Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nadzieje związane ze zdrowiem Trumpa i pakietem stymulacyjnym napędzają sentyment

|
selectedselectedselected
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowe wiadomości zdominowane były przez informację, że prezydent Trump oraz jego żona uzyskali pozytywny wynik testu na Covid-19. News ten wywarł dużą presję na kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy i wpłyną na nastroje na rynkach europejskich. Giełdy w Europie odrobiły część strat pod koniec sesji. FTSE 100 zdołał zanotować niewielki wzrost, ale duże indeksy strefy euro zakończyły sesję z różnym wynikiem. Traderzy niepokoili się tym, że Donald Trump ma już 74 lata i nadwagę, więc znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. W miarę upływu sesji czynnik strachu zanikał. Amerykański przywódca został przyjęty do centrum medycznego Waltera Reeda i jest leczony Remdesivirem. Z dostępnych informacji wynika, że są postępy w leczeniu prezydenta. Trump jest na sterydach i może dziś zostać zwolniony ze szpitala.

Amerykańscy politycy nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie proponowanego pakietu pomocy w związku z Covid-19. Demokraci domagają się pakietu w wysokości 2,2 biliona dolarów, podczas gdy republikanie są zainteresowani programem wartym 1,6 biliona dolarów. Nancy Pelosi z Demokratów rozmawiała ostatnio z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem. Rozmowy dotyczące pakietu stymulacyjnego prawdopodobnie pozostaną w centrum uwagi. W weekend prezydent Trump wezwał obie strony do porozumienia. Oczywiste jest, że amerykański przywódca chce dostarczyć pozytywnych informacji w ostatnich tygodniach przed wyborami prezydenckimi. Wczoraj Pelosi powiedziała, że poczyniono postępy w sprawie pakietu.

Nikkei 225 odbił się w piątek, a Hang Seng zanotował wzrosty po dwóch dniach zamknięcia pod koniec zeszłego tygodnia. Nadzieje związane ze stanem zdrowia Trumpa i pakietem stymulacyjnym w USA pozytywnie stymulują nastroje. W tle wiadomości na temat stanu zdrowia Trumpa, napłynęły raporty z amerykańskiego rynku pracy. Główny odczyt NFP wykazał, że dodano 661 000 miejsc pracy, co jest wartością niższą od prognoz, które oscylowały wokół odczytu 850 000. Był to też duży spadek z wyniku 1,48 mln zarejestrowanego w sierpniu. Stopa bezrobocia spadła z 8,4% do 7,9%. Wskaźnik aktywności spadł do 61,4% z 61,7%.  Średnie zarobki w ujęciu rocznym wyniosły 4,7% i nie zmieniły się w ciągu miesiąca. Generalnie odczyty były mieszane. Spadek stopy bezrobocia jest pozytywny, ale niepokojący jest duży spadek liczby utworzonych nowych miejsc pracy, co wskazuje na ochłodzenie sytuacji. Indeks dolara amerykańskiego zakończył w piątek dzień na plusie. Inwestorzy nastawieni byli na ucieczkę od ryzyka. W ciągu ostatnich kilku miesięcy dolar przyciągał kapitał jako bezpieczna przystań, więc niepewność związana z sytuacją zdrowotną prezydenta Trumpa spowodowała wzrost kursu waluty. Dolar wybijał się ze stosunkowo niskiej bazy, spadając przez kilka pierwszych dni minionego tygodnia. Trend wzrostowy z ostatniego miesiąca jest nadal nienaruszony.

Złoto nieco straciło w piątek, ale nadal zdołało zamknąć się powyżej poziomu 1900 USD. Kruszec był tradycyjnie już dla inwestorów ucieczką od ryzyka, jednak wzrost znaczenia dolara jako schronienia na niepewne czasy powstrzymuje metal. Dopóki złoto utrzymuje się powyżej poziomu 1900 USD, szerszy ruch w górę powinien być kontynuowany. Ropa notowała spadki w piątek, ponieważ ogólny nastrój związany z ryzykiem uderzył w energię. Do spadku przyczyniły się nie tylko obawy zdrowotne, ale także obawy o nadpodaż. Wcześniej w tym tygodniu OPEC podał, że wrześniowa produkcja była o 160 000 baryłek dziennie wyższa niż miesiąc wcześniej. Za wzrost produkcji obwiniano Libię i Iran.

Między 9:15 a 10:30 Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania opublikują raporty PMI dla usług za wrzesień. Ekonomiści spodziewają się odpowiednio 46,3, 46,6, 47,5, 49,1 i 55. Warto zauważyć, że w zeszłym tygodniu dane o produkcji z dużych gospodarek Europy pokazały poprawę w ciągu miesiąca. Sprzedaż detaliczna w strefie euro w sierpniu ma wynieść 2%, co oznaczałoby znaczną poprawę w stosunku do odczytu -1,3% zanotowanego w lipcu. Raport zostanie opublikowany o godzinie 11:00. Oczekuje się, że ostateczny odczyt amerykańskiego raportu PMI nieprodukcyjnego za wrzesień wyniesie 54,6. Niedługo po tym opublikowany zostanie raport ISM, a konsensus szacowany jest na 56, co oznaczałoby spadek z 56,9 z sierpnia.

Reklama

EURUSD – para notowała spadki od początku września i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA, przy 1,1801 ruch spadkowy może być kontynuowany. Wsparcie znajduje się przy 1,1524, gdzie mamy 100-dniową MA. Jeżeli szersza tendencja zniżkowa będzie kontynuowana, kolejnym celem jest poziom 1,2000.

GBPUSD – para pozostaje w trendzie spadkowym i jeżeli negatywny ruch utrzyma się, może dotrzeć do wsparcia przy 1,2480. Oporem dla odbicia jest poziom 1,3033, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.    

EURGBP – kurs notował zniżkę od połowy września, a przełamanie 0,9000 może skierować notowania w okolice 0,8864. Oporem dla odbicia jest poziom 0,9157.   

USDJPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA, przy 105,74, szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany. Poziom 104,00 stanowi wsparcie. Przełamanie powyżej 105,74 może skierować notowania na 106,59, gdzie znajduje się 100-dniowa MA.

FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 40 punktów do 5,942

DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 77 punktów do 12,766

Reklama

CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 4,855

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wciąż wskazuje na niezdecydowanie, w dalszym ciągu z bardzo niewielką przewagą byków. Po stronie ilości otwartych transakcji – 51% Klientów posiada pozycje Kup, punkt w górę w stosunku do danych ze piątku. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Kup wyniosły 52% (wzrost o trzy punkty od ostatniej sesji).

US 30 - Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z amerykańskim indeksem DIJA, w większości oczekują spadków. Pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Sprzedaj wynoszą 59%, z jednopunktowym spadkiem od piątku. Po stronie wartości transakcji – 62% to pozycje krótkie, punkt w dół od piątki.

EUR/USD – przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD, oczekuje dalszych spadków: ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią teraz 60% (spadek o punkt), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje krótkie dominują w 78% (tutaj odnotowano wzrost o dwa punkty).

Nadzieje związane ze zdrowiem Trumpa i pakietem stymulacyjnym napędzają sentyment - 1Nadzieje związane ze zdrowiem Trumpa i pakietem stymulacyjnym napędzają sentyment - 1

Reklama


Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Reklama
Reklama