Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) w oczekiwaniu na Fed? Możemy liczyć na spory wzrost

|
selectedselectedselected

We wtorek złoty się umocnił co w otoczeniu relatywnie stabilnych walut rynków bazowych sprowadziło kursy EUR/PLN oraz USD/PLN w pobliże poziomów odpowiednio 4,35 i 4,01 przy kursie EUR/USD konsolidującym się nieco powyżej 1,08.

Kurs złotego (PLN) w oczekiwaniu na Fed? Możemy liczyć na spory wzrost
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Krajowy kalendarz wydarzeń makro był pusty więc złoty pozostawał pod wpływem nastrojów płynących z rynków bazowych. A te poprawiły się nieznacznie w stosunku do europejskich rynków po tym jak wstępny odczyt PKB za IV kw. 23’ pokazał, że gospodarka strefy euro utrzymuje się w stagnacji ale na szczęście uniknęła technicznej recesji. Jednak euro nie zdołało odrobić strat do dolara z poprzednich dni gdyż próby jego umocnienia zostały wyhamowane przez mocny raport JOLTS, według którego liczba wakatów w USA wzrosła w grudniu do ponad 9 mln z 8,9 mln w listopadzie, pomimo oczekiwanego przez ekonomistów spadku.

 

kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 1kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 1

 

Większa zmienność powinna powrócić na rynki wraz z środową decyzją FOMC. Choć nikt raczej nie spodziewa się zmiany obecnego przedziału dla stóp Fed (5,25-5,50%), to uwaga uczestników rynku skupi się na wydźwięku retoryki płynącej z konferencji prezesa Powella. Po gołębim zwrocie z grudniowego posiedzenia możemy oczekiwać bardziej konkretnych sygnałów odnośnie zbliżającego się terminu rozpoczęcia obniżek stóp procentowych i jeśliby takowe się pojawiły to rynek mógłby to odebrać jako potwierdzenie rynkowych wycen obniżek stóp Fed na 2024 r. Taki scenariusz wspierałby dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych a zarazem powrót dolara do obowiązującego w ubiegłym kwartale trendu spadkowego. A wtedy wzrosłyby też istotnie szanse na zakończenie obowiązujących od drugiej połowy grudnia korekt spadkowych na złotym i zejście kursów EUR/PLN i USD/PLN w kierunku zakładanych przez nas na koniec kwartału poziomów odpowiednio 4,30 i 3,84.

Reklama

 

kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 2kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 2

 

Na europejskim rynku stopy procentowej wtorek przyniósł wzrost krzywych dochodowości obligacji. Był to zapewne efekt wyższej od oczekiwań inflacji w Hiszpanii przy zbieżnych z prognozami danymi nt. PKB w strefie euro. Wyceny papierów CEE z kolei wspierały oczekiwania na wtorkową obniżkę stóp MNB i zapowiedzi luzowania polityki pieniężnej w regionie.

 

kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 3kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 3

Reklama

 

Głównym krajowym wydarzeniem w środę będzie informacja nt. podaży hurtowych obligacji w lutym. MF sugerowało zorganizowanie trzech aukcji, w tym jednej zamiany. Pierwotnie nasze szacunki zakładały podaż w okolicach 15 mld PLN. Biorąc jednak pod uwagę dodatkową jedną aukcję miesięcznie i dane o sprzedaży za styczeń, ostatecznie podaż może być wyższa. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że pierwsze wykupy obligacji planowane są dopiero w kwietniu. Na świecie ciekawym wydarzeniem będzie publikacji inflacji we Francji i Niemczech, gdzie oczekiwane są mocne spadki wskaźników. Kontynuacja dezinflacji powinna wspierać spadek krzywych dochodowości w Europie. Czynnikiem ryzyka przed tą publikacją jest nieoczekiwany wysoki odczyt HICP w Hiszpanii (tu widoczny był wpływ cen energii, który nie musi powtórzyć się w innych państwach). Największe znaczenie dla rynku w środę będzie miała retoryka prezesa Fed J. Powella po wieczornym posiedzeniu. Spodziewać się można podobnego komentarza jak w przypadku EBC. Zapewne dużo miejsca zostanie poświęcone spadającej inflacji, oczekiwanej kontynuacji tego trendu, a także wyczekiwaniu na sygnały spowolnienia gospodarki USA. Pośrednio rynek uzyskałby tym samym potwierdzenie wycenianych obniżek stóp procentowych w 2024 r. Przy sprzyjającym otoczeniu rynkowym rentowności polskich 2-letnich obligacji powinny zniżkować w kierunku 4,8%, a 10-letnich poniżej 5,25%.

 

Zobacz także: Rekordowo tanie akcje giełdowe - sprawdź, gdzie może kryć się okazja

 

Wykres dnia: Gospodarka strefy euro weszła w zeszłym roku w fazę stagnacji ale uniknęła recesji.

kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 4kurs zlotego pln w oczekiwaniu na fed mozemy liczyc na spory wzrost grafika numer 4

Reklama

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama