Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecki przemysł łapie zadyszkę, a amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły

|
selectedselectedselected
Niemiecki przemysł łapie zadyszkę, a amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowe dane o marcowych zamówieniach w niemieckim przemyśle potwierdziły pogorszenie sytuacji w niemieckim przemyśle, w tym w szczególności eksporcie, co widać także w zaprezentowanych w środę danych o bilansie płatniczym Niemiec (tutaj).

Nowe zamówienia zmalały o 4,7% m/m, przy czym krajowe o 1,8% m/m, a zagraniczne aż o 6,7% m/m. W dużej mierze to efekt wojny na Wschodzie, w wyniku której niemiecki eksport stracił dużą część rynku zbytu (tutaj) oraz źródeł zaopatrzenia (w ankietach ESI 77,1% niemieckich firm raportuje niedobór sprzętu i materiałów, najwięcej z krajów europejskich). Z opublikowanego przez Destatis komunikatu wynika, że najmocniejsze spadki (- 8,3% m/m) odczuły dobra kapitałowe, natomiast dobra konsumenckie rosły nadal o 6,4% m/m.

Niemiecki przemysł łapie zadyszkę. Amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły - 1Niemiecki przemysł łapie zadyszkę. Amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły - 1

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej (-3,9% m/m SACA, -3,5% r/r CA) potwierdzają kiepskie wyniki niemieckiego przemysłu. To sugeruje pogorszenie klimatu inwestycyjnego i możliwe ujemne kontrybucje tej kategorii do PKB.

Niemiecki przemysł łapie zadyszkę. Amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły - 2Niemiecki przemysł łapie zadyszkę. Amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły - 2

Reklama

 

W czasie awersji do ryzyka król jest tylko jeden

Amerykańska waluta ponownie pręży muskuły, gdy kapitał znów zaczyna odpływać do bezpiecznych przystani. Wczoraj dolar umocnił się wobec całego rynku o śr. 1,5%. W przypadku kursu EURUSD notowania obniżyły się o 81 pb. do 1,0540, ponownie spychając parę do wieloletniego wsparcia na 1,05 – wytrwale ostatnio bronionego.

Dziś o poranku dolar kontynuuje aprecjację, szczególnie wobec jena, który z kolei traci wobec całego rynku. Wspólnej walucie nie pomagają nawet nawoływania do podwyżek stóp ze strony niemieckich ekspertów i polityków gospodarczych. Sądzimy, że awersja do ryzyka spychająca EURUSD w dół jest na tyle silna, że nawet ewentualne „niedowiezienie” wyniku z dzisiejszego raportu rynku pracy nie pomoże istotnie euro.

Niemiecki przemysł łapie zadyszkę. Amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły - 3Niemiecki przemysł łapie zadyszkę. Amerykańska waluta (USD) ponownie pręży muskuły - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama