Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut: odłożenie obniżek stóp procentowych potencjalnym problemem dla kursu złotego. Kurs euro (EUR/PLN), dolara (USD/PLN) i funta (GBP/PLN) w południe 8 kwietnia w poniedziałek

|
selectedselectedselected

Pierwszy kwartał minął na rynkach globalnych w świetnych nastrojach. Nie przeszkodziły w tym dwa raporty o inflaci z USA, które nie były tak dobre, jak oczekiwali inwestorzy. Czy tym razem będzie inaczej? Choć inflacja nie jest już takim problemem jak jeszcze przed rokiem, nadal jest to najważniejsza publikacja dla rynku.

Kursy walut: odłożenie obniżek stóp procentowych potencjalnym problemem dla kursu złotego. Kurs euro (EUR/PLN), dolara (USD/PLN) i funta (GBP/PLN) w południe 8 kwietnia w poniedziałek
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Globalny cykl monetarny przestawia się powoli na luzowanie. Nie licząc Banku Japonii, którego ciężko jakkolwiek uwzględniać, Bank Szwajcarii dał już sygnał do startu nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych. W USA na pierwsze cięcie jeszcze trochę poczekamy, ale też jest ono coraz bliżej. Jak blisko? To zależeć będzie właśnie głównie od danych o inflacji. Dane za styczeń i luty pokazały mniej niż idealny obraz, ale prezes Fed Jerome Powell utrzymuje, że nie zmienia to przekonania Rady, że inflacja jest na dobrej drodze do celu, a potrzebuje ona jedynie upewnić się, że tak jest, aby zacząć proces obniżek. Czy marcowe dane to pokażą?


Zobacz także: Akcje Orlen mogą wzrosnąć o 41%! Zdumiewająca rekomendacja dla giganta z GPW
 

Cena ropy znów w górę! Idą za nią ceny paliw

Raport będzie bardzo ciekawy z kilku względów. Mocno rosną znów ceny ropy, a to przekłada się na wzrost cen paliw, choć oczywiście w stopniu nieporównywalnie mniejszym niż przed dwoma laty. Z drugiej strony widzimy mocną korektę cenową na rynku samochodów, a inflacja cen najmu (istotna część inflacji bazowej w USA) powinna nadal spadać. O odbiorze danych może rozstrzygnąć jeszcze co innego, a mianowicie ceny usług bez liczenia cen najmu. Tu inflacja odbijała w ostatnich miesiącach, ale marcowe badanie ISM pokazało znaczący spadek presji cenowej. Jeśli teraz potwierdzą to twarde dane, Fed będzie mieć argument za rozpoczęciem cięć w niedalekiej przyszłości. Jeśli zaś kolejny raport będzie niejednoznaczny, oczekiwania mogą przesunąć się nawet na wrzesień.


Czytaj również: Wielka hossa ogromnych spółek. Czy coś ją przerwie? Te akcje zdominują giełdę
 

Potencjalny problem na kursu złotego

Dla szerokiego rynku ma to duże znaczenie, bo jak dotychczas dane nie przeszkodziły nastrojom. Odłożenie obniżek mogłoby mieć taki efekt i być jednocześnie potencjalnym problemem dla złotego. Zwróćmy uwagę na fakt, że obecnie złotemu sprzyjają zarówno nastroje na rynkach globalnych, jak i fakt utrzymywania przez RPP dość wysokich stóp i sygnał braku chęci zmiany tego stanu rzeczy. Gdyby jednak Fed nie obniżał stóp w najbliższych miesiącach, ten argument przestałby obowiązywać.

 

Kursy walut

O 10:45 w poniedziałek euro kosztuje 4,29 złotego, dolar 3,96 złotego, frank 4,38 złotego, zaś funt równe 5 złotych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama