Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) rośnie po wynikach wyborów! Rynek nie był gotowy na takie zmiany...

|
selectedselectedselected

Na rynku walutowym po ogłoszeniu pierwszych wyników wyborów parlamentarnych we Francji kurs EUR/USD odbił się do 1,0750. Chociaż skład nowego parlamentu poznamy dopiero po 7 lipca, czyli po drugiej turze wyborów, to jednak Zjednoczenie Narodowe nie uzyskało tak dużo głosów jak obawiała się część obserwatorów.

Dziennik Rynkowy: Po wynikach wyborów we Francji kurs EUR/USD rośnie w kierunku 1,08.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo pata politycznego, w którym prezydent musiałby porozumieć się z odległym politycznie ZN. Stąd zapewne wzrost notowań EUR/USD. W kontekście wyborów warto wspomnieć o wzroście implikowanej zmienności. Przed wyborami oczekiwana zmienność we wszystkich terminach na rynku EUR/USD spadła w kierunku historycznie niskich poziomów. Ostatnie nasilenie się ryzyka politycznego we Francji doprowadziło do istotnego wzrostu implikowanej zmienność, bliżej wieloletniej średniej.   

 

 

Biorąc pod uwagę, że wybory we Francji są dwustopniowe i będziemy mieli jeszcze drugą turę 7 lipca, podwyższona premia za ryzyko może utrzymywać się w dłuższym okresie. Wiele wskazuje na to, że w nowym rozdaniu jeszcze trudniej będzie prezydentowi E. Macronowi osiągnąć porozumienie w zakresie wprowadzanych rozwiązań prawnych, chociaż najbardziej pesymistyczne scenariusze mogą się nie zrealizować. Sugeruje to stabilizację kursów EUR/PLN w pobliżu 4,30 i EUR/USD blisko 1,08 do najbliższego weekendu. W najbliższym tygodniu wpływ na notowania walut będą miały dane makroekonomiczne, w tym szczególnie piątkowe z amerykańskiego rynku pracy. Publikacja podniesie zmienność tym bardziej, że mamy do czynienia z rozbieżnymi oczekiwaniami ekonomistów i dużymi zaskoczeniami w ostatnich miesiącach. Wzrost liczby miejsc pracy blisko prognozowanych przez rynek 190 tys. powinien wspierać wzrost kursu EUR/USD w kierunku 1,08.   

 

Zobacz także: Jak odzyskać pieniądze z konta ZUS zmarłego? ZUS może wypłacić nawet 30 000 złotych!

Reklama

 

Na krajowym rynku stopy procentowej poznaliśmy szczegóły emisji obligacji skarbowych w III kw. 2024 r. Ministerstwo Finansów podało, że zorganizuje w sumie 5 przetargów z ofertą o wartości między 25 a 45 mld PLN i dodatkowo jeszcze 3 aukcje regularne. Przed publikacją kalendarza zakładaliśmy, że resort finansów będzie emitować papiery o średniej miesięcznej wartości ok. 20 mld PLN. Komunikat MF jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, a ostateczna wartość emisji będzie uzależniona od popytu krajowych instytucji finansowych. Kolejne dane kwietniowe potwierdzają, że zaangażowanie inwestorów zagranicznych na polskim rynku hurtowych obligacji w PLN utrzymuje się blisko 132 mld PLN, mimo kwietniowego przyrostu portfeli o 1,4 mld PLN.

 

Najciekawszym wydarzeniem najbliższego tygodnia w kraju będzie posiedzenie RPP. Umiarkowana retoryka banku centralnego tłumacząca pozostawienie stóp procentowych bez zmian powinna mieć neutralny wypływ na wyceny obligacji i wzmacniać złotego. Mocniejszy od oczekiwań spadek inflacji w II kw. w okolice celu NBP potencjalnie mógłby stać się przyczyną lekkiego złagodzenia retoryki NBP. Z drugiej strony jednak uwaga wszystkich koncentruje się już na odczycie lipcowym, który pokaże wysoki wzrost inflacji na skutek częściowego uwolnienia cen regulowanych. Wraz z dwucyfrową dynamiką wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw stanie się to zapewne argumentem za utrzymywaniem stóp procentowych bez zmian w kolejnych kwartałach. Rynek w pełni wycenia, że pierwsza obniżka stóp nastąpi dopiero w styczniu 2025 r. Brak zamiaru luzowania polityki pieniężnej przez RPP i wysoka podaż obligacji na rynku pierwotnym sugerują stabilizację rentowności 2-letnich polskich obligacji blisko 5,15% a 10-letnich 5,70% w perspektywie najbliższego tygodnia.

 

Wykres dnia: Nierezydenci zwiększyli portfele hurtowych obligacji skarbowych o 1,4 mld PLN. W efekcie ich zaangażowanie w papiery wzrosło do 132,5 mld PLN. 

Reklama

 

kurs eurodolara eurusd rosnie po wynikach wyborow rynek nie byl gotowy na takie zmiany grafika numer 1kurs eurodolara eurusd rosnie po wynikach wyborow rynek nie byl gotowy na takie zmiany grafika numer 1

Źródło: Ministerstwo Finansów

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama