Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) pobił dolara (USD). Dane inflacyjne zachwieją rynkiem walut

|
selectedselectedselected

W czwartek złoty był stabilny względem euro i umocnił się do amerykańskiego dolara, kurs EUR/PLN pozostał w pobliżu 4,3150, a USD/PLN zniżkował w okolice 4,03. Na głównych rynkach FX kurs EUR/USD zwyżkował w pobliże 1,07.

Dziennik Rynkowy: Odbiór danych makro zadecyduje o zamknięciu kwartału.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nastroje na rynkach finansowych w czwartek były neutralne, indeksy giełdowe w umiarkowanym stopniu zwyżkowały, a na rynkach FX amerykański dolar nieco osłabił się. Słabszy dolar, to w naszej opinii efekt odbioru przez inwestorów niższych od oczekiwań części danych makro z USA, a konkretnie danych o zamówieniach bez środków transportu za maj br. oraz historycznych już, niższych odczytów konsumpcji prywatnej za I kw. br. Dane te nie wpłynęły na rynkowe oczekiwania dotyczące skali tegorocznych obniżek stóp Fed, które utrzymują się w okolicy 45 pb., jednak obligacje amerykańskie zanotowały spadek rentowości, co naszym zdaniem miało przełożenie na nieco słabszego globalnie dolara. Wymienione wyżej przesunięcia notowań nie spowodowały jednak zmian w obrazie trendów na rynku FX, kurs EUR/USD utrzymał się w lokalnej konsolidacji nad wsparciem usytuowanym w pobliżu 1,0650, a EUR/PLN pozostał poniżej lokalnej strefy oporów (4,32-4,34), blisko środkowych partii coraz mocniej zarysowującego się, średnioterminowego trendu bocznego (4,25-4,38).

 

 

Piątek przyniesie szereg odczytów inflacji konsumenckiej za czerwiec z części głównych, europejskich gospodarek oraz Polski, poznamy także inflację PCE z USA za maj br. oraz reakcje rynków na pierwszą debatę przed powoli zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy będą się także pozycjonować przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych we Francji (30 czerwca), z związku z tym w naszej opinii awersja do ryzyka będzie się utrzymywać, co w piątek powinno utrzymać kurs EUR/PLN bliżej poziomu 4,32 niż 4,29

Reklama

Na rynkach stopy procentowej w USA w czwartek rentowności UST poszły w dół o ok. 3 pb., a dochodowości papierów niemieckich spadły o ok. 1 pb. W Polsce w dół szedł krótki koniec krzywej (o ok. 4 pb.), środek pozostał bez zmian, a długi koniec wzrósł o 6 pb.

 

Zobacz także: Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2024. Który kredyt gotówkowy wybrać? Analiza najlepszych ofert dostępnych na rynku

 

Nieco mocniejsze zachowanie papierów amerykańskich, to efekt oddziaływania opisanych w części FX danych makro z USA, co dodatkowo wspierały czynniki wynikające z analizy technicznej, a konkretnie zwrot od okolic górnego ograniczenia budującego się od połowy czerwca trendu bocznego. Notowania obligacji niemieckich nie zmieniły się pomimo generalnie słabszych odczytów indeksów nastrojów ze strefy euro za czerwiec br., gdyż inwestorzy pozycjonowali się już pod odbywające się w niedzielę wybory parlamentarne we Francji. Warto dodać, że spread pomiędzy obligacjami 10-letnimi Francji i Niemiec wrósł w czwartek znacząco o ok. 8 pb., zbliżając się do szczytu z 14 czerwca, co było efektem wyraźnej zwyżki rentowności papierów francuskich. Krajowe SPW na ten wzrost ryzyka nie reagowały. Warto dodać, że w regionie CEE-3 czeski bank centralny obniżył stopy procentowe o 50 pb. (mocniej od oczekiwań ekonomistów), co łącznie z zachowaniem obligacji z USA mogło nieco wspierać polskie papiery na krótkim odcinku krzywej.

Jeśli piątkowe odczyty inflacji konsumenckiej z rynków bazowych nie przyniosą negatywnych zaskoczeń, to naszym zdaniem mające miejsce w czwartek tendencje powinny być na rynkach FI na ostatniej sesji tygodnia kontynuowane. Tym samym widzimy przestrzeń do spadku rentowności US10YT w kierunku 4,20-4,25%, Bundów w okolice 2,40%, a polskich papierów 5-letnich w kierunku 5,50%.

Reklama

 

Wykres dnia: W czwartek rentowności 10-letnich obligacji Francji i ich spread do Bundów (w cenach zamknięcia) osiągnęły tegoroczne maksima.

 

kurs zlotego pln pobil dolara usd dane inflacyjne zachwieja rynkiem walut grafika numer 1kurs zlotego pln pobil dolara usd dane inflacyjne zachwieja rynkiem walut grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Marek

Tomasz Marek

Analityk w Biurze Strategii Rynkowy w PKO Bank Polski

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama
Reklama