Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) tym wyżej, im bliżej Polska jest odblokowania europejskich środków

|
selectedselectedselected

Globalnie ten tydzień zdominowany będzie przez odczyty inflacji za luty w strefie euro i styczeń w przypadku USA. Niezmiennie jak w ostatnich miesiącach oceniane one będą pod kątem perspektyw obniżek stóp procentowych. Przypomnijmy, iż posiedzenie EBC odbędzie się już za tydzień (choć nie oczekuje się na nim zmiany stóp procentowych).

Kurs złotego (PLN) tym wyżej, im bliżej Polska jest odblokowania europejskich środków
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Lokalnie interesująco zapowiadają się informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich dla Polski, które wzmocniły nieco apetyt na złotego. Kurs EUR/PLN walczyć będzie w tym tygodniu o zejście poniżej poziomu 4,30. Dane o strukturze wzrostu gospodarczego w krajowej gospodarce w Q4, czy indeksie PMI w polskim przemyśle będą zaś mało interesujące w świetle jasnego forward guidance Rady Polityki Pieniężnej. Dąży ona do utrzymania stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

 

Rynek krajowy

Wypowiedź Ursuli von der Leyen, iż w tym tygodniu odmrożone zostaną europejskie środki dla Polski (z Funduszy Spójności i Funduszu Obudowy) zdominowała piątkową sesję. Przyznać jednak należy, iż był to fakt oczekiwany i zapowiadany w ubiegłym tygodniu zarówno nieoficjalnie (agencja Bloomberg), jak i oficjalnie (premier D.Tusk). Mimo to wpłynął on na umocnienie złotego. Nie było ono jednak znaczące. Kurs EUR/PLN, który rozpoczął sesję na poziomie 4,32 obniżył się o około grosz. W dalszym ciągu zatem mimo wielu prób w ostatnich tygodniach nie udało się złamać bariery 4,30 PLN za EUR. Przypomnijmy, iż w tym czasie wsparciem dla złotego były także mniej łagodne od oczekiwań komentarze prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie stóp procentowych w tym roku. Na krajowym rynku długu piątek przyniósł pogłębienie tendencji widocznych w całym zakończonym tygodniu tj. spadku dochodowości polskich obligacji skarbowych. Tylko podczas ostatniej sesji rentowność 10-latki obniżyła się o 6 pkt. baz. do 5,33% a w cały minionym tygodniu o 18 pkt. baz.

 

Zobacz także: WIG20 poprowadził krajowe indeksy ku północy! Czy uda się utrzymać kurs wzrostowy?

Reklama

 

Rynki zagraniczne

Odczyt indeksu Ifo z niemieckiej gospodarki nie był tym co mogłoby zadecydować o losach piątkowej sesji. Tym bardziej, iż publikacja okazała się być zgodna z oczekiwaniami. W rezultacie kurs EUR/USD po anemicznym wzroście zakończył tydzień na poziomie 1,0830. Co ciekawe piątek był ósmym z rzędu dniem wzrostu eurodolara, choć w tym okresie zasięg wzrostów nie przekroczył 1,5 centa. W naszej ocenie rynek wyczekuje już m.in. na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Z tego powodu mało aktywni byli uczestnicy rynku na bazowych rynkach długu. W piątek jak i w całym minionym tygodniu zmienność Bunda, czy amerykańskiej 10-latki była niewielka.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama