Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

System kaucyjny wychodzi na ostatnią (długą) prostą

|
selectedselectedselected

Resort klimatu i środowiska uwzględnił wiele uwag przedsiębiorców w nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym, które pomogą w lepszym jego wdrożeniu w naszym kraju – uważa Konfederacja Lewiatan.

System kaucyjny wychodzi na ostatnią (długą) prostą [+MP3]
Konfederacja Lewiatan
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu ukazała się długo wyczekiwana, uwzględniająca uwagi z konsultacji publicznych, aktualizacja noweli ustawy kaucyjnej, czyli projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

 

 

Wiele dobrych rozwiązań

- Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie zamkniętego obiegu kaucji, czyli pobieranie jej na każdym etapie obrotu produktem, dzięki czemu system zostanie uszczelniony. Pozytywnie oceniamy również umożliwienie transportu i magazynowania odpadów opakowaniowych objętych systemem za pośrednictwem logistyki zwrotnej, czyli tą samą drogą, którą dostarczane są do sklepów nowe produkty. Pozwoli to nie tylko na oszczędności finansowe ale przede wszystkim środowiskowe, dzięki lepszemu wykorzystaniu logistyki sieci handlowych w porozumieniu z operatorami, co znacząco zmniejszy ślad węglowy transportu tych surowców przez ograniczenie emisji CO2. Wśród wprowadzonych zmian znalazły się również postulaty, o które apelowaliśmy m. in. całkowite wyłączenie z systemu opakowań po produktach mlecznych, umożliwienie operatorom systemu wnioskowania o dokumenty potwierdzające recykling (DPR) oraz pozostawienie szklanych opakowań zwrotnych w obecnych systemach zbiórki do 2026 r. Dodatkowo, na kształt obecnie funkcjonujących systemów, szklaną butelkę zwrotną będzie można oddać w każdym, nawet najmniejszym sklepie pod warunkiem, że sprzedawane są w nim takie produkty – mówi Piotr Mazurek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

 

Za mało czasu na wdrożenie kaucji

Reklama

Konfederacja Lewiatana cały czas obawia się, że uruchomienie systemu 1 stycznia 2025 roku, czyli za niecałe 5 miesięcy może skończyć się niepowodzeniem. Należy dać więcej czasu wszystkim uczestnikom na dostosowanie się do zmian, których ostateczny kształt poznamy zapewne dopiero pod koniec roku. Trzeba pamiętać, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył. Projekt dopiero we wrześniu trafi na posiedzenie Sejmu. Ponadto w związku z koniecznością poddania go procedurze notyfikacji technicznej w UE, będzie trzeba wstrzymać prace na trzy miesiące. Dlatego najprawdopodobniej dopiero w grudniu poznamy jego ostateczny kształt, co w perspektywie uruchomienia go już w styczniu daje bardzo mało czasu na ewentualne zmiany.

 

Biuletyn Zielonej Transformacji

O tym jak dokładnie będzie funkcjonował system kaucyjny można przeczytać w Biuletynie Zielonej Transformacji. Eksperci omawiają w nim wszystkie zmiany, które obejmą przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, w szczególności w związku z implementacją dyrektywy SUP (Single-Use Plastics), projektem rozporządzenia PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation) czy wspomnianym systemem kaucyjnym.

Polska stanie przed wielkim wyzwaniem i jednocześnie szansą na przyspieszenie transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego. Nowe regulacje wymagają od przedsiębiorców dostosowania się do restrykcyjnych wymogów dotyczących selektywnej zbiórki i recyklingu opakowań. Wprowadzenie tych systemów niesie ze sobą wiele wyzwań, ale również ogromny potencjał do poprawy stanu środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów jednorazowego użytku.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama