Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) do dolara (USD) zaliczył spadek do ważnej granicy

|
selectedselectedselected

W statystykach makroekonomicznych opublikowano finalne dane dotyczące polskiej gospodarki w IV kwartale 2023 r., PKB wzrósł o 1% r/r, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, podczas gdy gospodarka pozostawała w stagnacji w ujęciu kwartalnym.

Kurs złotego (PLN) do dolara (USD) zaliczył spadek do ważnej granicy
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szczególnie rozczarowujący był spadek konsumpcji gospodarstw domowych, które obniżyło się o 0,1% r/r (po wzroście o 0,8% r/r w III kw.). Tym samym wzrost dochodów gospodarstw domowych na koniec ubiegłego roku nie przełożył się na wzrost wydatków. Wydatki inwestycyjne były realizowane i przyspieszyły do 8,7% r/r. Pozytywnie wpłynął także popyt zagraniczny (eksport wzrósł o 2,7% r/r, import spadł o 2,8% r/r).

 

Inflacja konsumencka w Niemczech spowolniła do 2,5% r/r w lutym według wstępnych szacunków (HICP 2,7% r/r). Oznacza to, że ceny są najniższe od czerwca 2021 r. –  dzięki spowolnieniu wzrostu cen żywności i ciągłemu spadkowi cen energii. Niemiecka sprzedaż detaliczna była niższa w styczniu trzeci miesiąc z rzędu, zarówno m/m, jak i r/r (-0,4% m/m, -1,4% r/r). W USA warto było zwrócić uwagę na lutowy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów, który zaskakująco spadł (do 106,7 pkt, rynek szacował wzrost do 115 pkt) czy lekką rewizję wzrostu amerykańskiej gospodarki w IV kwartale ubiegłego roku (z 3,3% kw/kw do 3,2% kw/kw w ujęciu analizowanym).

 

W tym tygodniu para walutowa EUR/USD notowana była głównie w przedziale 1,08 – 1,087. W piątek rano kurs euro był nieco powyżej 1,08 USD/EUR. Złoty w ciągu tygodnia na krótko spadł poniżej poziomu 4,30 PLN/EUR wobec euro, jednak nie odnotował znaczących wzrostów i w piątek rano zbliżył się do poziomu 4,315 PLN/EUR. W stosunku do dolara złoty osłabił się w ciągu tygodnia do granicy 4 zł/USD.

Reklama

 

Zobacz także: Gospodarka Polski - mamy nowe dane! Nadal słaba koniunktura w przemyśle

 

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Akcenta

Akcenta

Międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.
AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).
AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 


Reklama
Reklama