Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) długo się nie nacieszył wzrostami

|
selectedselectedselected

PL: Dziś o godz. 10:00 GUS opublikuje Biuletyn Statystyczny. Materiał ten zawiera szereg danych z krajowej gospodarki, w tym stopę bezrobocia rejestrowanego w styczniu. Według szacunków MRPiPS wzrosła ona do 5,4% z 5,1% w grudniu. Wynika to z czynników sezonowych i nie jest sygnałem pogorszenia sytuacji na rynku pracy. W biuletynie będą ponadto inne ciekawe informacje, m.in. dane o nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu i wyniki badań koniunktury GUS za luty

Kurs eurodolara (EUR/USD) długo się nie nacieszył wzrostami
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: O godz. 10:00 poznamy też wyliczenie za luty indeksu instytutu Ifo, tj. wskaźnika, który najszerzej obrazuje kondycję gospodarki Niemiec. Według konsensusu prognoz ma on wzrosnąć do 85,5 pkt z 85,2 pkt w styczniu. Wczoraj poznaliśmy wyliczenie za luty złożonego wskaźnika PMI dla Niemiec, łączącego informacje z przemysłu i usług. Okazał się on niższy niż w styczniu, stąd wydaje się, że wskaźnik Ifo może być nieco słabszy od konsensusu prognoz. Niezależnie od tego perspektywy dla gospodarki Niemiec pozostają pesymistyczne.

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN kończy tydzień na poziomie jego rozpoczęcia tj. 4,32. Dobitnie pokazuje to jak bieżące notowania są odporne na napływające informacje. Zarówno te dotyczące krajowej gospodarki (np. zestaw danych makroekonomicznych), jak również ruchy eurodolara (przejściowo ponad 1,5-centowy wzrost notowań). W naszej ocenie dzisiejsze ewentualne informacje o odblokowaniu środków unijnych dla Polski z Funduszu Odbudowy przy okazji wizyty przewodniczącej KE U.Von der Leyen w Warszawie również nie wpłynęłyby na wycenę krajowych aktywów.

 

Zobacz także: Wall Street znów w euforycznych nastrojach. GPW przejęło dobry sentyment

 

Rynek krajowy

Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami wczorajsza sesja niewiele wniosła do notowań złotego. Kurs EUR/PLN pozostawał skupiony wokół poziomu 4,32 generując niewielką dzienną zmienność. Ponownie udowadnia to rozluźnienie korelacji z eurodolarem (który wczoraj w pierwszej częsci dnia zwyżkował), ale i – naszym zdaniem – niewielki potencjał do kontynowania umocnienia złotego w krótkim terminie. Dodajmy, iż aprecjacji nie wywołały środowe nieoficjalne informacje o rychłym zatwierdzeniu przez Komisję Europejską 6,3 mld EUR dla Polski z Funduszu Odbudowy. Na krajowym rynku długu w czwartek obserwowaliśmy niewielkie spadki dochodowości pogłębiające tendencje widoczne w całym tygodniu. Co istotne, wymykały się one zachowaniu rynków bazowych. W rezultacie – po wczorajszej zniżce o 5 pkt. baz. - rentowność 10-latki wyniosła 5,39%.

 

Rynki zagraniczne

Za nami ciekawa sesja w wykonaniu eurodolara. Początkowo dobre nastroje na światowych rynkach finansowych wywołane lepszymi od oczekiwań wynikami jednej z amerykańskich spółek technologicznych zaprowadziły kurs EUR/USD do 1,09. Jest to istotny poziom techniczny broniony przez 14-dniową średnią ruchomą. Finalnie nie udało się go sforsować, gdyż rynek poznał mieszane, wstępne dane o indeksach PMI w strefie euro. Miks rozczarowania wynikiem w sektorze przemysłowym oraz pozytywnej niespodzianki dla usług zadecydował o niemal centowym spadku notowań w okolice 1,08. Stabilnością wyróżniały się natomiast notowania obligacji na bazowych rynkach długu. Przykładowo dochodowość 10-latki obniżyła Niemiec wzrosła o 1 pkt. baz. do 2,42%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama