Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) ma przed sobą czarne scenariusze. Dolara (USD) wspierają wypowiedzi prezesa Fed

|
selectedselectedselected

PL: Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję poznamy jutro po południu. Uważamy, że stopy procentowe utrzymane zostaną na niezmienionym poziomie. Taki też jest konsensus ekonomistów oraz oczekiwania rynków finansowych.

Kurs złotego (PLN) ma przed sobą czarne scenariusze. Dolara (USD) wspierają wypowiedzi prezesa Fed
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Biorąc pod komunikację RPP, która pozostaje w trybie waitand-see, decyzja nie powinna zaskoczyć. Inwestorzy będą oczekiwali na komunikat po posiedzeniu oraz na wystąpienie prezesa NBP (czwartek, godz. 15:00). Również one nie powinny jednak wpłynąć na oczekiwania co do ścieżki stóp w dalszej części roku. RPP czeka na wyniki marcowej projekcji makroekonomicznej i do tego czasu polityka pieniężna pozostanie stabilna. Widzimy przestrzeń do cięć stóp w Polsce w tym roku, m.in. ze względu na agresywne łagodzenie polityki pieniężnej otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki (Czechy, Węgry, strefa euro). Z uwagi na bardziej ekspansywną politykę fiskalną, a także przedwczesny start obniżek stóp w Polsce, skala cięć nie będzie mogła być duża.

 

Rynki na dziś

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara ma szansę przynieść chwilowe uspokojenie notowań lub wręcz korekcyjny ruch wzrostowy. W dwa ostatnie dni notowania EUR/USD obniżyły się bowiem o niemal dwa centy a kurs, który chwilowo obniżył się do 3-miesięcznego minimum (1,0721) może dziś pokusić się o anemiczne wzrosty. Kontynuowane zaś być powinny wzrosty rentowności obligacji bazowych a pośrednio i polskiego długu jako konsekwencja przetasowań w rynkowych oczekiwaniach co do terminu pierwszych cięć stóp procentowych w USA i strefie euro.

 

Zobacz także: Akcje CD Projektu wyłamały się spośród zniżkujących blue chipów

 

Rynek krajowy

Reklama

Złoty, który zaskoczył umocnieniem w ubiegłym tygodniu w najbliższych dniach naszym zdaniem będzie się nieco osłabiał. Zadecyduje o tym wpływ sentymentu zewnętrznego, a dokładniej trwający proces opóźniania rynkowych oczekiwań na wiosenne obniżki stóp procentowych na rozwiniętych rynkach. Szczególnie intensywny jest on po stronie Fed, co sprzyja – historycznie niekorzystnemu walutom rynków wschodzących – umocnieniu dolara. W efekcie kurs EUR/PLN przesuwać się powinien w okolice 4,35. Tym bardziej, iż posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będące najważniejszym lokalnym wydarzeniem tygodnia nie przyniesie korekt w dotychczasowej narracji. Co więcej, kalendarium danych makroekonomicznych tego tygodnia jest wyjątkowo ubogie a złoty na gruncie technicznym nie dysponuje już przestrzenią do umocnienia. Dostrzegamy więc ryzyko niewielkiej przeceny polskiej waluty. Mimo, iż jak wspomnieliśmy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej wyrasta na najważniejsze wydarzenie tego tygodnia, to nie oczekujemy, by mogło ono przynieść zmianę wyceny obligacji skarbowych.

Polscy bankierzy centralni pozostają w trybie uzależnienia swoich ruchów od napływających danych, ale – jak podkreślał prezes Narodowego Banku Polskiego – co najmniej do marca stopy procentowe nie ulegną zmianie. Obecnie taki scenariusz wspiera ponadto zachowanie największych banków centralnych świata, które sugerują opóźnienie w stosunku do rynkowych oczekiwań terminu premierowego cięcia stóp procentowych w cyklu łagodzenia monetarnego. W efekcie rentowność 10-latki polskiej może powrócić do niewielkich wzrostów, w ślad za rynkami bazowymi. Tym bardziej, iż ten, ale i przyszły tydzień nie zawierają żadnych przetargów sprzedaży, czy zamiany obligacji skarbowych. W efekcie ruchy rynków globalnych mogą dominować na wycenie krajowego długu. Jednocześnie oczekujemy niewielkiego wystromienia krzywej SPW, tj. zwyżki rentowności 10-latki, przy jednoczesnej stabilizacji wyceny długu z krótkiego końca krzywej.

 

Rynki zagraniczne

Nowy tydzień rozpoczynamy mocnym dolarem. Siłę amerykańskiej waluty po piątkowych kolejnych mocnych danych z rynku pracy USA utrzymują weekendowe – choć nagrywane w czwartek - wypowiedzi prezesa Fed. J.Powell raz jeszcze wykluczył marzec jako miesiąc rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych wskazując za argument m.in. na mocny rynek pracy. Echo ubiegłotygodniowych wydarzeń z USA powinno zdominować rynki finansowe w najbliższych dniach. Tym bardziej, iż kalendarium istotnych publikacji tego tygodnia jest ubogie. Ciekawie prezentuje się ponadto sytuacja techniczna na wykresie eurodolara. Po złamaniu dzielnie bronionej 200-dniowej średniej ruchomej (1,0810) notowania otworzyły sobie drogę do nawet 1,0683. Kontynuacja ruchów w oparciu o wskazania techniczne jest w tym tygodniu możliwa z uwagi na brak impulsów po stronie fundamentalnej. Kalendarium istotnych danych jest puste.

 

kurs zlotego pln ma przed soba czarne scenariusze dolara usd wspieraja wypowiedzi prezesa fed grafika numer 1kurs zlotego pln ma przed soba czarne scenariusze dolara usd wspieraja wypowiedzi prezesa fed grafika numer 1

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama