Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) traci kontrolę nad sytuacją. Kurs franka (CHF) znowu rośnie

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Decyzja RPP nie zaskoczy. Stopy procentowe pozostaną stabilne w czerwcu.
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W naszej ocenie stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i taki jest też szeroki konsensus rynkowy. Bieżącyforward guidance RPP jest jasno określony i jednoznacznie sugeruje chęć stabilizacji stóp procentowych na obecnym poziomie. Opublikowane w minionych miesiącu dane tej oceny nie zmieniają. Dlatego też nie spodziewamy się istotnych modyfikacji zarówno w komunikacie, jak i w narracji prezesa NBP A.Glapińskiego w zaplanowanej na czwartek konferencji prasowej. Wciąż aktualne pozostają czynniki niepewności dla inflacji, które utrudniać będą jej trwałe sprowadzenie do celu NBP. Niepokojący pozostaje mocny wzrost płac, który w warunkach odrodzenia konsumpcji prywatnej będzie sprzyjał utrzymaniu presji inflacyjnej na podwyższonym poziomie, szczególnie w zakresie cen usług.

US: O godz. 16:00 poznamy indeks ISM dla usług w Stanach Zjednoczonych w maju. Konsensus prognoz wynosi 50,8 pkt wobec 49,4 pkt miesiąc wcześniej. Wartości powyżej 50 pkt oznaczają poprawę aktywności w sektorze. Dane za kwiecień okazały się rozczarowaniem i według konsensusu prognoz maj powinien przynieść odreagowanie. Interesująca jest wartość headline indeksu, ale także jego składowe, w szczególności subindeks cen. W kwietniu niespodziewanie wzrósł on do 59,2 pkt. Tego lata amerykańska rezerwa Federalna najpewniej nie zmieni stóp procentowych. Ewentualna niespodzianka w danych będzie zatem interpretowana w kontekście działań Fed, w późniejszym okresie.

 

Rynki na dziś

O ile w tym tygodniu spodziewaliśmy się osłabienia złotego do euro (o czym pisaliśmy chociażby w naszych poniedziałkowych raportach), o tyle skala wczorajszej przeceny była zaskoczeniem. Na gruncie analizy technicznej ruch kursu EUR/PLN powyżej poziomu 4,2950 otworzył dodatkową przestrzeń do ruchu wzrostowego. Obecnie notowania walczyć będą o wybicie ponad 4,3113. Naszym zdaniem, wobec braku głębszych ruchów eurodolara, kontynuacja przeceny złotego może być dziś utrudniona. Fakt, iż osłabienie przelewa się jednak przez cały region tej części Europy sprawia natomiast, że nawet dzisiejsze powtórzenie dość jastrzębiej narracji Rady Polityki Pieniężnej może nie generować impulsu prozłotowego.

Reklama

 

Zobacz także: Pokaźne spadki kursu złotego. Kursy EUR/PLN oraz USD/PLN wybiły w górę

 

Rynek krajowy

Wczorajsza sesja przyniosła wyraźne osłabienie złotego, na wali pogorszenia nastrojów w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska waluta straciła jednak najwięcej na wartości spośród walut CEE-3. W ciągu dnia kurs EUR/PLN wzrósł do nawet 4,3070, tj. nieco ponad 3 grosze względem zamknięcia dnia poprzedniego. Co ciekawe, tak znaczny ruch nastąpił przy względnie stabilnych notowaniach eurodolara. Osłabienie złotego interpretujemy jako korekta wcześniejszego dynamicznego umocnienia złotego, który od początku roku znajdował się w gronie najbardziej zyskujących walut regionu. Nie znajdujemy bowiem impulsów ze strony fundamentów, które mogłyby uzasadniać tak dynamiczny ruch. Nieco lepsze nastroje widoczne były na krajowym rynku długu. Rentowności obligacji zniżkowały wzdłuż całej krzywej dochodowości, podążając śladem rynków bazowych. W ciągu dnia rentowność 10-latki spadła o 6 pkt. baz. do poziomu 5,62%. Przy względnie stabilnych notowaniach obligacji z krótkiego końca krzywej dochodowości, nastąpiło nieznaczne wypłaszczenie krzywej dochodowości.

 

Rynki zagraniczne

Wczorajsza sesja na rynku eurodolara nie była zbyt emocjonująca. Kurs EUR/USD w ograniczonym stopniu zanegował poniedziałkowe wzrosty i zawrócił z poziomu 1,09. Wpływ na stosunkowo niewielką aktywność inwestorów miało ubogie kalendarium danych makroekonomicznych oraz wyczekiwanie na impulsy dalszej części tygodnia. Zdecydowanie ciekawiej prezentowały się – po raz kolejny – notowania pary EUR/CHF. Frank konsekwentnie w ostatnich dniach zyskuje na wartości pozycjonując się pod czerwcowe (kwartalne) posiedzenie banku centralnego Szwajcarii. Na rynku obligacji bazowych wtorek upłynął pod znakiem spadków dochodowości.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Grzegorz Maliszewski

Grzegorz Maliszewski

Główny ekonomista Banku Millennium, Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2001 związał karierę z Bankiem Millennium, a od roku 2011 jest głównym ekonomistą Banku. Doradzał agendzie ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCDAP) oraz wykłada gościnnie w Szkole Głównej Handlowej. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz członek komitetu okręgowego Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Autor licznych komentarzy i felietonów w mediach oraz współautor publikacji naukowych; pomysłodawca i współautor raportu „Indeks innowacyjności Indeks Millennium. Potencjał innowacyjności regionów”, przedstawiającego szanse i bariery wpływające na rozwój innowacyjności w każdym z województw.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama