Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro nie wykorzystał swojej szansy...

|
selectedselectedselected

Wygląda na to, że eurodolar zakończy tydzień blisko poziomu 1,07 i może być to poziom niższy niż otwarcie tygodnia. Tymczasem jeszcze w środę eurodolar dotykał poziomu 1,0850. Mamy więc okres dosyć sporej zmienności, co wywołały dane inflacyjne z USA i posiedzenie FOMC.

Euro nie wykorzystało swojej szansy
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja CPI i PPI w USA w maju okazała się być niższa niż oczekiwano. Co ciekawe jednak, tylko ta pierwsza publikacja miała istotny pozytywny wpływ i na nastroje rynkowe i na kurs eurodolara, który wystrzelił w górę, właśnie do poziomu 1,0850. Kontrakty terminowe na stopy pokazywały możliwą obniżkę stóp już we wrześniu. Jednak członkowie FOMC jakoś spadającej inflacji nie uwzględnili w swoich prognozach. Fed obniżył swoją prognozę stóp do zaledwie 1 obniżki w tym roku, za to w przyszłym roku widzi już spadek stóp o 100 pb. Na ten moment więc cykl obniżek stóp w 2025 r. to scenariusz bazowy. Fed pozostawia sobie jednak furtkę, aby to rewidować, powtarzając cały czas zależność decyzji od spływających danych, które na ten moment cały czas nie dają pewności powrotu inflacji do celu 2%.

 

Być może w kolejnych komentarzach publicznych członkowie FOMC bardziej będą odnosić się do oznak spowalniającej inflacji, ale póki co rynek tego, na co liczył, nie dostał. Być może też przypomniał sobie o zwiększonym ryzyku politycznym w strefie euro po ostatnich wyborach do Europarlamentu, które pokazały rosnące poparcie dla antyintegracyjnych ugrupowań prawicowych w Europie. Efektem jest oddanie w całości zysków euro wypracowanych na danych o inflacji z USA.

 

Reklama

Na warszawskiej giełdzie optymizm spowodowany niższą inflacji w USA był krótkotrwały, podobnie jak i na złotym. Bardziej wydaje się on podatny na rosnące ryzyko polityczne w Europie, a gdzieś w tle mogą też być mało zadowalające dane z polskiej gospodarki, przy niewzruszonej postawie RPP zakładającej brak obniżek stóp w tym roku. Kurs EUR/PLN z okolic 4,31 urósł do 4,3550 i takie zamknięcie tygodnia może otwierać drogę do testowania oporu na 4,40. Z kolei USD/PLN był jeszcze bardziej zmienny i po danych o inflacji CPI z USA nawet próbował przebijać wsparcie na 4,00. Ostatecznie się to nie udało, a kurs szybko wzrósł do obecnych 4,07. Tu jest spore ryzyko testowania oporu na 4,10.

 

Zobacz takżeWysoka inflacja planem wielkiego banku? Dewaluacja długu na rękę rządzącym

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Rozbicki

Łukasz Rozbicki

Doradca Inwestycyjny, MM Prime tfi s.a. Doświadczony specjalista zajmujący się rynkiem kapitałowym, posiadacz licencji Doradcy Inwestycyjnego od 2011 r., zatrudniony w MM Prime tfi od 2014 r. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychologią inwestowania, ekonomią behawioralną, a także poszukiwaniem alternatywnych form inwestowania.


Reklama
Reklama