Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w USA. To one mogły wpłynąć na kurs dolara

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

#GOVERMENT SHUTDOWN może powrócić 15 lutego, jeżeli Kongres nie wypracuje porozumienia w temacie sfinansowania budowy muru z Meksykiem, czego domaga się Donald Trump. Nadal niewykluczone są alternatywne rozwiązania w postaci m.in. ogłoszenia stanu wyjątkowego, co ułatwiłoby prezydentowi sięgnięcie do budżetu Pentagonu w celu zapewnienia „bezpieczeństwa” na południowej granicy.

Powell skapitulował

Tak można odbierać sygnały, jakie napłynęły po posiedzeniu FED w środę. Z komunikatu usunięto sformułowanie o dalszych, stopniowych podwyżkach stóp procentowych w przyszłości zastępując je tym o „cierpliwości” banku centralnego. Jednocześnie FED wyraził gotowość do podjęcia dyskusji o modyfikacji programu redukcji sumy bilansowej Banku, co może oznaczać jego wcześniejsze zakończenie (wbrew wcześniejszym plotkom prasowym nie zapowiedziano jednak prezentacji tzw. nowej, mapy drogowej dla programu QT).

Czytaj także: Jak schrzanić KNF?

Powołana do życia niewiele ponad dwanaście lat temu Komisja Nadzoru Finansowego, mająca skupiać kontrolę nad całym rynkiem finansowym, znajduje się obecnie w jednym z najgorszych dla siebie momentów. Echa tzw. afery KNF - z byłym prezesem Markiem Ch. na czele, a także ryzykowna, polityczna decyzja .. Czytaj
Jak schrzanić KNF?

Z języka FED wypadło też sformułowanie o „zbilansowanych ryzykach dla gospodarki”, a zamiast tego Powell podczas konferencji mówił o trudnościach i przeszkodach w globalnej perspektywie.

Efekt? Rynek zaczął utwierdzać się w tym, że FED zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych.

BIAŁY DOM NIE WIDZI PODSTAW DO WYDŁUŻENIA ROZEJMU HANDLOWEGO

przyznał Donald Trump po zakończonej rundzie rozmów handlowych USA-Chiny. Obie strony przyznały jednak, że osiągnięto znaczące postępy i dalsze rozmowy są konieczne – konkretów jednak nie podano. Amerykanie już zapowiedzieli kolejną wizytę oficjeli w Pekinie, a prezydent Trump nie wykluczył możliwości spotkania z Xi Jinpingiem w końcu lutego. Tymczasem dane napływające z Chin były słabe – indeks PMI dla przemysłu liczony przez Caixin spadł w styczniu do najniższego poziomu od 3 lat (48,3 pkt.).

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama