Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 01.04.: kurs euro leci w dół - mocne zmiany na dolarze! Sprawdź, ile zapłacisz dzisiaj za euro (EUR), dolara (USD), franka (CHF), funta (GBP) oraz jena (JPY) na FX

|
selectedselectedselected
Kursy walut 01.04.: kurs euro leci w dół - mocne zmiany na dolarze! Sprawdź, ile zapłacisz dzisiaj za euro (EUR), dolara (USD), franka (CHF), funta (GBP) oraz jena (JPY) na FX
Sprawdź, ile zapłacisz dzisiaj za euro, dolara, franka, funta oraz jena na FX
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatni dzień I kw. bieżącego roku przyniósł lekkie osłabienie polskiej waluty, co było widoczne we wzroście par EUR/PLN oraz USD/PLN w pobliże poziomów odpowiednio 4,65 oraz 4,20.

stopy procentowe w regionie stopy procentowe w regionie

Optymizm, widoczny we wcześniejszej części tego tygodnia po obiecujących sygnałach z rozmów prowadzonych między Ukrainą i Rosją na temat zawieszenia broni, przygasł w ostatnich dniach. Pogorszenie sentymentu rynkowego pozwoliło dolarowi (uznawanego za bezpieczną przystań) na odrobienie części strat z ostatnich dni i spadek EUR/USD poniżej granicy 1.11. Istotny wpływ na kształtowanie się głównej pary walutowej mają również oczekiwania wobec działań banków centralnych. Po silnych zaskoczeniach inflacyjnych z Hiszpanii oraz Niemiec, wzrosły zakłady, że jeszcze w tym roku EBC zdecyduje się na skończenie z polityką ujemnych stóp procentowych. Naszym zdaniem istotne wybicie kursu EUR/USD powyżej poziomu 1,11 jest w krótkim terminie mało prawdopodobne, gdyż Fed zapewne będzie kontynuował swoją jastrzębią politykę pieniężną. Podstawę do takich twierdzeń może dać piątkowy raport z rynku pracy, jeśli potwierdzi ciasną sytuację sugerowaną przez inne publikowane w ostatnim czasie dane.

Zobacz także: PILNE: Putin wymaga płatności za gaz w rublach - zobacz, jak zareagował kurs amerykańskiego dolara (USD) wobec euro (EUR)

 

notowania kursów walutowych notowania kursów walutowych

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej uwagę przyciągało posiedzenie Narodowego Banku Czeskiego, który zgodnie z oczekiwaniami podniósł główną stopę o 50 pb do 5%. Korona w skali ostatniej sesji zauważalnie zyskiwała względem forinta czy złotego. Prezes CNB J. Rusnok podkreślił, że wciąż jest dużo przestrzeni do podwyżki stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji. Publikowane w piątek dane inflacyjne z Polski również mogą skłaniać RPP do kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych, co naszym zdaniem powinno ograniczać przestrzeń do trwałego powrotu par EUR/PLN oraz USD/PLN powyżej poziomów 4,70 oraz 4,30.

rentowność polskich obligacjirentowność polskich obligacji

Na krajowym rynku stopy procentowej najciekawszym wydarzeniem czwartkowej sesji była publikacja szczegółów aukcji hurtowych obligacji skarbowych planowanych w IV kw. 2022 r. Sygnalizowana podaż była zgodna z oczekiwaniami. Resort finansów zamierza zorganizować dwie aukcje regularne w kwietniu o wartości 6-12 mld PLN (prognoza zakładała miesięczną sprzedaż w wysokości 12 mld PLN). Popyt na papiery będzie wzmacniać w najbliższym miesiącu napływ środków z tytułu wykupu papierów PS0422. Bez uwzględnienia NBP (w portfelu ma papiery za 7,3 mld PLN) inwestorzy otrzymają 15 mld PLN i 2,7 mld PLN z tytułu odsetek.

notowania skarbowych papierów wartościowych notowania skarbowych papierów wartościowych

W maju i w czerwcu mogą dobyć się cztery przetargi, w tym w zależności od sytuacji rynkowej jedna lub dwie aukcje zamiany. O wielkości podaży zadecyduje ostatecznie popyt, który w ostatnich miesiącach był czynnikiem ograniczającym skalę emisji. Informacja, że inwestorzy zagraniczni zmniejszyli w lutym swoje portfele o 0,2 mld PLN sygnalizuje, że krótkoterminowo trudno będzie liczyć na odbudowę popytu ze strony nierezydentów.

kursu średnie NNPkursu średnie NNP

Podczas piątkowej sesji najciekawszym wydarzeniem będzie publikacja wstępnych danych nt. inflacji w marcu. Oczekiwania rynkowe oscylują między 10% a 11% r/r wobec 8,5% miesiąc temu. Rynek obawia się odczytu, szczególnie po ostatnich publikacjach inflacji w strefie euro a także dostrzegając utrzymujące się wysokie ceny surowców energetycznych i rolnych. Publikacja danych może ciążyć przede wszystkim wycenie krótkoterminowych instrumentów i potencjalnie zwiększać oczekiwania na bardziej agresywną odpowiedź monetarną na zbliżającym się środowym posiedzeniu RPP. W efekcie w najbliższych tygodniach rentowności rocznych i 2-letnich obligacji powinny utrzymywać się w okolicach 5,20% i 5,60%.

cena złota, cena ropy, kursy walutowe, notowania indeksów giełdowych cena złota, cena ropy, kursy walutowe, notowania indeksów giełdowych

Zobacz także: Potężne zmiany na rynku nieruchomości! Ceny mieszkań, liczba kredytów hipotecznych oraz oferty sprzedaży zaskakują, marzec 2022

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama