Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) na najniższych poziomach w tym roku. RPP zaczyna ostatnie przed wyborami posiedzenie

|
selectedselectedselected
Kurs eurodolara (EUR/USD) na najniższych poziomach w tym roku. RPP zaczyna ostatnie przed wyborami posiedzenie | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RPP rozpocznie dziś swe dwudniowe posiedzenie. Panuje bardzo duża niepewność co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce, która zostanie ogłoszona jutro. Z 21 instytucji ankietowanych przez „Parkiet” 3 oczekują, że stopy pozostaną bez zmian na poziomie 6 proc., 11 spodziewa się spadku o 25 bp, 6 prognozuje spadek stóp o pół punktu procentowego, a jedna ponowną obniżkę o 0,75 proc. We wrześniu br. RPP zaszokowała rynek redukując wysokość stopy referencyjnej o ¾ pkt. proc.

 

Kurs USD/PLN utrzymywał się w pobliżu swoich półrocznych maksimów (+0,07 proc. ok. godz. 8:45). Również niewiele się zmieniał dziś rano kurs polskiej waluty względem euro (+0,01 proc).

Kurs EUR/USD spadł dziś do najniższego poziomu od grudnia ub.r. Kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena przyczaił się tuż poniżej poziomu 150 JPY z jednej strony chcąc kontynuować trwającą od stycznia zwyżkę, a z drugiej obawiając się interwencji banku centralnego Japonii takiej jak ta, która nastąpiła w październiku ub.r., gdy kurs USD/JPY poprzednio przekroczył poziom 150 JPY. Swój historyczny szczyt zaliczył dziś kurs amerykańskiego dolara względem tureckiej liry.

 

Zobacz także: Inflacja w Turcji rośnie trzeci miesiąc z rzędu! W tle zamach i operacja wojskowa…

Reklama

 

Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara agresywnie wczoraj zwyżkował docierając do najwyższego poziomu od 1,5 miesiąca (ok. 28500 USD), ale ten atak „byków” został odparty i kurs zakończył dzień lekko poniżej poziomu 27500 USD. Dziś ok. godz. 8:45 kurs BTC/USD ponownie próbował zwyżkować (+0,56 proc.).

Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Rentowność 10-latek rządu USA utrzymywała się w pobliżu swoich ostatnich 16-letnich rekordów (4,699 proc. dziś ok. godz. 9:05). Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych polskiego rządu, która w minionym tygodniu osiągnęła najwyższy poziom od 3 miesięcy pozostawała dziś rano poniżej poziomu 5,9 proc.

Na Wall Street brak było wczoraj dominującej tendencji (S&P 500 +0,01 proc., DJIA -0,22 proc., Nasdaq 100 +0,83 proc.). W trakcie poniedziałkowej sesji średnia przemysłowa Dow Jonesa zaliczyła swój najniższy od początku czerwca br. poziom. Ok. godz. 9:15 naszego czasu kontrakty na S&P 500 wykazywały minimalną zmianę (-0,02 proc.).

Francuski CAC 40 zaliczył dziś swój najniższy poziom od marca br. (-0,41 proc. ok. godz. 9:00). Nad najniższym poziomem od marca ub.r. osiągniętym w minionym tygodniu chybotał się niemiecki DAX (-0,45 proc.).

Na GPW WIG-20 spadł dziś rano do najniższego poziomu od kwietnia br. (-0,77 proc. ok. godz. 9:20). Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne minima ustanowiły dziś kursy akcji spółek Datawalk i Captor Therapeutics.

Reklama

Cena kontraktów na pszenicę na CBOT, która w piątek osiągnęła swój najniższy poziom od 3 lat odbijała się w górę wczoraj i dziś rano. Cena kontraktów na soję na CBOT, która wczoraj zaliczyła swój najniższy poziom od grudnia 2021, ale zakończyła dzień niewielkim wzrostem dziś rano ponownie zniżkowała (-0,55 proc. ok. godz. 8:55). Ceny kontraktów na ropę naftową zaliczył dziś swe najniższego od 3 tygodni poziomu (WTI –0,2 proc., Brent -0,33 proc. ok. godz. 8:55).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wojciech Białek

Wojciech Białek

analizuje rynki finansowe już od 1995 roku, gdy rozpoczął pracę w biurach maklerskich DM Magnus i RDM Polonia w Krakowie. W latach 1999-2008 pracował jako zarządzający, a następnie główny analityk w SEB TFI. W latach 2009-2019 roku był głównym analitykiem CDM Pekao. Od 2008 roku autor poświęconego koniunkturze na rynkach finansowych i w gospodarce bloga K(NO)W FUTURE.

 

Autora możesz obserwować na TWITTER


Reklama
Reklama