Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs jena (JPY) znacznie się umacnia względem dolara amerykańskiego (USD), jest przy kluczowym poziomie 145,00

|
selectedselectedselected
Kurs jena (JPY) znacznie się umacnia względem dolara amerykańskiego (USD), jest przy kluczowym poziomie 145,00
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Japońska waluta jest dzisiaj liderem wzrostów, po tym jak rynek odebrał spotkanie szefów banku centralnego (Ueda) i rządu (Kishida), jako potwierdzenie wcześniejszych spekulacji wokół przyszłorocznej podwyżki stóp procentowych. Wprawdzie szef BOJ nie złożył takiej obietnicy, ale podkreślił, że spodziewa się wzrostu płac w przyszłym roku (co będzie przekładać się na konsumpcję) i będzie to jeden z kluczowych wątków dla tamtejszej gospodarki. Wcześniej, wielokrotnie sam Ueda, ale i też ekonomiści podkreślali, że właśnie wzrost płac i wyższa konsumpcja mogą dać mocny pretekst do odejścia od polityki ujemnych stóp procentowych. Jen zyskuje dzisiaj blisko 1,5 proc. wobec dolara. 

 

Ogólnie jednak na rynku nie widać wyraźnego kierunku, dolar lekko słabnie, ale zmiany są kosmetyczne. Opublikowane wczoraj szacunki ADP z rynku pracy wypadły gorzej, co teoretycznie powinno podbijać scenariusz wielu obniżek stóp procentowych przez FED w 2024 r., który jest wyceniany przez rynki. Kolejne kluczowe dane poznamy jutro (od Departamentu Pracy). W efekcie dzisiejszy kalendarz makro będzie mało istotny. Uwagę mogą zwrócić dane o PKB za III kwartał w strefie euro - finalny odczyt poznamy o godz. 11:00. Rano zeszły z kolei kolejne słabe dane z Niemiec - produkcja przemysłowa spadła w październiku o 0,4 proc. m/m. To sprawia, że euro jest słabe, chociaż wczoraj jeden z członków ECB (Kazaks) uznał oczekiwania rynków, co do terminu pierwszej obniżki stóp (marzec) za mało realne. W nocy poznaliśmy też dane o bilansie handlowym w Chinach - w listopadzie nadwyżka wzrosła do 69,4 mld USD przy wzroście eksportu o 0,5 proc. r/r. To pozwoliło dzisiaj na odbicie juana, który w skali zwyżki plasuje się zaraz za japońskim jenem.

 

Zobacz także: Siła polskiego złotego może przyspieszyć obniżki stóp procentowych

 

USDJPY - przy kluczowym poziomie 145,00

Reklama

Para USDJPY szybko zeszła w okolice kluczowego poziomu 145,00, który bazuje na szczytach z przełomu czerwca i lipca b.r. Jego złamanie będzie dodatkowym potwierdzeniem tego, co już widać od kilku tygodni. Trend na JPY zmienił się na wzrostowy, a rynek wyraźnie podbija każde informacje sprzyjające realizacji tego scenariusza - tak jak wiadomości z dzisiejszego spotkania szefa BOJ z premierem, gdzie wyraźnie zaakcentowany został wątek możliwego wzrostu płac w 2024 r., co najprawdopodobniej będzie motywem do odejścia od polityki ujemnych stóp procentowych przez bank centralny.

Sytuacja na rynkach 7 grudnia - wyraźne umocnienie jena - 1Sytuacja na rynkach 7 grudnia - wyraźne umocnienie jena - 1

Wykres dzienny USDJPY

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama