Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs franka: ile kosztuje frank 12 grudnia? Sprawdź aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF) do złotego (PLN), dolara (USD), euro (EUR) we wtorek

|
selectedselectedselected
Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 12 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kursy walut 12 grudnia 2023. Sprawdź, ile zapłacisz za waluty dzisiaj. W tym artykule podajemy aktualne kursy walut. Kurs franka szwajcarskiego (12.12.2023) CHF/PLN: we wtorek za jednego franka musisz zapłacić ok. 4,5824 złotego.

 

Ile kosztuje frank? Zobacz kurs franka szwajcarskiego (CHF) 12 grudnia, godzina 6:40, aktualna cena franka:

  • Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHF/PLN we wtorek: 4,5824
  • Kurs euro do franka szwajcarskiego EUR/CHF we wtorek: 0,9480
  • Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego USD/CHF we wtorek: 0,8813

 

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego:

 

 

Notowania franka (CHF): prawdziwa historia i znaczenie szwajcarskiej waluty

Frank szwajcarski jest to jedna z najważniejszych walut świata. Uznawana jest za uosobienie pewności i stabilności. Każdy z nas słyszał o nim, każdy z nas chciałby na co dzień zarabiać w tym środku płatniczym. W finansach międzynarodowych odgrywa ważną rolę. Rolę, którą podważa prawdopodobnie tylko jeden naród. Naród, dla którego szwajcarska waluta utożsamiania jest nie ze wspomnianą stabilnością, lecz z okrytymi niechlubną sławą kredytami mieszkaniowymi.

Oczywiście mowa tu o naszej rodzimej Polsce i Polakach. Sama historia franka szwajcarskiego jest bez dwóch zdań warta bliższej uwagi. Od tysięcy różnorakich monet, przez silne powiązanie z francuską walutą, aż po środek wymiany gospodarczej posiadający ogromny szacunek i renomę wśród inwestorów. Zapraszam na kolejną lekcję z przedmiotu pt. „Historia walut światowych”.

 

Rysa na obliczu franka, czyli nieprzemyślany handel w trackie wojny

Omawiając historię waluty kraju europejskiego, warto przeanalizować to, co działo się ze środkiem płatniczym danego kraju podczas dwóch wojen światowych. Pierwsza wojna światowa nie wyrządziła frankowi wielkich szkód. Z kolei sytuacja, która miała miejsce w trakcie drugiej wojny światowej, mocno nadszarpnęła reputację franka oraz samej Szwajcarii.

 

Ten alpejski kraj w dobie największego kryzysu w historii utrzymywał postawę „neutralną”

Według Szwajcarów „neutralnością” można było nazwać skupowanie od III Rzeszy złota. Taki zabieg sprawił, że Hitler posiadał wystarczające środki na prowadzenie militarnych działań. Rządy państw nie szczędziły słów krytyki wobec państwa szwajcarskiego. Zaczęto nawet podnosić głosy mówiące o potrzebie izolacji Szwajcarii na arenie międzynarodowej. Jak zatem Szwajcarzy „wybrnęli” z tego skomplikowanego położenia? Jak powszechnie wiadomo, nie ma takiej sprawy, którą nie dałoby rozwiązać się za pomocą sporego worka gotówki. Na mocy tzw. Porozumienia waszyngtońskiego Szwajcaria przekazała 250 milionów franków na rzecz aliantów. Sprawa została uznana za rozwiązaną, ale niesmak pozostał do dziś.

 

W okresie tzw. zimnej wojny frank szwajcarski bardzo umocnił swoją pozycję na arenie międzynarodowej

Podczas gdy większość walut europejskich krajów pozostawała w sztywnym kursie, szwajcarski frank stał się realną alternatywą względem USD.

Po upadku systemu z Bretton Woods władze szwajcarskie mocno kontrolowały podaż pieniądza. Dzięki rozsądnej polityce monetarnej Szwajcaria zachowała początkowo stabilność waluty, a w okresie późniejszym silną aprecjację.Więcej w artykule podlinkowanym powyżej.

 

Zobacz także: Kurs franka szwajcarskiego – prognozy 2024. Czy frankowicze mają powody do obaw?

 

**************

Kursy walut NBP 12.12.2023 r.: główne waluty kontrują…

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama