Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) próbuje wzrosnąć, choć ciężko mu to idzie

|
selectedselectedselected

CZ: Dziś odbędzie się posiedzenie Narodowego Banku Czeskiego. który w grudniu obniżką podstawowej stopy procentowej o 0,25 pkt proc. do 6,75% rozpoczął cykl łagodzenia polityki pieniężnej, które dziś powinno być kontynuowane. Konsensus prognoz wskazuje na kolejne cięcie o 0,25 pkt proc. do 6,50%, choć spora cześć inwestorów oczekuje spadku o 0,50 pkt proc.

Kurs eurodolara (EUR/USD) usiłuje z całych sił wzrosnąć chociaż trochę
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rok 2024 będzie okresem znaczącego obniżania stóp proc. przez bank centralny w Czechach. Prognozy wskazują, że pod koniec 2024 r. inflacja CPI już będzie blisko celu inflacyjnego wynoszącego 2,0% r/r. Według oczekiwań rynków na koniec roku podstawowa stopa procentowa wyniesie ok. 3,25%. Oznacza to niższe spodziewane stopy procentowe niż w Polsce.

PL: Na dziś na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP A.Glapińskiego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która wczoraj nie zmieniła stóp procentowych. Spodziewamy się, że retoryka prezesa zostanie utrzymana w podobnym tonie do tego sprzed miesiąca, gdy A.Glapiński podkreślał niepewność co do inflacji i oczekiwanie na wyniki marcowej projekcji makroekonomicznej.

 

Rynki na dziś

Nie uważamy by dzisiejsza sesja mogła w istotny sposób wpłynąć na notowania eurodolara, złotego, czy rynków obligacji. Złoty prawdopodobnie pozostanie stabilny wokół poziomu 4,34 za EUR a wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego podczas dzisiejszej konferencji prasowej powinny pozostać rynkowo neutralne. Podobnie jak i pozostałe zaplanowane na czwartek wydarzenia. Nieco zmienności z racji posiedzenia banku centralnego Czech może pojawić się na w przypadku korony czeskiej. Eurodolar anemicznie rośnie próbując dotrzeć do 200-dniowej średniej ruchomej 1,0808, na co jednak, naszym zdaniem, mimo mniej niż pół-centowej odległości prawdopodobnie przyjdzie poczekać do jutra.

 

Zobacz także: Akcje Santandera królem wczorajszej sesji. Notowania LPP zwyżkują tuż za nim

Reklama

 

Rynek krajowy

Zgodnie z oczekiwaniami wczorajsza sesja na krajowym rynku walutowym nie przyniosła istotnych zmian w wycenie złotego, a kurs EUR/PLN poruszał się w wąskim przedziale 4,3420-4,3560. Polska waluta nie zareagowała na decyzję RPP, która zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Głównym wyznacznikiem notowań złotego były trendy na rynku eurodolara, który również podlegał niewielkim wahaniom. Nieznaczny wzrost kursu EUR/USD na rynkach bazowych wsparł spadek kursu USD/PLN, który na zamknięciu wczorajszej sesji notowany był na poziomie 4,03, tj. nieco ponad 1,5 grosza poniżej zamknięcia dnia poprzedniego. Niewielkim wahaniom podlegała także wycena krajowych obligacji. W ciągu dnia rentowności nieznacznie zwyżkowały, w dużej mierze kopiując ruchy na rynkach bazowych, jednak na zamknięciu ich poziom był zbliżony do notowanych dnia wcześniejszego. Zgodna z oczekiwaniami decyzja RPP oraz komunikat po posiedzeniu nie wpłynęły na rynkowe oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych, a w rezultacie także na wycenę obligacji.

 

Rynki zagraniczne

Potencjał do spadku eurodolara wyczerpał się i wczorajsza sesja przyniosła nieznaczne umocnienie euro względem dolara. Ze względu na ubogie kalendarioum danych makroekonomicznych zmienność notowań nie była jednak duża. W ciągu dnia kurs EUR/USD zwyżkował do 1,0782, to względem wtorkowego zmaknięcia oznacza zwyżkę o zaledwie 0,5 centa. Spokojny przebieg miała także sesja na bazowych rynkach długu. W ciągu dnia widoczny był nieznaczny wzrost dochodowości, jednak na zamknięciu rentowności obligacji USA i Niemiec były zblizone do poziomów z wtorkowego zamknięcia.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama