Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut złotego - dolar, euro, funt i frank spadają przed decyzją FOMC. Możliwe obniżenie stopy procentowej!

|
selectedselectedselected
Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej, jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.

W ostatnich dniach funt szterling utracił część zysków, które waluta ta zdołała wypracować przez ostatnie kilka tygodni. Perspektywa ogłoszenia przyspieszonych wyborów stłumiła możliwość akceptacji porozumienia ws. Brexitu przez brytyjski parlament.

Stabilizację indeksów aktywności biznesowej PMI w strefie euro przyćmiła z kolei ostatnia wypowiedź prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Ustępujący przewodniczący EBC dość pesymistycznie ocenił w niej sytuację gospodarczą strefy euro. Tym samym wspólna europejska waluta, podobnie jak funt szterling, doświadczyła osłabienia w parze z dolarem amerykańskim.

Lepiej radziły sobie waluty gospodarek wschodzących. Wzrostom w tej grupie przewodził real brazylijski, którego aprecjacja wynikała z akceptacji przez tamtejszy Senat reformy systemu emerytalnego.

W tym tygodniu kluczowymi wydarzeniami będą decyzje największych banków centralnych. Najważniejsze będzie oczywiście spotkanie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w środę 30 października, podczas którego decydenci zgodnie z oczekiwaniami powinni po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Bliżej końca tygodnia poznamy również decyzję Banku Japonii oraz Banku Kanady, a na zakończenie tygodnia w piątek po południu poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy.

Reklama

Kurs polskiego złotego PLN

Polski złoty w minionym tygodniu radził sobie całkiem dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek głównej pary. Ostatnie dni przyniosły dwa istotne odczyty z naszej gospodarki. Najnowsze dane o sprzedaży detalicznej rozczarowały, wpisując się w trend obserwowanego w ostatnich miesiącach stosunkowo łagodnego spowolnienia w tej branży i raczej nie powinny one budzić przesadnych obaw.

Poznaliśmy również symbolicznie istotną informację z polskiego rynku pracy - stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,1%, tym samym schodząc do kolejnego najniższego poziomu od 29 lat.

W najbliższym tygodniu uwaga inwestorów zainteresowanych polskim złotym skupi się przede wszystkim na informacjach zewnętrznych.

Warto będzie również obserwować czwartkowy odczyt inflacji CPI w Polsce w październiku
– pomimo, że jego publikacja raczej nie przełoży się na wzrost zmienności złotego.

Kurs funta szterlinga GBP

Reklama

Boris Johnson wezwał Izbę Gmin do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych w dniu 12 grudnia br. Niemniej, uwzględniając opór ze strony Partii Pracy jego wniosek najpewniej nie uzyska wymaganego poparcia 2/3 członków niższej izby parlamentu.

Informacje o tym, że Unia Europejska zgadza się na elastyczne wydłużenie terminu Brexitu o 3 miesiące przynajmniej w krótkim terminie odsuwają groźbę Brexitu bez umow. Kalendarz ekonomiczny dla Wielkiej Brytanii w tym tygodniu nie obfituje w istotne publikacje z brytyjskiej gospodarki. W połączeniu z impasem w Izbie Gmin powinno pozwolić funtowi brytyjskiemu na chwilę spokoju w najbliższych dniach, w porównaniu z poprzednimi tygodniami charakteryzującymi się dużą zmiennością.

Kurs euro EUR

Ostatni odczyt wskaźników PMI dla strefy euro pokazał lekki wzrost aktywności biznesowej, co wskazuje, że dynamika wzrostu w strefie euro ustabilizowała się na poziomie cechującym się, bardzo niewielką, ale jednak ekspansją. Na losach wspólnej europejskiej waluty w minionych dniach zaważyła dość przygnębiająca ocena sytuacji gospodarek strefy euro wyrażona przez ustępującego przewodniczącego EBC, Mario Draghiego.

W tym tygodniu również poznamy serię istotnych publikacji makroekonomicznych dla stref euro, w tym między innymi dane z rynku bezrobocia we wrześniu, dane o inflacji w październiku i dane o dynamice PKB w trzecim kwartale br. W ostatnim czasie oczekiwania w stosunku do informacji z gospodarek strefy euro są tak niewielkie, że dane nawet nieznacznie lepsze od spodziewanych mogą zaowocować aprecjacją euro. Naszym zdaniem większe znaczenie dla euro powinno mieć jednak środowe spotkanie Rezerwy Federalnej.

Kurs dolara USD

Reklama

Ubiegły tydzień nie obfitował w publikacje makroekonomiczne z USA. W trakcie tego spokojnego okresu, rynki reagowały na postrzegane rosnące prawdopodobieństwo możliwości zawarcia przez USA oraz Chiny porozumienia dot. handlu, co pozwoliło na kontynuację wzrostów rynku akcji. W obliczu wzrostu rynkowego apetytu na ryzyko zachowanie dolara amerykańskiego w ostatnich dniach było niejednoznaczne. Dolar umocnił się w relacji do większości walut G10, podczas gdy w relacji do sporej części walut gospodarek wschodzących amerykańska waluta notowała spadki.

W tym tygodniu uwaga rynku będzie skupiona na środowym spotkaniu Rezerwy Federalnej. Podobnie jak konsensus rynkowy oczekujemy, że decydenci FOMC postanowią obciąć stopy procentowe, przy czym spodziewamy się, że komunikat towarzyszący tej decyzji okaże się raczej “jastrzębi” – wygląda na to, że od czasu ostatniego spotkania Fedu ryzyka dla perspektyw zmalały. W krótkim okresie może to przynieść umocnienie dolara amerykańskiego.

Nota prawna

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama
Reklama