzy wrócili do miejsca, w którym przerwali w piątek. Kontrakty terminowe na indeksy w USA spadły w trakcie sesji, co odbiło się na nastrojach w Europie, a duże straty na amerykańskich akcjach technologicznych jeszcze bardziej zaważyły na nastrojach. Ciągły strach wokół amerykańskiego sektora technologicznego był wczoraj głównym tematem i prawdopodobnie będzie również przedmiotem dzisiejszej sesji giełdowej.

Pogarszają się stosunki między USA i Chinami. Prezydent Trump mówił o „oddzieleniu” gospodarki USA od Chin, ponieważ chce, aby jego kraj był mniej zależny. Chiny to warsztat świata, ponieważ ich koszt produkcji jest bardzo niski, więc nie będzie łatwo wycofać się z całej istniejącej integracji. Trump chce, aby amerykańskie firmy przywróciły miejsca pracy w Stanach Zjednoczonych i może skoncentrować się na tych, którzy tego nie robią, ale chcą sprzedawać na rynku amerykańskim. Wydaje się, że posunięcie będzie miało na celu zdobycie poparcia przed wyborami prezydenckimi. Relacje z Chinami są napięte, co również było przyczyną spadków na giełdzie. NASDAQ 100 zanotował wyprzedaż na zamknięciu i zakończył spadkiem 4,77%. S&P 500 stracił 2,78%. AstraZeneca wstrzymała działania z jedną ze swoich możliwych szczepionek na Covid-19 po tym, jak pacjent zachorował z niewyjaśnionych przyczyn. Republikanie i Demokraci nie uzgodnili jeszcze pakietu pomocy. Uważa się, że Republikanie w Senacie mogą naciskać na pakiet 300 miliardów dolarów, a głosowanie może odbyć się w czwartek.

W nocy Chiny opublikowały dane o CPI za sierpień. Odczyt wyniósł 2,4%, co było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów. Raport lipcowy wyniósł 2,7%. Raport PPI wyniósł -2%, zgodnie z prognozami. Poprzedni poziom wynosił -2,4%. PPI może być wskaźnikiem wyprzedzającym zmiany CPI, więc w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się wzrostu wskaźnika CPI. Giełdy na Dalekim Wschodzie notują spadki. Niepewność związana z sytuacją handlową między Wielką Brytanią a UE ponownie ciążyła na funcie. Perspektywa zakończenia przez Wielką Brytanię okresu przejściowego bez zawarcia porozumienia i działania na warunkach WTO od stycznia zaszkodziła funtowi. Fraza „brak porozumienia” prawdopodobnie będzie krążyć po mediach w najbliższej przyszłości, a jeśli nie zostanie osiągnięty postęp w zakresie umowy, funt prawdopodobnie pozostanie pod presją. Indeks dolara amerykańskiego znajduje się w ruchu wzrostowym od tygodnia, a wczorajsza niechęć do ryzyka pomogła amerykańskiej walucie. W ostatnich miesiącach dolar stał się bezpieczną przystanią. W ciągu ostatnich sześciu tygodni kilkukrotnie próbował odwrócenia z szerszego trendu spadkowego. Jeśli akcje pozostaną pod presją, popularność dolara prawdopodobnie wzrośnie.

Wczoraj ciężki dzień notowały surowce. Silniejszy dolar był tu istotnym czynnikiem, ponieważ ropa naftowa, srebro i miedź są wyceniane w amerykańskiej walucie, co powoduje występowanie odwrotnej korelacji. Ropa Brent i WTI znacznie ucierpiały, gdy wzrosły obawy o popyt. Rosnące napięcia między USA i Chinami nie wróżą dobrze cenom surowca. Arabia Saudyjska obniżyła ceny dostaw zarówno do Azji, jak i do Stanów Zjednoczonych - inwestorzy uznali to za znak, że popyt może się stabilizować. Na początku tygodnia otrzymaliśmy raport wskazujący na to, że całkowity import Chin spadł w sierpniu o 2,1%. Wzrost liczby przypadków koronawirusa w wielu stanach w USA i w Indiach również osłabił nastroje. Miedź jest metalem przemysłowym, również srebro ma zastosowania przemysłowe. Oba towary są powiązane z postrzeganiem kondycji światowej gospodarki, stąd wczoraj ich spadki.

Raport na temat rozpoczętych budów w Kanadzie zostanie opublikowany o 14:15. Konsensus szacuje się na 220 000, co oznaczałoby spadek w stosunku do 245 600 zarejestrowanych w lipcu. Oczekuje się, że Bank Kanady (BoC) utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,25%. Bank centralny prawdopodobnie również utrzyma cotygodniowe zakupy obligacji rządowych w wysokości 5 mld CAD. O 16:00 poznamy decyzję o stopach. Gospodarka kanadyjska wychodzi z pandemii. W zeszłym tygodniu ujawniono, że stopa bezrobocia spadła z 10,9% do 10,2%.

Reklama

Kurs euro względem dolara (EUR/USD) – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

Kurs funta do dolara (GBP/USD) – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca powinien być utrzymywany, a celem może stać się poziom 1,3515.Powrót poniżej 1,3000 może skierować parę na 1,2800.

Kurs euro wobec funta (EUR/GBP) – czwartkowa świeca dzienna może sygnalizować odwrócenie i w przypadku ruchu wyżej, możliwy jest test poziomu 0,9069. Spadek może wyhamować przy wsparciu na  0,8958, gdzie znajduje się 100-dniowa MA.

Kurs dolara w relacji do jena (USD/JPY) – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,88, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,87, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 20 punktów do 5,910

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 12,962

Reklama

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otarcie o 1 punkt do 4,972

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US NDAQ 100 – sentyment na kontrakcie CFD na indeks NASDAQ 100 wskazuje na utrzymujące się niezdecydowanie i wyrównany poziom nastrojów, z pewną przewagą byków: w chwili obecnej 60% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Kup, o dwa punkty niżej w stosunku do danych z wtorku. Po stronie wartości 58% to pozycje długie, w tym miejscu odnotowano wzrost o dwa punkty.

Germany 30 – podobne niezdecydowanie wśród Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na niemiecki indeks DAX, natomiast w tym przypadku z przechyłem na stronę niedźwiedzi: pod względem ilości Klientów, transakcje Sprzedaj osiągają poziom 51% (wzrost o 1 punkt w stosunku do danych z wtorku). W kategorii wartości transkacji, pozycje Sprzedaj wyniosły 59%, bez zmian w stosunku do danych z wczoraj.

EUR/USD – dominacja nastrojów spadkowych utrzymuje się cały czas wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD. Ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią 55% (2 punkty w górę), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje krótkie dominują w 72%, o punkt niżej w stosunku do ostatnich odczytów z wtorku.

Kruchy sentyment po wyprzedaży spółek technologicznych - 1Kruchy sentyment po wyprzedaży spółek technologicznych - 1

Reklama

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Reklama
Reklama