Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mocny rok dla dolara i jego ofiary. Czy nastąpi zwrot na jego kursie? Jakie może mieć to konsekwencje?

|
selectedselectedselected
Mocny rok dla dolara i jego ofiary. Czy nastąpi zwrot na jego kursie? Jakie może mieć to konsekwencje? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kończący się za chwilę rok przyzwyczaił świat do mocnego dolara. Umocnienie amerykańskiej waluty jest tak duże wobec większości konkurentów, że część komentatorów uznała mocnego dolara za pewnik. Co jednak będzie, gdy rynek zacznie się odwracać od dolara na wielu parach? Pospekulujmy o globalnym risk on.

 

Do końca roku zostało niespełna dwa miesiące, więc oceny i porównania zmian procentowych muszą mieć swoje granice, ale para EURUSD spada w perspektywie year-to-date o 16 procent. To najmocniejszy rok dla dolara wobec euro od… zawsze. Para GBPUSD spada w YTD o przeszło 18 procent, co daje najlepszy rok dolara do funta od kryzysu finansowego. Para USDJPY rośnie w YTD o 30 procent. Możemy założyć, że na rynku nie ma inwestora, który pamięta taką słabość jena. Dollar Index rośnie o 20 procent, co daje wynik… możecie zgadnąć.

 

Reklama

 

Bez wątpienia jedną z ofiar siły dolara są kryptowaluty, które znalazły się w idealnej mieszance spadkowej. Koniec hossy na rynku krypto połączył się z umocnieniem dolara i wzrostem stóp procentowych oraz finałem taniego pieniądza. Jeśli jednak dolar zacznie odwracać swoją siłę, to rynek kryptowalut może być jednym z poważniejszych beneficjentów. Jeśli nie będzie, to już chyba nic nie zdoła uratować tej idei.

 

Rynek złota jest ofiarą polityki Rezerwy Federalnej. Tegoroczny zwrot w cenie kruszcu właściwie pokrywa się z początkiem agresywnej polityki Fed w bieżącym roku, a korelacja słabości z siłą dolara jest trudna do zakwestionowania. Właściwie modelowe zachowanie tego rynku – podręcznikowe wręcz – czyni złoto jednym z potencjalnych wygranych w nowym rozdaniu. Słabszy dolar będzie zwyczajnie trudny do zignorowania w segmencie surowców, ale na rynku złota próba zbudowania odbicia będzie oczywistością.

 

Akcje rynków wschodzących. Grając w Warszawie chcemy wierzyć, że znacząca część słabości polskich blue chipów, to taki, a nie inny układ sił w indeksie WIG20, z dominacją spółek Skarbu Państwa. Prawda jednak jest taka, że kapitał spekulacyjny i szybkorotujący kieruje się również siłą waluty. Słaby złoty odciąga kapitały dolarowe z GPW, a silniejszy zachęca do gry. Taki sam mechanizm jest obserwowany na wielu rynkach wschodzących i ewentualny zwrot na dolarze będzie dawał szansę na większą atrakcyjność również GPW.

Reklama

 

Spółki wzrostowe. Nie ma chyba bardziej negatywnego bohatera ostatnich tygodni niż amerykańskie spółki technologiczne, a dokładniej amerykańskie spółki technologiczne o największej kapitalizacji. Wielcy tego rynku są w równym stopniu ofiarami pewnego przystanku na wzrostowej ścieżce, jak i siły dolara, który kładzie się cieniem na wynikach. Jednak to właśnie dolar jest miernikiem tego, jaki rynek ma stosunek do ryzyka, a spółki wzrostowe zawsze były synonimem ryzyka, które płaci większą premię. Powrót lepszych kursów będzie dodatkowym atutem.

 

W świetle powyższego czekanie na zwrot w polityce Fed jawi się jako ważny, ale może powinniśmy wypatrywać też zwrotu na dolarze, który zapewne przyjdzie wcześniej niż zmiana w polityce Fed i pozwoli innym rynkom szukać zwyżek wspartych również słabością amerykańskiej waluty? Oczywiście, zwrot na dolarze i zwrot w polityce Fed można postrzegać jako inne punkty widzenia na tą samą zmienną, ale spekulanci mają swoje sposoby, żeby wyprzedzać wydarzenia na rynkach i zakładać się o inne scenariusze.

 

Mocny rok dla dolara i jego ofiary. Czy nastąpi zwrot na jego kursie i jakie może mieć konsekwencje? - 1Mocny rok dla dolara i jego ofiary. Czy nastąpi zwrot na jego kursie i jakie może mieć konsekwencje? - 1

Reklama

EURUSD i DJIA – 1 rok za: stooq.pl

 

Chcesz więcej? Sprawdź najnowsze artykuły na blogi.bossa.pl.

Czytaj więcej 

 

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Adam Stańczak

Adam Stańczak

Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.


Reklama
Reklama