Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) walczy o złamanie oporu. Niemiecki indeks ZEW wpłynie na euro (EUR)?

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Stabilizacja złotego
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

GE: Dzisiaj o godzinie 11:00 opublikowany zostanie indeks Instytutu ZEW za sierpień. Spodziewany jest spadek do poziomu 31 punktów z 41,8 punktów w lipcu. Indeks informuje o nastrojach inwestorów odnośnie koniunktury w niemieckiej gospodarce. Jeżeli oczekiwania się potwierdzą będzie to oznaczać pogorszenie nastrojów, choć oczekiwania co do perspektyw niemieckiej gospodarki pozostaną optymistyczne (wartość indeksu powyżej zera). Odrodzenie koniunktury w gospodarce naszego głównego partnera handlowego następuje jednak powoli, wolniej niż oczekiwania z początku roku. Wyraźny spadek wartości indeksu zasygnalizuje, że w opinii ekspertów oczekiwana odbudowa niemieckiej gospodarki przebiegać może wolniej w stosunku do oczekiwań. Dane te nie powinny wpłynąć na oczekiwana co do decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Ministra klimatu i środowiska P. Hennig-Kloska powiedziała, że rozważane jest przedłużenie na przyszły rok osłon dla konsumentów, jeśli ceny energii będą utrzymywały się na wysokim poziomie. Ostateczną decyzję podejmie rząd, biorąc pod uwagę uwarunkowania budżetowe. Jednocześnie minister finansów zapowiedział, że rozwiązania osłonowe związane z cenami energii będą zawarte w projekcie budżetu na 2025 rok. Minister finansów A. Domański poinformował z kolei, że projekt budżetu na przyszły rok będzie przedmiotem prac rządu na posiedzeniu 27 sierpnia.

 

Zobacz także: Rynek nieruchomości niczym w 2008. Pojawiły się już te same poważne problemy

 

Rynki na dziś

Reklama

Złoty walczy o zejście poniżej poziomu 4,30 za EUR. O ile naszym zdaniem złamanie tego oporu jest możliwe, to jedynie przejściowo. Uważamy bowiem, iż wzorem ubiegłego tygodnia kurs EUR/PLN poruszać się będzie w wąskim przedziale 4,30 – 4,33 w szczególności, gdyby jutrzejsze dane o inflacji z USA okazały się ciut wyższe od konsensusu. Póki co jednak dziś przed nami odczyt niemieckiego indeksu ZEW. Oczekiwany jego solidny spadek również nie powinien wspierać wzrostu apetytu na ryzyko a tym samym umocnienia złotego.

 

 

Rynek krajowy

W naszej ocenie obraz notowań złotego nie powinien ulec istotnym zmianom w tym tygodniu. Scenariusz, w którym wahania w przedziale 4,30 – 4,33 są dominujące zostanie w naszej ocenie utrzymany. Pierwsza połowa tygodnia jednak powinna przebiegać pod znakiem prób złamania dolnego ograniczenia. W środę natomiast wraz z publikacją najważniejszych danych najbliższych dni tj. odczytu inflacji ze Stanów Zjednoczonych presja sprzedających złotego powinna powrócić. W rezultacie kurs EUR/PLN przesuwać się powinien w kierunku wspomnianego górnego ograniczenia. Zakładamy bowiem, iż utrzymanie inflacji CPI w USA (taki jest konsensus) obok niektórych wciąż ostrożnych wypowiedzi członków Fed ostudzi nieco agresywne oczekiwania rynku zakładające cięcie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu o 50 pkt. baz. Nadal jednak w nieco szerszym układzie oczekiwane przez nas zmiany wyceny polskiej waluty pozostaną dość skromne. Stosunkowo niewielka zmienność będzie zatem cechą przewodnią ruchów kursu EUR/PLN w najbliższych dniach.

 

Rynki zagraniczne

W tym tygodniu wiele w przypadku eurodolara zależeć będzie od danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Kluczowym punktem tego tygodnia będzie odczyt inflacji CPI, który – jak zakłada konsensus – przyniesie stabilizację wskaźnika. Naszym zdaniem taki scenariusz nie będzie wspierał dalszego „nakręcania się” oczekiwań co do cięć stóp procentowych w USA we wrześniu. Wręcz przeciwnie dolar może nieco zyskać na wartości uznając, że cięcie o 50 pkt. baz. na najbliższym posiedzeniu FOMC jest zbyt agresywne. Tym bardziej, iż komentarze części członków Rezerwy Federalnej (M.Bowman) pozostają wciąż ostrożne w kwestii szybkiego łagodzenia polityki monetarnej. Interesujące dla rynkowych oczekiwań będą ponadto dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA (czwartek), czy indeks uniwersytetu Michigan (piątek). Przypomnijmy, iż ten ostatni obejmuje ponadto oczekiwania inflacyjne w USA. Podsumowując przed nami zdecydowanie dużo bardziej interesujący kalendarz publikacji niż przed tygodniem. Potencjalnie stanowić on może o zmienności amerykańskich aktywów. W naszej ocenie liczyć się należy z możliwym niewielkim złagodzeniem oczekiwań agresywne cięcie kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych w przyszłym miesiącu, co nieznacznie powinno umacniać dolara, ale i przeceniać tamtejszy dług skarbowy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama