Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego zdeptany przez wojenną walutę. To nie koniec - ostrzegają eksperci

|
selectedselectedselected
Kurs złotego zdeptany przez wojenną walutę. To nie koniec - ostrzegają eksperci | FXMAG INWESTOR
MENAHEM KAHANA/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polski złoty dynamicznie umacniał się wobec szerokiego rynku na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy. Wobec euro, złoty zyskał blisko 7%, a względem dolara aż 10%. Jednak wobec innej waluty przez 2 miesiące PLN utracił ponad 5%. Nie przeszkodziła w tym nawet wojna tocząca się w kraju tej waluty. Jak to możliwe?

 

  • To jeszcze nie koniec aprecjacji tej waluty, prognozują eksperci
  • Podobna sytuacja miała miejsce w przeszłości
  • Sytuacja w regionie pozostaje napięta, a eskalacja konfliktu pozostaje możliwa
  • Jakie są prognozy dla kursu szekla do złotego?

 

 

PLN w cieniu, Szekel w blasku

Reklama

Polski złoty ma za sobą czas umocnienia wobec euro i dolara. Pomogła zmiana władzy, poprawa perspektyw gospodarczych, spadek inflacji czy wzrost zaufania inwestorów. Prognozy dla gospodarki Polski uległy poprawie, a rynek akcji zyskuje.

Tymczasem, w Izraelu toczy się wojna po niespodziewanej inwazji Hamasu. Kraj ten mierzy się z największym zagrożeniem od lat, a eskalacja konfliktu wciąż jest możliwa.

Jednak to szekel izraelski umocnił się wobec polskiego złotego. Całkiem sporo, bo od drugiej połowy października nawet o ponad 5%.

 

Kurs szekla izraelskiego do polskiego złotego (ILS/PLN)

Reklama

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

“Szekel był jedną z najlepiej radzących sobie walut w ciągu ostatniego miesiąca. Pomogło jego mocne powiązanie z amerykańskimi akcjami. Co ważne, istotny był także ciągły spadek premii za ryzyko związanej z konfliktem na Bliskim Wschodzie” - skomentowali analitycy BNP Paribas.

Październikowe obawy o eskalację wojny w Strefie Gazy okazały się przesadzone, co w listopadzie i grudniu znalazło przełożenie na lepsze zachowanie waluty Izraela. W tym w relacji do złotego” - skomentował Marcin Kiepas, analityk Tickmill w wypowiedzi dla FXMAG.

Reklama

Szekel zyskiwał nie tylko w stosunku do złotego. Kurs dolara do szekla jest obecnie notowany na wyższym poziomie niż przed atakami na Izrael. Od momentu ataku Hamasu, kurs ILS/USD zyskał 5,5%, a od przełomu października i listopada niecałe 12%.

“Naszym zdaniem siła szekla jest spójna z silnymi fundamentami makroekonomicznymi Izraela (...). Ważna jest także koncentracja Banku Izraela na stabilności finansowej poprzez utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie i gotowość do wykorzystania rezerw w celu zrównoważenia gwałtownych ruchów osłabiających” - zauważyli analitycy Goldman Sachs.

Po rozpoczęciu konfliktu między Izraelem a Hamasem, izraelski bank centralny ogłosił program interwencji walutowych w wysokości 30 mld USD (około 15% całkowitych rezerw) w celu złagodzenia zmienności kursu szekla.

“Najnowsze dane Banku Izraela pokazują, że w listopadzie prawie nie odnotowano sprzedaży walut po ponad 8 mld USD interwencji w październiku, a wraz ze stabilizacją kursu walutowego wydaje się, że decydentom udało się zarządzać oczekiwaniami inwestorów” - powiedzieli ekonomiści BNP Paribas.

“Przy gotowości BoI do interwencji na rynku, krótkoterminowe perspektywy dla kursu dolara do szekla pozostają ograniczone, choć sytuacja jest nieprzewidywalna” - dodali.

Reklama

“Wsparciem dla szekla okazały się malejące szanse na obniżki stóp procentowych w Izraelu. Z uwagi bowiem na rosnące wydatki wojenne, Bank Izraela będzie mniej skłonny do cięcia stóp procentowych, nawet pomimo obserwowanego spadku inflacji” - zauważył Marcin Kiepas, analityk walutowy Tickmill w komentarzu dla FXMAG.

 

Czytaj również: Korona norweska szoruje po dnie! Praca w Norwegii nieopłacalna? Prognozy NOK na 2024

 

To nie pierwszy raz, gdy szekel zyskuje wobec złotego w takich warunkach

“Ten wzorzec wyników walutowych jest podobny do tego z poprzednich epizodów konfliktu w regionie, w których odnotowano znaczny napływ środków finansowych z zagranicy (z pomocy i innych transferów finansowych), co wywołało presję aprecjacyjną na szekla” - zwrócili uwagę analiotycy Goldman Sachs.

Według Goldman Sachs, pomimo znacznego umocnienia szekla względem polskiego złotego i dolara, to może nie być koniec zwyżki. Przeszkodą może być dalsza eskalacja wojny.

Reklama

“Pomimo ostatnich lepszych wyników, szekel jest nadal o ponad 5% słabszy od początku roku, a zatem nadal jest znacznie niedowartościowany w stosunku do naszych szacunków wartości godziwej" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

“Innym kluczowym czynnikiem będzie polityka pieniężna, ponieważ kompromis Banku Izraela może się zmieniać w miarę jak sytuacja na rynkach finansowych będzie się zmieniać” - dodali.

 

Prognozy dla kursu szekla izraelskiego

“Naszym zdaniem kurs dolara do szekla nadal handluje ze znaczną (15-20%) premią, która prawdopodobnie utrzyma się przez dłuższy czas, dopóki trwa wojna w Strefie Gazy. Nie widzimy znaczącego ryzyka osłabienia szekla, ponieważ polityka interwencyjna Banku Izraela okazała się bardzo skuteczna” - stwierdzili analitycy banku Barclays.

“Oczekujemy, że Bank Izraela będzie ostrożny w łagodzeniu swojej polityki, ponieważ izraelska gospodarka będzie borykać się z ograniczeniami popytu i podaży przez dłuższy czas” - dodali.

Reklama

“Sytuacja na wykresie kursu szekla do złotego sugeruje, że trwający od drugiej połowy 2022 roku trend spadkowy prawdopodobnie się zakończył” - stwierdził Marcin Kiepas, renomowany analityk rynku walutowego.

“Nie oznacza to jednak automatycznie powrotu wzrostów. Bardziej realnym scenariuszem jest wielomiesięczny trend boczny ILS/PLN w szerokim przedziale 1,05-1,15 PLN” - dodał.

 

Zobacz również: Recesja 2024 coraz bliżej. Wielki bank ostrzega: “w gospodarce coś pęknie”

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama