Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) rośnie w siłę. Indeks dolara ma za sobą 10 wzrostowych tygodni!

|
selectedselectedselected
Kurs złotego (PLN) rośnie w siłę. Indeks dolara ma za sobą 10 wzrostowych tygodni! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Polska waluta zazwyczaj jest bardzo podatna na zmiany globalnego sentymentu. Tymczasem od ostatniej decyzji RPP złoty reaguje bardziej na lokalne czynniki. Najpierw mieliśmy duże osłabienie, teraz złoty odrabia straty pomimo pogorszenia sentymentu.

 

Przed wrześniową decyzją RPP za euro płaciliśmy mniej niż 4,50 złotego. Rynek spodziewał się obniżki stóp, ale jedynie o 25 punktów bazowych, tymczasem Rada obniżyła je od razu aż o 75 punktów do 6% w przypadku stopy referencyjnej. To momentalnie wysłało złotego w rejon 4,70 za euro, który poprzednio widziany był w marcu. Od tego czasu jednak mamy próby umocnienia się naszej waluty – w piątek kurs EURPLN przejściowo spadł poniżej 4,60, a dziś rano ta próba jest kontynuowana.

Jednocześnie ubiegły tydzień przyniósł pogorszenie sentymentu. Fed utrzymał stopy procentowe, ale nadal grał jastrzębią kartą, wskazując na bardzo realną możliwość podniesienia stóp na listopadowym posiedzeniu. Co prawda Bank Anglii i SNB wstrzymały się z podwyżkami, co rynki mogłyby uznać za dobrą monetę, ale nie stało się tak, bo wstępne wrześniowe dane dotyczące koniunktury okazały się słabe. Rynki do tej pory zakładały scenariusz miękkiego lądowania – utrzymanie niezłej koniunktury przy jednoczesnym spadku inflacji, dającym bankom możliwość obniżania stóp procentowych. Teraz ten scenariusz poddawany jest w wątpliwość, co z kolei zwiększa nerwowość rynków. Pojawiające się rozbieżności w polityce banków centralnych przekładają się też na umocnienie dolara – indeks dolara ma za sobą 10 wzrostowych tygodni!

Okoliczności nie są zatem sprzyjające dla złotego, czy jest zatem szansa na umocnienie? Po decyzji RPP mieliśmy sugestie interwencji walutowych i wydaje się, że ten czynnik w krótkim okresie może złotemu pomagać. Odrobienie pełni strat jednak jest mało realne i wymagałoby wyraźnej poprawy globalnego sentymentu – w przeciwnym razie ten wcześniej czy później da o sobie znać w notowaniach naszej waluty.  

Reklama

Bieżący tydzień nie niesie pierwszoplanowych wydarzeń czy publikacji – będziemy mieć trochę danych z USA (nastroje konsumentów, inflacja PCE) oraz indeksy PMI z Chin. Poniedziałkowy kalendarz w ogóle jest „dość lekki”, z indeksem Ifo (10:00) jako głównym wydarzeniem. O 9:30 euro kosztuje 4,59 złotego, dolar 4,31 złotego, frank 4,74 złotego, zaś funt 5,28 złotego.

 

Zobacz także: Ukryte działania NBP - ostrzega analityk. “Jak długo tak będzie? Do wyborów?” Co z kursem złotego?

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama