Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Odnalezienie drogi do normalności - co dalej z kursem dolara (USD)?

|
selectedselectedselected
Odnalezienie drogi do normalności - co dalej z kursem dolara (USD)? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy rynki prawidłowo wyceniają inflację? Co dalej z gospodarkami i globalnymi rynkami po ostatnich zawirowaniach w sektorze bankowym? Czy dolar amerykański osłabi się? Nasi ekonomiści omawiają kluczowe pytania, przed którymi stoją dziś inwestorzy w naszych najnowszych Perspektywach Makro.

W czasie, gdy banki centralne zmagają się z problemem reakcji na zmienne dane ekonomiczne i zawirowania w sektorze bankowym, a jednocześnie walczą z inflacją, ekonomiści Franklin Templeton przedstawili swoje spojrzenie na to, co czeka nas w najbliższym czasie w odniesieniu do wzrostu gospodarczego, stóp procentowych, inflacji i rynków instrumentów o stałym dochodzie.

W naszym panelu dyskusyjnym wzięli udział John Bellows, zarządzający portfelem, Western Asset; Sonal Desai, główny dyrektor inwestycyjny, Franklin Templeton Fixed Income; Michael Hasenstab, główny dyrektor inwestycyjny, Templeton Global Macro; Gene Podkaminer, szef działu badań, Franklin Templeton Investment Solutions; oraz Francis Scotland, dyrektor ds. globalnych badań makro, Brandywine Global.

 

Poniżej przedstawiam moje kluczowe wnioski z dyskusji:

Bardzo niewiele zmieniło się w perspektywach na przyszłość od ostatniego kwartału do tego kwartału, pomimo burzliwej atmosfery wydarzeń. Jeśli w ogóle, to argumenty za stałym dochodem wzmocniły się i odgrywają jeszcze bardziej kluczową rolę w portfelach. Szacunki dotyczące najwyższych stóp procentowych, do których dąży Rezerwa Federalna (Fed), nieco się obniżyły, ale pozostają bardzo zbliżone do wcześniejszych szacunków.

Reklama

Zaufanie do systemu bankowego pozostaje zagrożone, ponieważ pełne konsekwencje zawirowań są wciąż niejasne. Wydaje się, że zawirowania w sektorze bankowym dotknęły tylko konkretne banki, które mają niedociągnięcia w zarządzaniu i szczególne problemy z mieszanką aktywów i pasywów. Dopóki nie upłynie trochę czasu i nie będziemy mogli ocenić, jak radzą sobie banki i jak społeczeństwo postrzega i wykorzystuje bankowość, nie będziemy mieli pełnej odpowiedzi.

Droga do osiągnięcia inflacji w strefie docelowej 2% wciąż nie jest jasna, co powoduje różnice w poglądach na temat przyszłych podwyżek stóp i czasu oczekiwania na zmianę. Część panelistów dostrzega utrzymującą się lepkość inflacji i widzi kontynuację podwyżek stóp w celu osiągnięcia celu inflacyjnego Fed. Paneliści ci widzą górną stopę na poziomie około 5,25%, która utrzymałaby się do końca roku. Jest to nieco niższa prognoza niż ta z zeszłego kwartału. W miarę pojawiania się negatywnych danych gospodarczych szanse na podwyżki stóp maleją. Jeden z panelistów uważa, że Fed zaprzestanie podwyżek stóp teraz lub bardzo szybko ze względu na zaburzenia gospodarcze, co spowoduje spadek inflacji.

Dolar amerykański prawdopodobnie osłabi się. Dolar amerykański miał wyjątkowe powroty, ale jeśli uwaga wróci do deficytu fiskalnego, deficytu na rachunku bieżącym i względnej różnicy wzrostu, dolar amerykański może się osłabić. Może nie będzie to dramatyczne osłabienie, ale prawie na pewno będzie zmienne.

Azja, a w szczególności Chiny i Japonia, wygląda na kraj o silnym wzroście gospodarczym i możliwościach. Istnieje rozbieżność w możliwościach wzrostu między Azją a resztą świata. Ponowne otwarcie się Chin spowoduje powstanie gospodarki napędzanej konsumpcją.

Powinno to wywołać pozytywny efekt fali w całym regionie i na świecie. Japonia jest szczególnie silna w dziedzinie automatyzacji, co będzie stanowić przewagę konkurencyjną w miarę restrukturyzacji łańcuchów dostaw.

Konflikt geopolityczny pozostaje kluczowym ryzykiem. Obszary, na które należy zwrócić uwagę to relacje USA-Chiny i USA-Rosja. Istnieje również ryzyko wystąpienia niespodziewanego (lub "nieznanego ryzyka") konfliktu, biorąc pod uwagę niestabilne warunki gospodarcze i polityczne w wielu regionach świata.

Reklama

W mile widzianej zmianie w stosunku do ubiegłego roku, dochód stały ponownie wykazuje cechy dywersyfikujące względem innych aktywów portfela. Dochód stały ma wreszcie więcej "dochodu" i zapewnia pewną dywersyfikację od akcji. Wszyscy uczestnicy panelu są bardziej pozytywnie nastawieni do dochodu stałego w ogóle i zwiększania czasu trwania niż w poprzednim kwartale. Krótki koniec krzywej dochodowości jest droższy, więc nasi uczestnicy panelu skupiają się na szerszej ekspozycji i przechodzą na neutralny lub dłuższy czas trwania. Jeden z panelistów koncentruje się na obligacjach 5-10-letnich w poszukiwaniu najlepszych możliwości. W tym środowisku nadal skupiamy się na obligacjach wysokiej jakości.

Zmienność stwarza możliwości inwestycyjne. Często rynki początkowo przesadnie reagują na wydarzenia gospodarcze, co stwarza okazje do inwestowania. Jest to trudna i ważna lekcja do zapamiętania, która została wzmocniona przez kilku panelistów.

Chociaż droga może być wyboista, uważamy, że ważne jest, aby rozwijać długoterminową perspektywę i budować dobrze zdywersyfikowany portfel, aby jak najlepiej wykorzystać nadarzające się okazje. Zdywersyfikowane portfele mogą pomóc przetrwać zmienne warunki i zapewnić zakres umożliwiający wykorzystanie możliwości w wielu scenariuszach. Większa alokacja w instrumenty o stałym dochodzie może zapewnić większy dochód w portfelu i zabezpieczyć pewne ryzyko rynkowe z innych klas aktywów.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Franklin Templeton

Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.


Reklama
Reklama