Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs franka: ile kosztuje frank 20 grudnia? Sprawdź aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF) do złotego (PLN), dolara (USD), euro (EUR) w środę

|
selectedselectedselected
Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 20 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kursy walut 20 grudnia 2023. Sprawdź, ile zapłacisz za waluty dzisiaj. W tym artykule podajemy aktualne kursy walut. Kurs franka szwajcarskiego (20.12.2023) CHF/PLN: w środę za jednego franka musisz zapłacić ok. 4,5828eurchf złotego.

 

Ile kosztuje frank? Zobacz kurs franka szwajcarskiego (CHF) 20 grudnia, godzina 9:30, aktualna cena franka:

  • Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHF/PLN w środę: 4,5828
  • Kurs euro do franka szwajcarskiego EUR/CHF w środę: 0,9449
  • Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego USD/CHF w środę: 0,8609

 

Kurs franka do polskiego złotego:

 

 

Notowania franka (CHF): prawdziwa historia i znaczenie szwajcarskiej waluty

Frank szwajcarski jest to jedna z najważniejszych walut świata. Uznawana jest za uosobienie pewności i stabilności. Każdy z nas słyszał o nim, każdy z nas chciałby na co dzień zarabiać w tym środku płatniczym. W finansach międzynarodowych odgrywa ważną rolę. Rolę, którą podważa prawdopodobnie tylko jeden naród. Naród, dla którego szwajcarska waluta utożsamiania jest nie ze wspomnianą stabilnością, lecz z okrytymi niechlubną sławą kredytami mieszkaniowymi.

Oczywiście mowa tu o naszej rodzimej Polsce i Polakach. Sama historia franka szwajcarskiego jest bez dwóch zdań warta bliższej uwagi. Od tysięcy różnorakich monet, przez silne powiązanie z francuską walutą, aż po środek wymiany gospodarczej posiadający ogromny szacunek i renomę wśród inwestorów. Zapraszam na kolejną lekcję z przedmiotu pt. „Historia walut światowych”.

 

Historia franka szwajcarskiego

Akt Konfederacja Szwajcarskiej oraz pierwsze monety szwajcarskie 

Za początek szwajcarskich monet datuje się koniec XIII wieku. W tym okresie doszło do zawarcia Aktu Konfederacji Szwajcarskiej, czyli paktu trzech niewielkich helweckich państw: Schwyz, Uri oraz Unterwalden (lub Nidwalden).

Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 20 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF - 1Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 20 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF - 1

Rysunek 1. Akt Konfederacji Szwajcarskiej

 

Konfederacja wraz z biegiem czasu stopniowa poszerzała swoje terytorium. Do roku 1353 w Konfederacji znalazły się: Lucerna, Berno, Glarus, Zug, Zurych, w 1481 roku Fryburg i Solura, w 1501 Bazylea i Szafuza oraz w 1513 Appenzell.

Szwajcarskie państwo charakteryzowało się dużą autonomią swych wewnętrznych struktur. Jednoznacznie potwierdza to fakt, iż w maleńkiej Szwajcarii używa się, aż czterech języków - niemieckiego, francuskiego, włoskiego i retoromańskiego. Taka odrębność przejawiała się także na gruncie ekonomicznym. Z racji tego, że każdy kanton posiadał prawo wybijania swoich monet, to przez kilkaset lat na owych terenach funkcjonowało ok. 860 rodzajów środków płatniczych. Były to monety o różnych nominał, wartościach, a także kruszcach. Z oczywistych względów utrudniało to handel.

 

Zobacz także: Kurs franka szwajcarskiego – prognozy 2024. Czy frankowicze mają powody do obaw?

 

 

**************

Kursy walut NBP 20.12.2023 r.: pivot miażdży główne waluty… 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama