Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs franka: ile kosztuje frank 11 grudnia? Sprawdź aktualny kurs franka szwajcarskiego (CHF) do złotego (PLN), dolara (USD), euro (EUR) w poniedziałek

|
selectedselectedselected
Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 11 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF | FXMAG INWESTOR
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kursy walut 11 grudnia 2023. Sprawdź, ile zapłacisz za waluty dzisiaj. W tym artykule podajemy aktualne kursy walut. Kurs franka szwajcarskiego (11.12.2023) CHF/PLN: w poniedziałek za jednego franka musisz zapłacić ok. 4,5931 złotego.

 

Ile kosztuje frank? Zobacz kurs franka szwajcarskiego (CHF) 11 grudnia, godzina 6:40, aktualna cena franka:

  • Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHF/PLN w poniedziałek: 4,5913
  • Kurs euro do franka szwajcarskiego EUR/CHF w poniedziałek: 0,9470
  • Kurs dolara amerykańskiego do franka szwajcarskiego USD/CHF w poniedziałek: 0,8804

 

Kurs franka do polskiego złotego:

 

 

Notowania franka (CHF): prawdziwa historia i znaczenie szwajcarskiej waluty

Frank szwajcarski jest to jedna z najważniejszych walut świata. Uznawana jest za uosobienie pewności i stabilności. Każdy z nas słyszał o nim, każdy z nas chciałby na co dzień zarabiać w tym środku płatniczym. W finansach międzynarodowych odgrywa ważną rolę. Rolę, którą podważa prawdopodobnie tylko jeden naród. Naród, dla którego szwajcarska waluta utożsamiania jest nie ze wspomnianą stabilnością, lecz z okrytymi niechlubną sławą kredytami mieszkaniowymi.

Oczywiście mowa tu o naszej rodzimej Polsce i Polakach. Sama historia franka szwajcarskiego jest bez dwóch zdań warta bliższej uwagi. Od tysięcy różnorakich monet, przez silne powiązanie z francuską walutą, aż po środek wymiany gospodarczej posiadający ogromny szacunek i renomę wśród inwestorów. Zapraszam na kolejną lekcję z przedmiotu pt. „Historia walut światowych”.

 

Łacińska Unia Monetarna – matka strefy euro

Analizując historię waluty szwajcarskiej, nie można nie wspomnieć o pierwszej dużej unii monetarnej w Europie. W roku 1865 rządy Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoch i Luksemburga zawarły tzw. Łacińską Unię Monetarną. Państwa członkowskie oparły swoje narodowe waluty na franku francuskim. Członkowie unii pozostali jednak przy własnych walutach, ale jednocześnie zobligowali się do ustalenia sztywnego kursu wymiany swoich walut po kursie 1:1. Ustalono także parytet złota i srebra.

Wynosił on kolejno 4,5 grama srebra na 1 jednostkę waluty unii (np. moneta 5 frankowa musiała zawierać ok. 22,5 g srebra) oraz 0, 29032 g złota, także na 1 jednostkę. Wprowadzony został również bardzo mądry i rzeczowy przepis mówiący o tym, że żadne z państw nie może wybić więcej niż 6 franków na obywatela. Był to bardzo prosty, aczkolwiek rozsądny mechanizm zapobiegający inflacji. Oficjalny kres unii miał miejsce w roku 1927. Związane było to z fałszowaniem wartości monet oraz przede wszystkim licznymi wojnami.

Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 11 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF - 1Kurs franka szwajcarskiego - cena franka: ile kosztuje frank 11 grudnia 2023? 1 frank ile to zł? Kurs NBP CHF/PLN, EUR/CHF, USD/CHF - 1

Rysunek 5. Kraje uczestniczące w Łacińskiej Unii Monetarnej od 1866 do 1914 roku

 

To bardzo mocne powiązanie walut sprawiło, że Szwajcarzy nie czuli potrzeby bicia monet na terytorium swojego kraju

Monety używane w Szwajcarii bite były w Paryżu i Strasburgu. Dopiero wojna francusko-pruska sprawiła, że rząd Szwajcarii rozpoczął własną produkcję monet w mennicy berneńskiej. Wówczas zdecydowano się na utworzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego.

W roku 1945 Szwajcaria dołączyła do systemu z Bretton Woods. Ustalone zostały następujące kursy walutowe: 1 USD = 4,30521 CHF oraz 1 CHF = 0,206418 g złota (od 1949 1 USD = 4,375 CHF, 1 CHF = 0,203125 g złota). Więcej w artykule podlinkowanym powyżej.

 

Zobacz także: Kurs franka szwajcarskiego – prognozy 2024. Czy frankowicze mają powody do obaw?

 

**************

Kursy walut NBP 11.12.2023 r.: potężny wzrost ⚠️

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oliwia Kowalska

Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG, specjalizująca się w tematyce inwestycyjnej i rynku forex. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pasjonatka ekonomii oraz nowoczesnych metod zarządzania finansami.

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Reklama
Reklama