Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) cierpi na awersji do ryzyka. Rynek finansowy rozpoczyna korektę ostatnich dynamicznych ruchów

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Rynek finansowy rozpoczyna korektę ostatnich dynamicznych ruchów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wydarzenia i komentarze

EZ: Indeks Sentix odzwierciedlający poziom zaufania wśród inwestorów w strefie euro spadł w sierpniu do -13,9 pkt. z -7,3 pkt. miesiąc wcześnie, osiągając poziom najniższy od stycznia br. To wynik wyraźnie słabszy od konsensusu rynkowego wskazującego na spadek indeksu do -8,0 pkt. Pogorszyły się nie tylko oceny bieżącej sytuacji, które w ostatnich miesiącach pozostawały pesymistyczne. Wyraźnie osłabił się także indeks oczekiwań, który w sierpniu spadł do -8,8 pkt. z +1,5 pkt. w lipcu. Dane te potwierdzają niską aktywność w gospodarce eurolandu oraz niepewną ścieżkę ożywienia w kolejnych kwartałach.

GE: Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w czerwcu o 3,9% m/m po spadku o 1,7% m/m w maju. To wynik wyraźnie lepszy od konsensusu rynkowego wskazującego na zwyżkę o 1,0% m/m. Lepsza niż oczekiwano była więc dynamika w ujęciu r/r, jednak w dalszy, ciągu wskazuje ona na wyraźne spadki w niemieckim przemyśle (-11,8% r/r wobec spadku o 8,7% r/r w maju). Kondycja niemieckiej gospodarki, naszego głównego partnera handlowego, pozostaje słaba. Gdy wydawało się, że w 2Q 2024 niemiecki przemysł może powoli wychodzić z dołka wywołanego słabym popytem wewnętrznym, jak i zagranicy oraz czynnikami strukturalnymi związanymi ze źródłem nośników energii (odejście od rosyjskiego gazu), to dane PMI za czerwiec i lipiec nie napawają optymizm. O wyraźną poprawę kondycji niemieckiego przemysłu w II poł. roku może być trudno.

US: Indeks ISM odzwierciedlający nastroje w amerykańskim sektorze usług wzrósł w lipcu do 51,4 pkt. z 48,8 pkt. w czerwcu, co było zgodne z oczekiwaniami. Wyraźnie poprawiły się także komponenty odzwierciedlające nowe zamówienia oraz zatrudnienie. Dane te wskazują, że sektor usługowy pozostaje w fazie wzrostu. Jednocześnie na wciąż podwyższonym poziomie kształtuje się presja inflacyjna w sektorze usług. Co prawda komponenty cen w indeksie ISM są obecnie znacznie niższe niż w ubiegłym roku, jednak postęp w dezinflacji wyhamował, a inflacja cen usług pozostaje znacznie powyżej celu Fed. Po słabszych od oczekiwań czerwcowych danych z rynku pracy, odczyty indeksu ISM nie wskazuję na silny spadek popytu na pracę w sektorze usług USA, który odpowiada za większość amerykańskiego PKB. Biorąc pod uwagę ogólną sytuację na rynku pracy w USA, a jednocześnie trendy inflacyjne, Fed zetnie stopy procentowe zapewne więcej niż wydawało się jeszcze na początku ubiegłego tygodnia, jednak wyceniana obecnie przez rynki finansowe skala cięcia stopy Fed w tym roku o 125 pkt. baz. wydają się w naszej ocenie zbyt agresywne.

EZ: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec wyniósł w lipcu 52,5 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, nieco więcej niż wstępny odczyt na poziomie 52,0 pkt. Sektor usług pozostaje głównym motorem europejskiej gospodarki, podczas gdy przemysł pogrążony jest w recesji.

 

Zobacz także: PGE akcje prognozy na najbliższe dni: PGE liderem w redukcji CO2. Inwestycje w OZE i gaz ziemny strzałem w dziesiątkę

Reklama

 

Rynki na dziś

Sytuacja na rynkach finansowych nieco się uspokoiła. Przykładowo dochodowość obligacji amerykańskich, która dynamicznie zniżkowała w poprzednich dniach rozpoczęła wzrostową korektę. Taka sytuacja nie powinna dziwić zważywszy na fakt, iż rynek wycenił wyjątkowo agresywny scenariusz najbliższych posiedzeń Fed i trudno obecnie o argumenty mogące napędzać dalsze spadki rentowności. Złoty, który podkreślmy od początku zawirowań wykazywał się dużą odpornością, powrócił w okolice 4,29 a więc poziomu wokół którego oscylował przez przełom lipca i sierpnia. Kalendarz dzisiejszej sesji jest ubogi, stąd uważamy, że o kierunku zmian aktywów na świecie decydować będą wskazania techniczne a konkretnie potrzeba ruchu korekcyjnego.

 

Rynek krajowy

Sierpień przyniósł wyraźny odwrót od bardziej ryzykownych aktywów. Przede wszystkim jest to widoczne na rynku akcyjnym, ale w naszej ocenie stopniowo przefiltrowywać się będzie to także na rynek walutowy, w tym notowania złotego. Premiowanie tzw. bezpiecznych aktywów może zaprowadzić naszym zdaniem kurs EUR/PLN w okolice 4,33 ze sporym ryzykiem jego przekroczenia w zależności od rozwoju wydarzeń, w tym geopolitycznych. Wiele zależeć będzie jednak przede wszystkim od globalnego sentymentu inwestycyjnego. Trudno będzie jednak go istotnie odmienić w stosunku do poprzedniego tygodnia w obliczu wyjątkowo ubogiego kalendarium danych makroekonomicznych tego tygodnia. Póki co nastroje rynkowe pozostają niesprzyjające złotemu i pozostałym walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jak na skalę dotychczasowych zmian na rynkach rozwiniętych wycena złotego pozostaje jednak wysoce odporna na bieżące zawirowania.

 

 

Rynki zagraniczne

Reklama

Inwestorzy po piątkowych danych z rynku pracy USA agresywnie nasilili swoje oczekiwania dotyczące skali tegorocznych cięć stóp procentowych Fed. W efekcie pod presją sprzedających znalazł się dolar. Jednocześnie jednak amerykańską walutę przed przeceną dość skutecznie chronił jej status tzw. walutowej bezpiecznej przystani. Podsumowując, zestawienie dwóch przeciwstawnych czynników zadecydowało o względnej stabilizacji dolara a tym samym pary EUR/USD. Kurs EUR/USD odbił się co prawda od poziomu 1,0820 ale nie przekroczył bariery 1,0950. Obecnie pozostaje w klinczu targany opisywanymi wcześniej czynnikami. W naszej ocenie „ciężar” bycia walutową przystanią przesuwać się będzie obecnie na franka szwajcarskiego oraz japońskiego jena (w szczególności po niedawnej kolejnej podwyżce stóp procentowych w Japonii). W efekcie najbliższe dni mogą przynieść próby nieśmiałych zwyżek eurodolara. Sporo zależeć może od danych makro z USA w tym tygodniu, które jednak są mocno ograniczone w najbliższych dniach. Nie bez znaczenia będzie także ryzyko geopolityczne towarzyszące napięciu na Bliskim Wschodzie. Potencjalny atak Iranu na Izrael spotęgowałby ucieczkę kapitału w stronę obligacji.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama