Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) coraz mocniejszy. Czas na istotne dane makro

|
selectedselectedselected

We wtorek złoty w niewielkim stopniu umocnił się, kurs EUR/PLN zniżkował w okolice 4,31, a USD/PLN w pobliże 4,01. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD pozostał w pobliżu 1,0740.

Dziennik Rynkowy: Nastroje na rynkach dynamicznie zmieniają się, czas na istotne dane makro.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowe pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych odzwierciedlone głównie spadkiem europejskich indeksów giełdowych, tylko w pierwszej części dnia miało negatywny wpływ na notowania złotego, który już przed rozpoczęciem handlu w USA wrócił na neutralne poziomy. W otoczeniu rynków bazowych nie pojawiły się jednak nowe czynniki mogące eskalować wzrost awersji do ryzyka, inwestorów w dalszym ciągu niepokoił wpływ zmian politycznych we Francji na kwestie dotyczące polityki fiskalnej w obliczu wysokiego jej zadłużenia. Wzrost awersji do ryzyka widoczny na rynkach kapitałowych nie przełożył się na zachowanie amerykańskiego dolara, którego indeks (DXY) pozostał w okolicy niemal 2-miesiecznych maksimów utrzymując premię względem rynkowych wycen dotyczących ścieżki stóp Fed. Lokalnie złotego wsparły informacje o zaakceptowaniu przez KE zmian w polskim KPO, co oznacza, że skala środków, które w ramach tego programu otrzyma Polska nie zmieni się. To będzie mieć pozytywny wpływ na inwestycje i nasz wzrost gospodarczy w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy.

 

Zobacz także: Cena dolara USD/PLN we środę, 3 lipca. Czy dolar zrobi zamęt na rynku walut?

 

Środowe kalendarium makro na rynkach bazowych jest bardzo rozbudowane, złoty w naszej opinii pozostanie głównie pod wpływem globalnych trendów, które jednak po wtorkowej sesji nie wykrystalizowały się. Na rynku EUR/USD czekamy na kierunek opuszczenia budującego się od połowy czerwca trendu bocznego (1,0650-1,0770) i dopóki takie wybicie nie nastąpi, pozostawanie kursu EUR/PLN w zakresie 4,29-4,34 w perspektywie obecnego tygodnia pozostanie naszym scenariuszem bazowym.

Na rynkach stopy procentowej wtorkowa sesja przyniosła uspokojenie nastrojów, rentowności obligacji skarbowych przeważnie zniżkowały, w Niemczech o ok. 1 pb., w Polsce o -3/-1 pb., przy nieco mocniejszych spadkach dochodowości obligacji USA (-4/-2 pb.).

Reklama

 

 

Uspokojenie nastrojów na bazowych rynkach FI, to w naszej opinii efekt czynników technicznych (bliskość istotnych oporów dla rentowności 10-letnich obligacji z Niemiec i USA), ale także braku nowych czynników, które mogłyby eskalować wyprzedaż z ostatnich dni. Co prawda wtorkowy, wstępny odczyt inflacji konsumenckiej ze strefy euro za czerwiec br. potwierdził, że proces dezinflacji w ujęciu r/r od kilku już miesięcy nie postępuje, jednak dane te podobnie jak nieco wyższa od oczekiwań analityków liczba wakatów w USA sygnalizowana przez raport JOLTS nie miały zauważalnego wpływu na notowania. Obligacje amerykańskie wsparł nieco gołębi odbiór wtorkowego przemówienia szefa Fed, w którym wskazał on, że polityka pieniężna w USA jest bliższa punktu, gdzie obniżki stóp procentowych są właściwe. Przy poprawie nastrojów na rynkach bazowych rentowności polskich SPW pozostawały w trendach bocznych, choć dochodowości papierów 10-letnich w czasie sesji były niebezpiecznie blisko jego górnego ograniczenia znajdującego się w strefie 5,85-5,90%.

 

Środa przyniesie sporo istotnych dla perspektyw stóp procentowych EBC i Fed odczytów makro. W kraju RPP zapewne nie zmieni kosztu pieniądza, co oznacza, że to trendy globalne będą decydować o zachowaniu polskich SPW. Jeśli ww. dane makro nie przyniosą znaczących niespodzianek oczekujemy kontynuacji wytracania impetu przez ostatnie trendy wzrostowe rentowności papierów z Niemiec i USA, choć próba podejścia do znajdujących się odpowiednio na 2,63% i 4,55% oporów (dla obligacji 10-letnich) jest jeszcze możliwa.

 

Reklama

Wykres dnia: Notowania indeksu dolarowego oraz oczekiwań co do skali tegorocznych obniżek stóp Fed wskazują, iż premia ryzyka rynkowego zawarta w wycenie dolara narasta.

 

kurs zlotego pln coraz mocniejszy czas na istotne dane makro grafika numer 1kurs zlotego pln coraz mocniejszy czas na istotne dane makro grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama