Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) trzyma poziom. Czy poradzi sobie z kolejnym atakiem euro (EUR)?

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Niewielki wzrost krajowej
 stopy bezrobocia w lipcu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzenia i komentarze

PL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 5,0% według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to nieznaczny wzrost względem czerwca, kiedy stopa bezrobocia wyniosła 4,9%. Jest to też wynik nieco wyższy niż konsensus ekonomistów na poziomie 4,9%. Według szacunków ministerstwa liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła na koniec lipca 766,4 tys. osób. Oznacza to wzrost o 4,2 tys. względem czerwca, jednak w stosunku do lipca ubiegłego roku liczba bezrobotnych jest mniejsza o 16 tys. osób. Pomimo nieznaczne zwyżki, liczba zarejestrowanych bezrobotnych znajduje się na poziomie zbliżonych do rekordowego minimum.  Liczba zgłoszonych przez pracodawców ofert pracy wyniosła 94,2 tys. I była o 3,5% wyższa niż przed rokiem. Natomiast liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy wynosi zaledwie 8,1 osoby, co oznacza, że przedsiębiorcy wciąż mają problemy z pozyskaniem pracowników, szczególnie wyspecjalizowanych. Choć stopa bezrobocia po odsezonowaniu nieco wzrosła względem poprzedniego miesiąca, to sytuacja na polskim rynku pracy pozostaje dobra, a wskaźniki koniunktury nie sygnalizują istotnego jej pogorszenia.

GE: Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 1,4% m/m po spadku o 3,1% m/m miesiąc wcześniej. To wynik nieco lepszy od konsensusu wskazującego na zwyżkę o 1,0% m/m. Pozytywną niespodziankę w wynikach produkcji sugerowały opublikowane dzień wcześniej dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Nie zmienia to jednak faktu, że niemiecki przemysł pozostaje w recesji, a jego odbudowa następuje wolniej niż się spodziewano. Jest to to efektem nie tylko wysokich stóp procentowych, ale także strukturalnych cech niemieckiego przemysłu. Publikowane dotychczas wskaźniki PMI dla niemieckiego przemysłu sugerują, że perspektywy poprawy koniunktury w tym sektorze pozostają mało optymistyczne. Opublikowane dziś dane nie powinny wpłynąć na rynkowe oczekiwania co do najbliższych decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

EZ: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w czerwcu spadła o 0,3% m/m wobec wzrostu o 0,1% m/m w maju. To nieco silniejsza zniżka względem konsensusu wskazującego na spadek o 0,1% m/m. Najsilniejsze spadki sprzedaży zanotowano w przypadku żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. W ujęciu r/r natomiast sprzedaż detaliczna obniżyła się o 0,3% wobec wzrostu o 0,5% miesiąc wcześniej. Dane te wpisują się w obraz ostrożnego konsumenta w strefie euro, ale także w całej UE. Pomimo solidnego wzrostu płac, konsumpcja rośnie w umiarkowanym tempie. Dane te nie zmieniają oceny perspektyw wzrostu europejskiej gospodarki.

CN: Eksport Chin wzrósł w lipcu o 7,0% r/r wobec zwyżki o 8,6% r/r w czerwcu, co jest wynikiem słabszym od konsensusu rynkowego. Import natomiast przyspieszył do 7,2% r/r, po spadku o 2,3% r/r miesiąc wcześniej, co jest z kolei wynikiem wyraźnie powyżej oczekiwań. Dane te wskazują, że kondycja globalnej gospodarki, a szczególnie niski wzrost w strefie euro i słabnący popyt z gospodarki USA, ogranicza przestrzeń do wzrostu chińskiego eksportu. Pozytywnie zaskoczył import, co może sugerować odrodzenie popytu krajowego, choć może być to spowodowane czynnikami przejściowymi.

 

Zobacz także: Eksport z Polski do Niemiec w czerwcu spadł o 9,6 proc. rdr - Destatis

Reklama

 

Rynki na dziś

Przed nami kolejna sesja z mocno ograniczonym kalendarzem istotnych danych makroekonomicznych. W naszej ocenie rynek pozbawiony źródeł zmienności natury fundamentalnej potencjału do ruchu szukać może w czynnikach technicznych. Tym bardziej w świetle ostatnich niezwykle dynamicznych ruchów rynku finansowego. W efekcie kurs EUR/PLN, który utrzymuje się powyżej poziomu 4,30 może raz jeszcze próbować zbliżyć się do bariery 4,33. Niewielki ruch wzrostowy inicjować powinny także rentowności obligacji skarbowych.

 

 

Rynek krajowy

Złoty ponownie zachowywał względny spokój. O ile początek wczorajszej sesji przyniósł utrzymywanie się notowań EUR/PLN poniżej poziomu 4,30 tak na koniec dnia kurs powrócił w okolice 4,31. Przyznać jednak należy, iż opisywane zmiany są niewielkie zważywszy na dynamiczne ruchy rynków bazowych, w szczególności rynku akcyjnego. We wtorek złoty solidarnie tracił na wartości z innymi walutami tej części Europy, co w poprzednich dniach się nie zdarzało. Na krajowym rynku długu miniona sesja upłynęła pod znakiem próby korekty odreagowującej gwałtowny spadek dochodowości z poprzednich dni. Mimo obiecującego początku wczorajszej sesji finalnie dochodowość wzrosła – wzdłuż całej krzywej – jedynie nieznacznie.

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Wtorkowa sesja stanowiła na rynkach forex moment uspokojenia po wysokiej zmienności poprzednich dni. Stabilizacji sprzyjało bardzo ubogie kalendarium nowych danych makroekonomicznych. Na rynku eurodolara miała miejsce niewielka korekta i euro osłabiło się w stosunku do dolara o ok. 0,3 centa. Pod koniec dnia kurs EUR/USD wynosił ok. 1,093. Na bazowych rynkach długu stabilizacja miała jeszcze większy wymiar. Przez praktycznie całą sesję rentowność amerykańskiej 10-letniej obligacji oscylowała wokół 3,85% (odchylenia o maks. 1-2 pkt. baz.). W przypadku niemieckiej 10-latki nastąpił spadek rentowności o około 3 pkt. baz. do poziomu 2,17%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama