Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EURUSD) pod znakiem zapytania. Dane i zachowanie indeksów na Wall Street w centrum uwagi

|
selectedselectedselected

Posiedzenie banku centralnego Nowej Zelandii, jakie miało miejsce w nocy, nie przyniosło decyzji o podwyżce stóp procentowych - rynek dawał tylko 23 proc. szans na taki ruch.

Kurs eurodolara (EURUSD) pod znakiem zapytania. Dane i zachowanie indeksów na Wall Street w centrum uwagi
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prezes Adrian Orr przyznał podczas konferencji prasowej, że temat zacieśnienia polityki został podniesiony, ale ostatecznie pojawił się wyraźny konsensus za tym, aby nie dokonywać zmian, gdyż obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający. Dodał, że choć presja inflacyjna pozostaje znacząca, to jednak widać sygnały zmiany. Nowe projekcje i oczekiwania doprowadziły do spadku oczekiwań na dalsze podwyżki stóp. Rynek mocno "zmienił" swoje zapatrywania. Szanse na dalsze podwyżki są minimalne, a pierwsza obniżka jest możliwa na jesieni. Efekt? NZD mocno dzisiaj traci, ruch wobec dolara przekracza 1 proc.

Na szerokim rynku dolar też odbija. Słabo wypadają AUD, oraz korony skandynawskie, a najbardziej "stabilne" są euro i jen. Agencje cytują wypowiedź Michelle Bowman z FED, której zdaniem trzeba zachować dużą "ostrożność" w decyzjach o podwyżkach stóp procentowych. Dolar może się jednak pozycjonować pod zbliżające się dane makro - dzisiaj o godz. 14:30 mamy PKB za IV kwartał (tu istotny może być tzw. deflator), a jutro o tej samej porze poznamy dane PCE Core. 

 

Zobacz także: Gospodarka Polski rośnie dzięki giełdzie!

 

EURUSD - strząśnięcie, czy korekta?

Reklama

Para EURUSD nie wzrosła wczoraj, chociaż był ku temu argument w postaci słabych danych Conference Board. To mogło zapowiadać dzisiejszy ruch, choć bardziej złożyły się na niego "jastrzębie" słowa Michelle Bowman z FED i niewykluczone, że też księgowe przepływy na koniec miesiąca. Czy zejście na chwilę poniżej 1,08, jakie miało miejsce rano, było tylko "strząśnięciem", czy też pojawia nam się sygnał do dłuższego ruchu? Wiele może zależeć od interpretacji nadchodzących danych - dzisiaj PKB w USA, jutro ważniejsze dane PCE Core, a pojutrze przemysłowe PMI w strefie euro i ISM w USA. Kluczowe będzie też zachowanie się indeksów na Wall Street.

 

unknown.pngunknown.png

Wykres dzienny EURUSD

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama