Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs EUR/PLN napotkał na drodze spadkowej sporą przeszkodę. Czy uda mu się ją pokonać?

|
selectedselectedselected
Kurs EUR/PLN napotkał na drodze spadkowej sporą przeszkodę. Czy uda mu się ją pokonać? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na tenorze 10Y doszło wczoraj do piątego z rzędu spadku dochodowości. Sprzyjały temu wydarzenia za granicą oraz utrzymujące się dobre nastroje w regionie. Poranna publikacja przemysłowego indeksu PMI dla Polski nie miała większego wpływu na wycenę SPW. Odczyt był zgodny z konsensusem oraz naszymi prognozami (44,5 pkt., poprz. 43,9 pkt) i wskazuje na utrzymywanie się słabych nastrojów w przetwórstwie przemysłowym oraz presję na ceny.

Ostatecznie na głównych węzłach krajowa krzywa przesunęła się w dół o 2, 7 oraz 7 pb. do odpowiednio 5,17% (2Y), 5,24% (5Y) oraz 5,6% (10Y). Dziś oczekujemy stabilizacji notowań długu do momentu publikacji danych zza Oceanu. Należy jednak zauważyć, że krótkoterminowy potencjał do umocnienia SPW może powoli się wyczerpywać niezależnie od sygnałów z rynków bazowych.

 

 

Podwyższona zmienność na EURUSD

Reklama

Spadki dochodowości na długim końcu UST (w większej skali niż na Bundzie) połączone z dobrymi nastrojami na parkietach po obu stronach Atlantyku wsparły EURUSD. Para wczesnym popołudniem przekroczyła 1,0650, ale do końca sesji nie udało się utrzymać całości wzrostów i ostatecznie zamkniecie wypadło na poziomie 1,0620 (+0,4%). Notowania w Azji nie przyniosły większych zmian w wycenie euro do dolara. Oczekujemy, że potencjał do wzrostów EURUSD pozostaje ograniczony i prawdopodobnie dopiero optymalne dla percepcji ryzyka dane z USA (delikatnie słabsze od konsensusu i dezinflacyjne) mogłyby popchnąć parę do okolic 1,0700.

 

Zobacz także: Złoty (PLN) w zmowie z resztą walut regionu zabierają dolarowi (USD) utracony dobytek

 

 

EURPLN ma trudności ze spadkiem poniżej 4,45

Złoty zyskiwał na wartości przez większość wczorajszej sesji. Sprzyjał temu globalny wzrost apetytu na ryzyko. Ostatecznie EURPLN spadł o 0,5% zamykając się nieco poniżej 4,4500. Analogiczne zmiany obserwowaliśmy na forincie, ale już czeska korona (wsparta mniej gołębim od oczekiwań posiedzeniem CNB) umocniła się do euro o 0,9%. Pierwsze kwotowania na początku piątkowej sesji nie przynoszą większych zmian na EURUPLN (4,4520). Oczekujemy, że ryzyka dla złotego po danych z USA mogą być rozłożone niesymetrycznie. W przypadku utrzymana się dobrych nastrojów na szerokim rynku potencjał do spadku EURPLN jest według nas ograniczony. Z kolei w scenariuszu powtórki silnego NFP z września nie wykluczamy przesunięcia się EURUPLN do 4,47-4,48

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama