Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niewiarygodne - absolutnie rewelacyjne dane z Chin! Czyżby to była lekcja dla rynków globalnych?

|
selectedselectedselected
Niewiarygodne - absolutnie rewelacyjne dane z Chin! Czyżby to była lekcja dla rynków globalnych? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś z chińskiej gospodarki napłynęły absolutnie rewelacyjne dane. Jednocześnie sytuacja na rynkach jest najgorsza od kilku tygodni. Czyżby to była lekcja dla rynków globalnych? W lutym produkcja w Chinach wzrosła o 35,1% r/r, inwestycje o 35%, zaś sprzedaż detaliczna o 33,8% r/r. Te dane wyglądają na niewiarygodne, ale trzeba pamiętać, że luty 2020 to lockdown i mocny spadek aktywności gospodarczej – wzrost nastąpił zatem z wyjątkowo niskiej bazy. Tym niemniej dane okazały się mocniejsze od oczekiwań i wpisują się w obraz, w którym Chiny dość szybko poradziły sobie z problemem pandemii.

Tymczasem na rynkach nie ma euforii

Chińskie giełdy rozpoczęły rok od bardzo mocnych wzrostów, ale w ostatnim czasie dominują spadki. W Państwie Środka polityka pieniężna prowadzona jest w dość mało transparentny sposób, jednak władze od jakiegoś czasu wskazywały na zacieśnienie po to, aby ukrócić spekulację na rynku nieruchomości i postawić na bardziej długofalowy wzrost. Czy taki scenariusz rozegra się też na rynkach globalnych? W USA z pewnością myślenie długofalowe mocno szwankuje i tu Fed bardziej może być zmuszony do zmiany polityki, jeśli inflacja znacząco przyspieszy.

Tego jednak nie dowiemy się przynajmniej do wiosny,

dlatego posiedzenie w tym tygodniu (środa) będzie bardzo ciekawe. Czy Fed zaryzykuje i wspomni o kontroli krzywej dochodowości (YCC), aby obniżyć rentowności? W ubiegłym tygodniu mieliśmy odbicie na wsparć na wielu rynkach mocno reagujących na wzrost rentowności – złoto, EURUSD, Nasdaq. Jeśli jednak odbicie ma być trwałe Fed musiałby „pomóc”. W poniedziałkowy poranek obserwujemy mieszane nastroje i lekko słabnącego złotego. O 9:10 euro kosztuje 4,5831 złotego, dolar 3,8411 złotego, frank 4,1331 złotego, zaś funt 5,3507 złotego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama